Jakie instalacje grzewcze są najbardziej ekologiczne?

Trendy związane z ekologią rozprzestrzeniają się na wszystkie obszary naszego życia. Możemy obecnie zbudować dom całkowicie przyjazny środowisku – począwszy od materiałów, poprzez ocieplenie i instalacje sanitarne, aż po system ogrzewania. Jeśli jesteśmy zainteresowani tego typu instalacjami grzewczymi, możemy dowiedzieć się o nich więcej z niniejszego artykułu.

ekologiczne

Ekologiczne instalacje grzewcze są oparte na alternatywnych źródłach energii. Podstawowymi, naturalnymi napędami są słońce, wiatr i woda. W budownictwie mieszkalnym najłatwiejszymi do wykorzystania oraz najbardziej efektywnymi źródłami ciepła są: słońce, powietrze, grunt i biomasa.

Słońce

Ponieważ nie jest ono w naszym klimacie zbyt częstym gościem (a szczególnie w sezonie grzewczym), kolektory słoneczne wciąż nie cieszą się dużą popularnością i mogą ewentualnie być wykorzystywane jako dodatkowe źródło energii, które podgrzeje naszą wodę lub pomoże w ociepleniu domu.

Coraz większą popularnością cieszy się budownictwo pasywne, które polega na tym, że obiekt wykorzystuje energię słoneczną w sposób bezpośredni. Taki dom jest odpowiednio wyizolowany, a okna skonstruowane i rozmieszczone w taki sposób, by czerpały ciepło i zatrzymywały je w pomieszczeniach. W budownictwie pasywnym można zastosować jedynie docieplający układ grzewczy, polegający np. na wykorzystaniu promieniowania słonecznego lub rekuperacji (czyli odzysku ciepła z wentylacji).

Pompy ciepła (powietrze, woda gruntowa i grunt)

Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczny i efektywny system ogrzewania. Związane z kosztowną i czasami skomplikowaną instalacją, cechują się jednak bardzo niskimi kosztami wytwarzania ciepła i zerowym wpływem na środowisko.

Powietrze. Tradycyjne ogrzewanie powietrzne wymaga instalacji pieca olejowego, gazowego lub elektrycznego. Jeśli mamy dostęp do zrównoważonego źródła prądu, gazu lub paliwa, taki piec zda swój egzamin jako ekologiczny. Jednak pewniejszą formą wytwarzania energii cieplnej w tym wypadku będzie pompa cieplna, która jest przyjazna środowisku.

ekologiczne

Woda gruntowa. Taka instalacja polega na zbudowaniu dwóch studni bądź wykorzystaniu istniejących już źródeł wody, np. stawów. Z jednego zbiornika pompa czerpie ciepło z wody gruntowej (która nawet w zimie ma około 10°C), a do drugiego odprowadzana jest woda, która została już zużyta. Pompa w ekologiczny sposób wykorzystuje energię skumulowaną pod ziemią.

Grunt. W polskim klimacie grunt to bardzo dobre źródło ciepła, które możemy pozyskać w zimie za pomocą pompy. Instalacja polega na umieszczeniu systemu rur pod ziemią (przynajmniej 1 metr w głąb), będzie on stanowił kolektor ciepła z ziemi.

Biomasa

Alternatywą dla spalinowych systemów grzewczych jest biomasa. To ekologiczne paliwo, które stosujemy zamiast węgla i drewna. Może występować w formie pelletów – mocno sprasowanych odpadów z obróbki drewna, brykietu słomianego oraz biogazu lub gazu drzewnego. Emisja dwutlenku węgla przy spalaniu takiego paliwa jest uważana za zerową, ponieważ biomasa pochodzi z surowca naturalnego, który przy wzroście pochłania takie same ilości CO₂, jak przy późniejszym spalaniu.