Najlepszy czas na wymianę grzejników

O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze warto rozważyć zakup nowego urządzenia?

Kiedy wymienić grzejnik?

Na wymianę grzejników powinniśmy zdecydować się, kiedy:

- mamy problem z ich szczelnością. Problem ten dotyczy przede wszystkim grzejników płytowych. Korozja może w nich spowodować perforację blachy – w grzejniku zrobią się dziury. Jeśli zaś korozja dotyczy jedynie zaworów, możemy wymienić tylko te elementy;
- nasz stary żeliwny grzejnik członowy jest w złym stanie. Żeliwo jest bardzo trwałym materiałem, więc grzejnik nie mający śladów korozji, a do tego dobrze od środka zabezpieczony warstwą farby, może nie wyglądać na mocno zniszczony. Aby to sprawdzić, musimy zajrzeć do jego wnętrza i dopiero wtedy wydać ostateczny werdykt;
- decydujemy się na wymianę instalacji ogrzewania centralnego, ponieważ przewody są niedrożne, skorodowane i nieszczelne;
- robimy przebudowę wnętrz w domu i konieczna jest zmiana przebiegu instalacji. W takim przypadku nawet sprawne grzejniki musimy wymienić, ponieważ nowe, cieńsze rury mogą się szybko zanieczyścić;
- ich moc jest zbyt mała;
- nie odpowiada nam estetyka urządzenia;
- modernizujemy instalację w całym domu.

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Zanim wymienimy grzejnik

Decyzję o wymianie grzejników powinniśmy poprzedzić analizą kosztów. Wystarczy spojrzeć na rozliczenia z ubiegłego sezonu grzewczego. W przypadku wysokich rachunków za ogrzewanie warto w pierwszej kolejności zbadać szczelność naszych okien i stan ocieplenia budynku. Jeśli w tych kwestiach wszystko przebiega sprawnie, to dobry impuls, by wymienić grzejniki.

Dla absolutnej pewności można też przedyskutować sprawę z instalatorem. Opowie nam o problemach technicznych naszego sprzętu i zasugeruje rozwiązanie. Często sama wymiana grzejników bez poprawy innych elementów instalacji mija się z celem.

Zobacz także: Piecyk gazowy, naftowy czy elektryczny – który wybrać?

Porada eksperta

Aby grzejnik spełniał swoją funkcję, musi zostać odpowiednio zamontowany. Dobrze, aby akcesoria montażowe zakupić razem z grzejnikiem – w ten sposób zyskujesz gwarancję, że wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne. Do podstawowych akcesoriów należą np. grzałki, wieszaki czy uszczelki.

Jaki grzejnik wybrać?

Grzejnik żeliwny – jest solidny, ma wysoką odporność na ciśnienie wody, świetnie sprawdza się nawet w najniekorzystniejszych warunkach. Ma jednak ograniczoną powierzchnię wymiany ciepła i jest bardzo ciężki, przez co uciążliwy w transporcie i montażu.

Grzejnik stalowy – szybko się nagrzewa dzięki małej pojemności wody, a kompaktowa budowa zapewnia efektywne wykorzystanie energii. Może mieć różne wymiary i można go dowolnie malować, dlatego bez trudu dobierzemy grzejnik odpowiedni do metrażu pomieszczenia i charakteru wnętrza. Jest niestety podatny na korozję i może pokrywać się rdzą.

Grzejnik aluminiowy – wykonany jest z lekkiego i gładkiego materiału. Dodatek krzemu i miedzi chroni go przed korozją. Dobrze przewodzi ciepło i daje się łatwo kontrolować.

Dowiedz się: Jak działa rekuperator?

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Wybór odpowiedniego grzejnika wcale nie jest prosty. Obok materiału, z którego zbudowany będzie nasz kaloryfer warto rozpatrzeć też inne aspekty. Aby podjąć odpowiednią decyzję w kwestii wyboru, zastanówmy się, czy chcemy grzejniki członowepłytowe czy drabinkowe. Czy mają być one pionowe, czy poziome? Różne rozwiązanie znajdziemy do naszych łazienek, różne do salonów. Ważnym zagadnieniem będzie też sposób podłączenia naszego sprzętu. Więcej o wyborze odpowiedniego grzejnika przeczytamy w tym poradniku.