Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Oczko wodne to piękna dekoracja ogrodu – żeby jednak jak najlepiej odzwierciedlała charakter naturalnego zbiornika wodnego, powinniśmy zasadzić w niej rośliny. Jakie gatunki doskonale poradzą się w takich warunkach?

ozdobna roślina do oczka wodnego

Flora oczka wodnego

Oczko wodne w ogrodzie to namiastka prawdziwego jeziora lub stawiku ukrytego w głębi lasu. Nie ma powodu, by tego wodnego zakątka nie obsadzić roślinami – wtedy będzie się najlepiej wpisywał w otaczający krajobraz, a przy okazji zachwycał różnorodnością. Aranżując oczko wodne, weźmy pod uwagę różne rośliny – zarówno te rosnące w wodzie, jak i te pływające na jej powierzchni czy otaczające zbiornik. Jest wiele gatunków, które doskonale poradzą sobie bezpośrednio w zbiorniku lub w jego pobliżu – oto jaki mamy wybór.

Rośliny wodne w ogrodzie

Pierwszą grupą roślin, które warto wykorzystać, są gatunki zanurzone w wodzie. Należą do nich np. okrężnica bagienna, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, jaskier wodny czy rdestnica kędzierzawa. Rośliny tego typu mają działanie oczyszczające – wychwytują z wody korzystne dla rozwoju glonów składniki odżywcze, a tym samym ograniczają ich rozwój. Ponadto stanowią schronienie dla ryb i innych stworzeń wodnych, doskonale przy tym natleniając wodę.

Nie zapominajmy także o roślinach unoszących się na tafli wody. Nie wymagają sadzenia – wystarczy wrzucić je bezpośrednio do wody. Do popularnych gatunków roślin tego typu należą żabiściek pływający, rzęsa wodna, osoka aloesowata czy owadożerny pływacz zwyczajny.

lilia wodna

Ponadto powierzchnię wody naszego oczka mogą zasiedlić także tropikalne, lecz wrażliwe rośliny takie jak np. hiacynt wodny, topian, azola karolińska oraz limbonium gąbczaste.

Rośliny strefy przybrzeżnej

Gdy samo oczko zostało już obsadzone, pomyślmy także o aranżacji jego strefy przybrzeżnej – to właśnie rośliny ją porastające będą jako pierwsze rzucały się w oczy. W warunkach podwyższonej wilgotności powietrza oraz na podmokłej glebie doskonale rozwiną się rośliny typu kaczeńce, tatarak, turzyca brzegowa, skrzyp bagienny, kosaćce, sity czy tojeść. Strefa roślin przybrzeżnych nie tylko maskuje wszelkie nienaturalne elementy oczka wodnego i dodaje mu uroku, ale również stanowi schronienie dla zwierząt, natlenia wodę i ogranicza rozwój glonów poprzez pobieranie z niej składników odżywczych. W najbliższej okolicy zbiornika ogrodowego sprawdzą się także inne gatunki roślin, których spis znajduje się tutaj.

Data publikacji: 26.07.2016