Produkty

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego

Oczko wodne to piękna dekoracja ogrodu – żeby jednak jak najlepiej odzwierciedlała charakter naturalnego zbiornika wodnego, powinniśmy zasadzić w niej rośliny. Jakie gatunki doskonale poradzą się w takich warunkach?

ozdobna roślina do oczka wodnegoFlora oczka wodnego

Oczko wodne w ogrodzie to namiastka prawdziwego jeziora lub stawiku ukrytego w głębi lasu. Nie ma powodu, by tego wodnego zakątka nie obsadzić roślinami – wtedy będzie się najlepiej wpisywał w otaczający krajobraz, a przy okazji zachwycał różnorodnością. Aranżując oczko wodne, weźmy pod uwagę różne rośliny – zarówno te rosnące w wodzie, jak i te pływające na jej powierzchni czy otaczające zbiornik. Jest wiele gatunków, które doskonale poradzą sobie bezpośrednio w zbiorniku lub w jego pobliżu – oto jaki mamy wybór.

Rośliny wodne w ogrodzie

Pierwszą grupą roślin, które warto wykorzystać, są gatunki zanurzone w wodzie. Należą do nich np. okrężnica bagienna, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, jaskier wodny czy rdestnica kędzierzawa. Rośliny tego typu mają działanie oczyszczające – wychwytują z wody korzystne dla rozwoju glonów składniki odżywcze, a tym samym ograniczają ich rozwój. Ponadto stanowią schronienie dla ryb i innych stworzeń wodnych, doskonale przy tym natleniając wodę.

Nie zapominajmy także o roślinach unoszących się na tafli wody. Nie wymagają sadzenia – wystarczy wrzucić je bezpośrednio do wody. Do popularnych gatunków roślin tego typu należą żabiściek pływający, rzęsa wodna, osoka lilia wodnaaloesowata czy owadożerny pływacz zwyczajny. Ponadto powierzchnię wody naszego oczka mogą zasiedlić także tropikalne, lecz wrażliwe rośliny takie jak np. hiacynt wodny, topian, azola karolińska oraz limbonium gąbczaste.

Rośliny strefy przybrzeżnej

Gdy samo oczko zostało już obsadzone, pomyślmy także o aranżacji jego strefy przybrzeżnej – to właśnie rośliny ją porastające będą jako pierwsze rzucały się w oczy. W warunkach podwyższonej wilgotności powietrza oraz na podmokłej glebie doskonale rozwiną się rośliny typu kaczeńce, tatarak, turzyca brzegowa, skrzyp bagienny, kosaćce, sity czy tojeść. Strefa roślin przybrzeżnych nie tylko maskuje wszelkie nienaturalne elementy oczka wodnego i dodaje mu uroku, ale również stanowi schronienie dla zwierząt, natlenia wodę i ogranicza rozwój glonów poprzez pobieranie z niej składników odżywczych. W najbliższej okolicy zbiornika ogrodowego sprawdzą się także inne gatunki roślin, których spis znajduje się tutaj.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.08.2016
Fajnie wokół stawiku wyglądają trzciny i takie trawy wysokie, na stawie mam lilie, ale chyba się nie chcą przyjąć. Wypróbuje rośliny polecane tutaj.

Ocena i komentarz dla:

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego