icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Mikoryza: co to jest i jak działa w Twoim ogrodzie?

Chciałbyś, aby rośliny w Twoim ogrodzie rosły tak dobrze, jak te w lasach? Przyczynia się do tego mikoryza, czyli inaczej mówiąc – stałe lub okresowe współżycie roślin z grzybami. Jeśli zauważysz problemy, które mogą być wywołane na przykład nadmiarem sztucznych nawozów, zapewne będzie wiązać się to z brakiem mikoryzowych grzybów. Dowiedz się, jaka mikoryza jest najlepsza i jak ją wykonać.

Co to jest mikoryza, na czym polega?

Zastanawiasz się, czym jest wspomniana wyżej mikoryza? Z pewnością jest ona dobroczynnym zjawiskiem w przyrodzie. Bez niej aż osiemdziesiąt procent roślin nie jest w stanie przeżyć. Ich korzenie wiążą się z grzybami. Oznacza to symbiozę, która polega na łatwiejszym przekazywaniu roślinom wody, soli mineralnych oraz mikroelementów. Od roślin do grzybów są natomiast dostarczane węglowodany.

W ten sposób otrzymują od siebie wzajemną pomoc, dzięki której wzbogacone są o potrzebne do przetrwania substancje. Jeśli chcesz w naturalny sposób poprawić jakość i zdrowie roślin w swoim ogrodzie, świetnie sprawdzi się do tego szczepionka mikoryzowa. Jest ona doskonałych obrońcą przed atakami przeróżnych chorób, co automatycznie spowoduje lepszy ich wzrost oraz obfite kwitnięcie.

Sezon grzybiarski pozwala zaobserwować, jak w mikoryzie grzyby i korzenie są odpowiednio dobrane pod kątem potrzeb. Oznacza to, że dany gatunek grzyba będzie rósł pod konkretnym drzewem – na przykład maślak pod sosną, czy kozak pod brzozą. W ten sposób mogą pobierać substancje pochodzące z fotosyntezy, chociażby glukozę, która jest im niezbędna do fermentacji, a której są w stanie wyprodukować.

Zobacz również: Sauna ogrodowa — sprawdź, jak zrobić saunę w ogrodzie. Instrukcja krok po kroku

Mikoryza – czy warto stosować ją w ogrodzie?

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, musiałbyś zaszczepić mikoryzę do swojego ogrodu, choćby dlatego, że naturalnie ona nie występuje. Czy niesie to ze sobą korzyści i wpływ na rośliny? Z pewnością można stwierdzić, że dzięki mikoryzie rośliny są uodpornione na choroby. Co więcej, mogą nawet całkowicie zostać z nich uleczone. W skrócie mówiąc – nie mają żadnych chorób – są w fazie zdrowienia, dlatego nie trzeba kupować środków chroniących rośliny.

Mikoryza zapewnia szybszy oraz intensywny wzrost roślin. Dzięki niej są one wzmocnione. Jest zatem szansa, że składniki odżywcze w glebie wchłoną się równie dobrze, jak te, w które zaopatruje się rośliny w trakcie ich nawożenia. Dlatego substancje pochodzące z nawozów stosuje się nawet w większych ilościach, dzięki czemu nie trzeba roślin już tak często zasilać.

Mikoryzowa szczepionka sprawia, że rośliny o wiele bardziej tolerują różnorakie warunki zaistniałe w ogrodzie, chociażby suszę, czy nieprawidłowe pH gleby. Jeśli więc zastosujesz mikoryzę w swoim ogródku, gdzie masz wielogatunkowe drzewa, możesz w zamian otrzymać niespodziankę, którą będą jadalne grzyby.

Zainspiruj się: Jak zrobić skalniak? Rodzaje skalniaków i sposób ich zakładania

Jaka mikoryza jest najlepsza?

Należy tu przede wszystkim podkreślić, że istnieją trzy główne rodzaje mikoryzy, które możesz zaszczepić w swoim ogrodzie. Każda z nich ma inne zastosowanie. Mikoryza ektotroficzna, czyli zewnętrza – oznacza to, że grzyby tworzą otoczkę dla korzeni roślin.

Mikoryza endotroficzna, czyli wewnętrzna – w tym przypadku grzyby przenikają do środka komórek roślin w Twoim ogrodzie. Jest również mikoryza mieszana – można ją tłumaczyć tak, że grzyby owijają roślinę oraz przenikają do jej tkanek.

Jedną z dwóch pierwszych szczepionek wykorzystuje się do iglaków, dlatego bardzo popularna na rynku jest mikoryza do tui. Grzyby dystrybuują składniki pokarmowe oraz wodę ze źródeł, z których naturalnie same nie dałyby rady tego zrobić. W ten sposób stają się one odporniejsze i wzmocnione.

Sprawdź także: Jaka trampolina do ogrodu będzie najlepsza? Sprawdź nasze podpowiedzi

Jak samemu zrobić mikoryzę?

Szczepionka mikoryzowana z grzybnią, zgodnie ze wskazówkami z opakowania preparatu, powinna zostać zastosowana do wilgotnej gleby, gdy na dworze jest już ciepło, a temperatura powietrza sięga od 10 do 20 stopni Celsjusza. Zazwyczaj proces ten przeprowadza się w marcu lub kwietnia do września, lub października – pogoda ma tutaj bowiem ogromny wpływ.

Mikoryzowana szczepionka ma wiele postaci. Możesz zakupić taką, którą będziesz musiał rozpuścić z wodą, a następnie zaaplikować z pomocą odpowiedniego aplikatora. Jeszcze inną umieścisz w tubie aplikatora, do którego należy dolać wody i wymieszać poprzez wstrząśnięcie oraz odstawienie na jakiś czas. Aby dostarczyć szczepionkę, możesz zaopatrzyć się w pistolet do silikonu. Mikoryza powinna być zaaplikowana w pewnej odległości od pnia drzewa z dostępem do jego korzeni.

Zrób otwór w glebie poprzez wbicie drewnianego kołka i wstrzyknij odpowiednią ilość produktu – wszystko zależy od tego, jak wysokie jest konkretne drzewo oraz jaką szczepionkę wybrałeś. Szczepionka zazwyczaj starcza na kilkanaście drzew. Pamiętaj jednak, aby po mikoryzie nie stosować nawozów mineralnych przez dwa miesiące, a w późniejszym czasie zasilać mniejszymi dawkami. Wiedz też, że nawet jeśli zastosujesz szczepionkę w swoim ogrodzie, nie uzyskasz od razu efektów – grzyby pracują tylko wtedy, gdy odpowiednio się zadomowią oraz podejmą współpracę z korzeniami roślin.

Uzbrój się w cierpliwość, gdyż proces ten może się przedłużyć do kilku tygodni. Warto jednak zaczekać, ponieważ mikoryza korzystnie wpływa na kondycję roślin. Dzięki niej możesz też zmniejszyć nawożenie oraz liczbę stosowanych środków ochrony roślin. Zastosowanie grzybów doskonale wpłynie też na glebę i jej właściwości fizyczne w tym jej strukturę oraz chłonność, jak również stosunki wodno-powietrze.

Szczepionkę z mikoryzą zaaplikuj roślinie tylko raz, więcej nie trzeba. Dlaczego? Jeśli grzyb współdziała z jej korzeniami, to nawet jeśli przesadzisz ją w inne miejsce, on będzie się przenosił razem z nią. Wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzenia mikoryzy, znajdziesz w bogatym asortymencie naszego sklepu Castorama. Zapraszamy!