Produkty

Jak wybrać prostownik

Jak wybrać prostownik

Jazda samochodem to nieodłączna część naszego życia. Niestety nawet najlepszy akumulator kiedyś się wyczerpie. Wtedy właśnie do akcji wkracza on – prostownik. Jak go wybrać?

prostownik

Rodzaje

Prostowniki dzielimy na trzy główne kategorie wynikające z ich budowy. Prostowniki standardowe, mikroprocesorowe oraz trakcyjne. Pierwsze dwie grupy dedykowane są do ładowania akumulatorów samochodowych. Trzeci typ - prostowniki trakcyjne - używane są przy potrzebie ładowania akumulatorów większych urządzeń elektrycznych, do których zaliczamy np. wózki widłowe.

Prostowniki, oprócz podziału na trzy główne grupy, dzieli się także ze względu na rodzaj zastosowanego akumulatora. Mamy więc do wyboru prostowniki z akumulatorem żelowym lub kwasowo-ołowiowym.

Najprostsze, a zarazem najtańsze urządzenia tego typu, znajdują się w grupie prostowników standardowych. W ich przypadku przeważnie nie można regulować prądu ładowania, ale często znajduje się w nich zabezpieczenie, które chroni przed zwarciem.

Bardziej zaawansowane są prostowniki mikroprocesorowe. Ich działanie oparte jest na bezpiecznym dla akumulatora mikroprocesorze. W odróżnieniu od prostowników standardowych, mogą one współdziałać zarówno z akumulatorami żelowymi, jak i kwasowo-ołowiowymi, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność. Ponadto, wyposażone są w amperomierz/woltomierz czy stabilizację napięcia i ładowania prądu. Co więcej, posiadają funkcję narastania ładowania prądu oraz funkcję rozruchu silnika. prostownik castorama

Parametry

Poza wyborem rodzaju prostownika, ważne jest także zwrócenie uwagi na konkretne parametry urządzenia. Tym samym, musimy pamiętać, żeby napięcie wyjściowe prostownika było równe napięciu akumulatora. Dodatkowo, prąd ładowania skutecznego powinien wynosić 1/10 pojemności akumulatora.

Gabaryty

Wybierając prostownik, warto skupić się także na wadze i gabarytach sprzętu. Odpowiednie parametry pozwolą nam na wygodne przenoszenie oraz komfortowe przetrzymywanie urządzenia w samochodzie. Warto je mieć pod ręką, gdyż przyda się ono w najmniej oczekiwanym momencie.

Mając chwilę czasu, warto poświęcić ją na zapoznanie się z opiniami na temat danego prostownika. Są one często cennym źródłem informacji. Co więcej, kierujmy się także długością gwarancji producenta i pamiętajmy – tylko solidny produkt posłuży nam przez długie lata.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym jest prostownik i jak go używać?

Czym jest prostownik i jak go używać?
Pewnie większość z nas znalazła się kiedyś w sytuacji, w której samochód nie chciał odpalić? Powodem najprawdopodobniej był rozładowany ...
Czytaj więcej

Jak wybrać dobre kable rozruchowe?

Jak wybrać dobre kable rozruchowe?
Kable rozruchowe to element, który pozwoli nam uruchomić nasz samochód w sytuacji, gdy jego akumulator ulegnie rozładowaniu. Dlatego też warto dob...
Czytaj więcej

Jakie parametry powinien posiadać dobry prostownik samochodowy?

Jakie parametry powinien posiadać dobry prostownik samochodowy?
Rozładowany akumulator w samochodzie to problem, z którym borykamy się dość często i nie tylko zimą – wystarczy tylko zostawić zapalone ś...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać prostownik