Płyn do spryskiwaczy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, czy zimowego płynu do spryskiwaczy możesz użyć latem? Czym różnią się te dwa rodzaje i jak samodzielnie przygotować płyn do spryskiwaczy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym różni się płyn do spryskiwaczy letni od zimowego?

Poza ceną i wielkością butelek płyny do spryskiwaczy różnią się składami, a więc budową chemiczną. Właśnie z uwagi na tę zmienną nie należy stosować ich wymiennie. Składniki zostały dobrane z uwzględnieniem warunków pogodowych i temperatur, w jakich płyny będą musiały pracować. Wykorzystując je dowolnie, możesz w łatwy sposób narazić siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo, np. gdy letni płyn do spryskiwaczy zamarznie na szybie i zasłoni Ci widok drogi.

Ważną zmienną w płynach do spryskiwaczy jest temperatura krystalizacji, która w środkach zimowych powinna wynosić -20°C lub jeszcze mniej. W przypadku letnich preparatów podobne ograniczenie nie ma zastosowania. Latem płyn do spryskiwaczy nie jest narażony na zamarznięcie, dlatego nie podaje się dla niego takich parametrów.

plyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Więcej wymogów spełnić musi płyn do spryskiwaczy zimowy, jako że to właśnie o tej porze roku warunki atmosferyczne i ogólne warunki na drodze są trudniejsze. Jaki płyn do spryskiwaczy zimowy jest najlepszy? Środek taki:

  • ma za zadanie oczyścić szyby z kurzu i brudu, np. błota i śniegu, ale także soli,

  • nie usuwa lodu – do tego służą odmrażacz i skrobaczka,

  • po uwolnieniu nie może zamarznąć,

  • powinien smarować pióra wycieraczek, by nie uległy zniszczeniu,

  • musi być neutralny względem karoserii.

Porada eksperta

Jaki płyn do spryskiwaczy jest najlepszy w zimie? Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy, zwracaj uwagę, czy posiada Certyfikat bezpieczeństwa B albo Zgodności ITS. To gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego samochodu.

Zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol etylowy, a więc może wykazywać działanie drażniące – przy wysokiej temperaturze w okresie letnim byłoby to nie do zniesienia. Dodatkowym składnikiem płynów do spryskiwaczy jest aromat, dzięki czemu możesz wybrać taki środek, który najlepiej odpowiada Twojemu gustowi, np. leśny, cytrusowy czy jabłkowy.

Płyn do spryskiwaczy letni

Wymagania dotyczące letniego płynu do spryskiwaczy są dużo mniejsze, ponieważ w lecie szybę oczyszcza się głównie z kurzu, zacieków po deszczu i martwych owadów. Temperatura krystalizacji nie ma tu znaczenia, więc możesz bardziej kierować się ulubionym zapachem niż właściwościami.

Jaki płyn do spryskiwaczy jest najlepszy? Jeśli zależy Ci na wygodzie korzystania ze środka, możesz wybrać płyn do spryskiwaczy letni o obniżonej zawartości substancji żrących. A czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym?

Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym, aby zaoszczędzić?

Co w sytuacji, gdy po lecie zostało Ci sporo środka do spryskiwaczy, ale nie chcesz go wylać? Czy można mieszać płyn do spryskiwaczy letni z zimowym? Niestety, nie możesz wymieszać płynu letniego z zimowym i stosować zamiast czystego zimowego. Takie działanie zwiększa ryzyko zamarznięcia płynu po aplikacji na szybę, a ryzykowanie podczas jazdy nie jest rozsądne.

Inaczej wygląda sytuacja w drugą stronę – płyn do spryskiwaczy zimowy możesz śmiało zmieszać z letnim i stosować w ciepłych miesiącach. Ale uwaga! Może to nie być przyjemne – alkoholowy skład w wyższej temperaturze będzie parował i drażnił nozdrza. Nie powinno to jednak zaszkodzić bezpieczeństwu na drodze.

Płyn do spryskiwaczy z długą datą ważności możesz z powodzeniem przechowywać w schowku czy garażu, gdzie doczeka kolejnego roku. Letni środek już znajdujący się w zbiorniku samochodu musisz zużyć przez wlaniem nowego bądź wylać wraz z nadejściem zimy. Do zimowego płynu wiosną możesz dolewać letni prosto z butelki.

Bardziej niż mieszanie płynów pomoże Ci zaoszczędzić stosowanie koncentratów. Dzięki zakupowi niewielkiego środka samodzielnie stworzysz płyn do spryskiwaczy w odpowiedniej ilości, ponieważ możesz przygotować dokładnie taką pojemność, jaka jest Ci potrzebna. Jeszcze lepszym pomysłem wydaje się przygotowanie własnego specyfiku od podstaw, który można określić jako domowy płyn do spryskiwaczy. Jak zrobić taki preparat?

plyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczyplyn-do-spryskiwaczy

Domowy płyn do spryskiwaczy – jak zrobić?

Przepis na letni płyn do spryskiwaczy jest dziecinnie prosty – wystarczy zmieszać wodę demineralizowaną z odrobiną płynu do mycia naczyń. Na jeden litr wody wystarczy dosłownie kilka kropel płynu – nie więcej, aby płyn zanadto się nie pienił.

A może interesuje Cię bardziej przepis na zimowy płyn do spryskiwaczy? Jak zrobić taki specyfik, aby nie zamarzał przy ujemnych temperaturach? Wystarczy, że do opisanego wyżej płynu letniego dodasz alkoholu izopropylowego. Alkohol izopropylowy nie zamarza na mrozie, a przy tym jest w pełni bezpieczny dla wszystkich elementów karoserii samochodu, w tym dla gumowych wycieraczek. Zatem jaki płyn do spryskiwaczy wybierzesz?

Data publikacji: 01.08.2018