Jakie warzywa wieloletnie wybrać

Prace, jakie przeprowadzamy na działce lub w ogrodzie, przyzwyczaiły nas do częstego starania się o nowe sadzonki warzyw. Tymczasem już teraz możemy przeznaczyć miejsce na naszym terenie dla stałych rezydentów – będą to warzywa wieloletnie. W większości nie będą wymagać od nas specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z zebraniem obfitego plonu – z jednym, ale za to niezwykle smacznym wyjątkiem, o który warto zadbać, bo w kuchni będzie niezastąpiony.

Jakie warzywa wieloletnie wybrać

Wielość zadań, jakie trzeba wykonać przy pielęgnacji wzrostu wielu jednorocznych warzyw, może wynagrodzić nam uprawa bylin. Raz posadzone, odpowiednio nawożone i przeplewione, mogą dawać plony przez kilka lat z rzędu, a niektóre z nich – nawet ponad dziesięć lat. Warto o ich posadzeniu pomyśleć już na samym początku urządzania ogrodu warzywnego. Miejsce ich wzrostu będzie trafnie lokalizowane przez całe pokolenia naszych dzieci i naszych gości. Tym bardziej że będą oni częstowani daniami z udziałem wspomnianych warzyw. Oto niektóre z nich.

Rabarbar

Smak świeżo wyciągniętego z piekarnika ciasta drożdżowego z rabarbarem jest niezapomniany dla każdego, kto miał okazję go spróbować choć raz w życiu. Także ci, którzy spędzali wakacje w domu dziadków, z pewnością pamiętają smak chłodnego kompotu z rabarbaru, często z dodatkiem truskawek, który był niezbędnym łykiem wytchnienia między kolejną porcją zabaw, gier i szaleństw. Osoby nieco starsze wiedziały, że z rabarbaru można wyczarować coś jeszcze, czego smak jest równie niepowtarzalny – domowej roboty wino. Miejsce wzrostu rabarbaru jest widoczne z każdego niemal miejsca w ogrodzie, bo wyznacza go rozmiar tej rośliny. Jest duża i lubi dobrze nawożoną ziemię – do prawidłowego wzrostu niezbędne będą składniki mineralne. Jeśli wybraliśmy miejsce do jej posadzenia, konieczne będzie jego wyposażenie w dużą ilość obornika. Rabarbar może służyć nam w kuchni świeżymi pędami do 12 lat.

Chrzan

W niektórych miejscach w Polsce w czasie świąt Wielkiej Nocy, niedzielne śniadanie zwiastuje, jeszcze przed dzieleniem się jajkiem, spróbowanie niewielkiego kawałeczka świeżo ściętego korzenia chrzanu. Stanowi on również niezbędny składnik święconki wielkanocnej oraz gości na świątecznym stole jako dodatek niemal niezbędny. Ma ostry smak i intensywny zapach, które polubić trudno, ale bez których obejść się nie da. Możemy go uprawiać we własnym ogrodzie, gdzie rośnie tym chętniej, im luźniejszą mamy w nim glebę. Powinna ona być jednak właściwie nawożona, a przed zasadzeniem wiosną obficie zaopatrzona w obornik.

Jakie warzywa wieloletnie wybrać

Szczaw

Co ciekawe, jest spokrewniony z rabarbarem – oba gatunki należą do rodziny rdestowatych – chociaż nie wygląda tak okazale i ma zupełnie inny smak, a co za tym idzie – zastosowanie w kuchni. Zupa szczawiowa z jajkiem jest daniem jedynym w swoim rodzaju, ale na nim nie kończy się możliwość wykorzystania kulinarnego tego warzywa. Stanowić ono może składnik sałatek warzywnych, nadając im niezbędnej czasem cierpkości. Bardzo dobrze komponuje się z botwinką, a w połączeniu z rzodkiewką staje się bazą pysznych, ożywczych chłodników serwowanych w upalne dni pierwszej części lata. Jeśli w naszym ogrodzie rośnie na żyznej glebie, nie potrzebuje takiej ilości nawozów mineralnych, jak inne byliny.

Szparag

Jego smak nie bez powodu dominuje w kuchni w okolicach maja – świeże szparagi są niezwykle smaczne, a ich skład, bogaty w sole mineralne, przeciwutleniacze i witaminy, nieprzypadkowo odsyła do naukowej nazwy tej rośliny – szparag lekarski. Spośród wszystkich warzyw wieloletnich, jakie możemy uprawiać w swoich ogrodach, szparagi są najbardziej wymagające. Nie tylko rosną na odpowiedniej dla siebie glebie – nawożonej, lekkiej, żyznej i łatwo się nagrzewającej, ale owocują dopiero po 3 latach od przeniesienia z rozsadnika na miejsce stałe. Jeśli chcemy ozdobić nasze kuchenne dokonania szparagami białymi, konieczne będzie ich odgrodzenie od promieni słonecznych, co udaje się przez zasypanie ich pędów ziemią. Jeśli dołożymy odpowiednich starań, szparagi będą gościły w naszym ogrodzie nawet przez 15-18 lat.