Produkty

Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy – czy to ma znaczenie?

Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy – czy to ma znaczenie?

Zaczęła się wiosna, słońce świeci coraz intensywniej, ale w piwnicy zostało jeszcze sporo letniego płynu do spryskiwaczy. Coraz bliżej zima, a my nie wykorzystaliśmy jeszcze środka stosowanego przez ostatnie miesiące. Czy rzeczywiście trzeba kupić preparat dedykowany porze roku?

Czym różnią się płyny do spryskiwaczy?

wlewanie płynu do autaPoza ceną i wielkością butelek płyny do spryskiwaczy różnią się składami, a więc budową chemiczną. Właśnie z uwagi na tę zmienną nie należy stosować ich wymiennie. Składniki zostały dobrane z uwzględnieniem warunków pogodowych i temperatur, w jakich płyny będą musiały pracować. Wykorzystując je dowolnie, możemy nawet narazić się na niebezpieczeństwo, np. gdy letni płyn zamarznie na szybie i przesłoni nam widok drogi.

Ważną zmienną w płynach do spryskiwaczy jest temperatura krystalizacji, która w środkach zimowych powinna wynosić co najmniej -20°C. Nie dotyczy to środków letnich. Podczas wybierania właściwego płynu do spryskiwaczy należy zwracać na tę kwestię uwagę.

Płyn do spryskiwaczy zimowy

Więcej wymogów spełnić musi płyn do spryskiwaczy zimowy, jako że to właśnie w tej porze roku warunki na drodze są trudniejsze. Środek taki:

- ma za zadanie oczyścić szyby z kurzu i brudu, np. błota i śniegu, ale także soli,

- nie usuwa lodu – do tego służą odmrażacz i skrobaczka,

- po uwolnieniu nie może zamarznąć,

- powinien smarować pióra wycieraczek, by nie uległy zniszczeniu,

- musi być neutralny względem karoserii.

Porada eksperta

Wybierając zimowy płyn do spryskiwaczy, warto zwracać uwagę, czy odznacza się Certyfikatem bezpieczeństwa B albo Zgodności ITS. To gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla nas, jak i samochodu.

Zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol etylowy, z uwagi na co może wpływać na nas drażniąco – przy wysokiej letniej temperaturze byłoby to nie do zniesienia. Pojawia się tam również aromat, z uwagi na który możemy wybrać taki środek, jaki odpowiada naszemu gustowi, np. leśny, cytrusowy, jabłkowy.

 Płyn zimowy do spryskiwaczy Adixol -21°C z lejkiem 4 l Płyn do spryskiwaczy letni

Wymagania dotyczące letniego płynu do spryskiwaczy są dużo mniejsze, ponieważ w lecie szybę oczyszcza się głównie z kurzu, zacieków po deszczu i martwych owadów. Temperatura krystalizacji nie ma tu znaczenia, więc możemy bardziej kierować się ulubionym zapachem niż właściwościami.

Jeśli zależy nam na wygodzie korzystania ze środka, możemy wybrać płyn o obniżonej zawartości substancji żrących.

Czy można zmieszać płyny, by zaoszczędzić?

Co w sytuacji, gdy po lecie zostało nam sporo środka do spryskiwaczy i nie chcemy go wylać? Niestety, nie możemy wymieszać go z zimowym i stosować zamiast czystego zimowego. To zwiększa ryzyko zamarznięcia płynu po aplikacji na szybę, a ryzykowanie podczas jazdy nie jest rozsądne.

płyn do autaZ kolei płyn pozostały po zimie można zmieszać z letnim i stosować w ciepłych miesiącach. Ale uwaga! Może to nie być przyjemne – alkoholowy skład w wyższej temperaturze będzie parował i drażnił nozdrza. Nie powinno jednak zaszkodzić bezpieczeństwu na drodze.

Płyn z długą datą ważności możemy z powodzeniem przechowywać w schowku czy garażu, gdzie doczeka kolejnego roku. Letni środek już znajdujący się w zbiorniku samochodu musimy zużyć przez wlaniem nowego bądź wylać wraz z nadejściem zimy. Do zimowego płynu wiosną możemy dolewać letni prosto z butelki.

Bardziej niż mieszanie płynów zaoszczędzić pomoże nam stosowanie koncentratów. Dzięki zakupowi niewielkiego środka sami stworzymy płyny do spryskiwaczy, zawsze przygotowując dokładnie tyle, ile wiemy, że zużyjemy.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szyby samochodowe – jak zapewnić ich dobry stan

Szyby samochodowe – jak zapewnić ich dobry stan
Pęknięcia i uszczerbki na przedniej szybie samochodu są zmorą każdego kierowcy. Nie tylko ograniczają widoczność, ale mogą także prowadzić do poważnyc...
Czytaj więcej

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?

Obowiązkowe akcesoria samochodowe – co powinniśmy zawsze mieć przy sobie?
Przepisy ruchu drogowego obligują kierowców do posiadania w pojeździe pewnych przedmiotów służących do ratowania życia oraz do oznakowan...
Czytaj więcej

Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?

 Jak wybrać płyn do spryskiwaczy?
Komfortową jazdę samochodem determinuje wiele czynników. Jednym z nich, decydującym nie tylko o wygodzie, ale również o bezpieczeństwie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Płyn do spryskiwaczy letni i zimowy – czy to ma znaczenie?