Jakie kwiaty do ogrodu? Wieloletnie propozycje

Jak wybierać kwiaty ogrodowe wieloletnie?

Aranżowanie ogrodu przy pomocy roślin wieloletnich różni się nieco od tworzenia sezonowych rabat. Należy wziąć pod uwagę całość aranżacji, jej aspekty estetyczne i praktyczne, ponieważ przez wiele lat rośliny będą zajmowały to samo miejsce. Z biegiem czasu będą się rozrastać i zajmować więcej przestrzeni. Warto zatem dobrze przemyśleć, chociażby piętrowe ułożenie roślin i zasadzenie ich względem np. żywopłotu, grządek warzywnych czy większych drzew.

Dobór kwiatów wieloletnich warto również uzależnić od czasu ich kwitnienia. Byliny pod tym względem są o wiele bardziej zróżnicowane niż kwiaty z nasion, które najczęściej kwitną na początku lata. Swoją rabatę możesz stworzyć z kwiatów kwitnących wczesną wiosną, latem i jesienią, aby móc cieszyć się kolorowym ogrodem przez cały sezon. Niektóre rośliny wieloletnie zachowują np. zielone liście i pędy lub ciekawie schną, dzięki czemu stają się ozdobą ogrodu także zimą.

Jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie będą pasowały do Twojego ogrodu?

Pierwszym i najważniejszym aspektem, jaki należy przemyśleć to ekspozycja Twojego ogrodu. Większość gatunków roślin lubi stanowiska słoneczne. To w końcu słońce jest niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Co jednak, jeśli południowa ściana domu zajęta jest głównie przez podjazd i ścieżkę prowadzącą do drzwi, a cały potencjalny ogród ma ekspozycję północą? Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu będą pasowały?

Wybór masz nieco ograniczony, jednak istnieje sporo gatunków pięknych kwiatów wieloletnich, które preferują stanowiska cieniste i półcieniste. Należą do nich, chociażby parzydło leśne czy ciemiernik.

Dobierz rośliny pod względem wymagań glebowych

Kolejnym kryterium doboru jest ziemia, jaką masz w swoim ogrodzie. Inne kwiaty będą doskonale rosły na ziemi gliniastej, a inne na piaszczystej. Przed wyborem gatunków roślin możesz także sprawdzić pH swojej gleby i w ten sposób dobrać kwiaty wieloletnie do ogrodu.

Dzięki dużej ofercie preparatów i podłoży do gleby, jej rodzaj nie jest jednak ostatecznym kryterium. Jeśli marzą Ci się kwasolubne wrzosy, wystarczy, że podsypiesz je kwaśnym torfem i obniżysz pH odpowiednim preparatem, a już dopasujesz glebę do wymagań rośliny. Podobnie jest z kwiatami preferującym zasadowe, wapniowe podłoża. Najważniejsze jest, aby zapoznać się z wymaganiami rośliny, wybrać dla nich odpowiednie stanowisko i w razie potrzeby dopasować glebę.

Rośliny o małych i dużych wymaganiach

Wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jedne gatunki potrzebują jej więcej inne nieco mniej. Podczas hodowli roślin wieloletnich regularne zaniedbywania mogą szybko odbić się na intensywności kwitnienia w danym sezonie, a odbudowa rośliny może trwać o wiele dłużej. Zatem jakie kwiaty do ogrodu wieloletnie wybrać, jeśli często wyjeżdżasz, a rośliny pozostają bez opieki?

Wówczas najlepsze są gatunki mało wymagające. Dobrym przykładem jest np. rozchodnik, preferujący stanowiska słoneczne. Jednocześnie jest on odporny na okresowe susze. Zatem Twój wyjazd nie powinien mu zaszkodzić. Mało wymagające rośliny sprawdzą się także w ogrodach hodowców-amatorów.

Z kolei, jeśli jesteś miłośnikiem kwiatów i dużo czasu spędzasz w swoim ogrodzie, możesz spróbować hodować najbardziej wymagające rośliny o mało spotykanych kwiatach. Staną się one perełką Twojej aranżacji ogrodowej.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na cebule, czy byliny, niektóre gatunki kwiatów nie są odporne na mróz i po zakończonym kwitnieniu należy je wykopać i przezimować w odpowiednich dla nich warunkach. Jeśli chcesz tego uniknąć, dobierz gatunki odporne na mróz.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania to między innymi popularna piwonia. Roślina ta osiąga ok. 80 cm i daje piękne, pełne kwiaty. Cebule piwonia Verve Sarah Rosenfield należy zakopać dość płytko na głębokość ok. 2–5 cm. Lubią one stanowisko słoneczne. Przesadzanie piwonii należy przeprowadzić jedynie w momencie, gdy roślina tego wymaga.

Innym popularnym kwiatem, który można pozostawić na zimę w ziemi, jest żeleźniak żółty. Jest bardzo łatwą w uprawie rośliną o długim okresie kwitnienia. Pod nazwą żeleźniak kryje się jednak wiele gatunków tego kwiatu, upewnij się, że ten, który wybrałeś, jest odporny na niższą temperaturę.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące

Aranżację ogrodu warto zaplanować tak, aby jak najdłużej cieszyć się wielobarwnymi kwiatami. Wiosną możesz obserwować pierwsze przebiśniegi i tulipany, z kolei jesienią cieszyć się z różowych i fioletowych wrzosów. O każdej porze roku hodowane rośliny zapewnią Ci ogrom estetycznych doświadczeń.

Możesz jednak wybrać także rośliny o długim okresie kwitnienia, dzięki czemu będziesz mógł podziwiać przez całe lato ich piękne kwiatostany. Kwiaty wieloletnie do ogrodu długo kwitnące są dobrym wyborem, jeśli nie masz pomysłu na aranżację ogrodu lub za mało miejsca na jakieś rozbudowane i wielopiętrowe rabaty.

Jednym z popularniejszych kwiatów jest fiołek rogaty. Kwitnie nieustannie od maja do września. Jego kwiaty mają kremowo-fioletowe płatki z żółtymi akcentami. Nie są wysokimi roślinami, więc doskonale nadają się do tworzenia wielobarwnych rabat.

Innym kwiatem o długim okresie kwitnienia jest gazania Daybreak. Ma piękne drobne kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym czy czerwonym. Kwitnie od czerwca do października. Roślina ta spodoba się także hodowcom amatorom, ponieważ ma minimalne wymagania. Pięknie kwitnie na stanowisku słonecznym w glebie przepuszczalnej. Na zimę byliny należy jednak wykopać.

Kwiaty wieloletnie do ogrodu dla amatora

Wśród kwiatów łatwych w hodowli koniecznie należy wymienić redbekie Błyskotliwą. Kwitnie w czerwcu, ma piękne żółte kwiaty. Doskonałym uzupełnieniem rabat z jej udziałem będzie lawenda francuska, której okres kwitnienia przypada od maja do września. Żółto fioletowa rabata z pewnością zachwyci niejednego ogrodnika amatora. Obie rośliny są łatwe w uprawie i dobrze znoszą suszę. 

Kwiaty ogrodowe wieloletnie są doskonałym elementem aranżacji każdego ogrodu. Za ich pomocą możesz stworzyć wielobarwne rabaty, które będą rozkwitać każdego sezonu. W asortymencie sklepów Castorama znajdziesz wiele cebul, bylin, a nawet nasion kwiatów wieloletnich, dzięki czemu z pewnością dobierzesz rośliny do uprawy w swoim ogrodzie.