LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jakie parametry powinien posiadać dobry prostownik samochodowy?

Rozładowany akumulator w samochodzie to problem, z którym borykamy się dość często i nie tylko zimą – wystarczy tylko zostawić zapalone światła na dłuższą chwilę. W naprawieniu tej sytuacji może nam pomóc prostownik samochodowy. Czym powinno się cechować to urządzenie?

Najważniejsze parametry dobrego prostownika do akumulatora

Aby prostownik samochodowy dobrze spełniał swoją rolę, musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb i do akumulatora, który chcemy naładować. Jakie funkcje powinien posiadać dobry, uniwersalny prostownik? Oto najważniejsze cechy:

- wartość prądu szczytowego – powinna ona być równa 1/10 pojemności akumulatora. Jeśli wybierzemy prostownik o złej wartości, proces ładowania się wydłuży lub wręcz nigdy nie zostanie on doprowadzony do końca;

- amperomierz lub woltomierz – pozwoli nam sprawdzić aktualne napięcie prądu używanego do ładowania;

- funkcja stabilizacji prądu i napięcia ładowania;

- wentylator – pozwoli on schłodzić urządzenie podczas pracy, umożliwiając nam wykorzystywanie go przez długi czas bez obawy o przegrzanie;

- funkcja automatycznego odsiarczania akumulatora;

small_prostownik_samochodowysmall_prostownik_samochodowysmall_prostownik_samochodowysmall_prostownik_samochodowy

- ciężar i wielkość urządzenia – powinno ono być na tyle lekkie, aby przenoszenie go w inne miejsce nie stanowiło dla nas problemu;
- automatyczne testowanie obwodu ładowania – jeśli zostanie on przerwany, prostownik samoczynnie się wyłączy;
- zdolność do ładowania skrajnie rozładowanych akumulatorów;
- automatyczne dopasowanie napięcia do fazy ładowania.

Napięcie 12V czy 24V?

Zasobnik energii w samochodzie osobowym generuje napięcie równe 12V. Właśnie takie napięcie powinien posiadać prostownik do akumulatora, który będzie używany do jego ładowania. W przypadku samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych, które posiadają większe silniki, lepiej sprawdzi się model generujący prąd o napięciu 24V. Do ładowania akumulatora motocykli powinno się z kolei stosować prostownik o napięciu wynoszącym 6V.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie nadawało się do ładowania akumulatorów samochodów osobowych i ciężarowych, wybierzmy model z funkcją zmiany napięcia. Pozwoli nam on z łatwością zmieniać wartość tak, aby była ona odpowiednia dla właśnie wykonywanej pracy.

ProstownikProstownikProstownikProstownik

Prostownik samochodowy z rozruchem – czy warto?

Prostownik samochodowy z rozruchem może się przydać w sytuacji, gdy chcemy uruchomić samochód, którego akumulator jest rozładowany. Powinno się go jednak stosować z umiarem, ponieważ impuls prądu o wysokim natężeniu może być szkodliwy dla akumulatora, który najlepiej ładuje się prądem o dość niskim lub umiarkowanym natężeniu.

Użytkowanie prostownika wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Jego stosowanie może bowiem doprowadzić do przypadkowego zwarcia urządzenia. Jeśli podczas jego pracowania na zaciskach akumulatora pojawi się zbyt wysokie napięcie, może dojść do wybuchu poduszek powietrznych, a nawet do uszkodzenia elementów instalacji elektrycznej. Informacje o tych zagrożeniach są nawet przekazywane przez producentów na opakowaniu produktu.

small_prostownik_samochodowy2small_prostownik_samochodowy2small_prostownik_samochodowy2small_prostownik_samochodowy2