Produkty

Jakie wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Jakie wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz większą popularność – wybierane jest z uwagi na wysoki komfort, jaki daje domownikom, ale również ze względów zdrowotnych. Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie podłogowe w naszych mieszkaniach, musimy jednak być świadomi, że nie każdy rodzaj wykończenia podłogi sprawdza się w połączeniu z takim rozwiązaniem. Jakie posadzki możemy zatem wyposażyć w maty lub przewody grzejne, a których lepiej z nimi nie łączyć?

ogrzewanie Ceramika i gres – perfekcyjna fuzja z ogrzewaniem podłogowym

Ceramika oraz gres są materiałami doskonale przewodzącymi ciepło, a także posiadają dużą bezwładność cieplną – oznacza to, że ogrzewanie podłogowe będzie mogło znakomicie pełnić swoją funkcję na tak wykończonych posadzkach. Ponadto maty lub przewody grzejne mogą być ułożone bezpośrednio w warstwie kleju mocującego płytki, co zmniejsza drogę, którą musi pokonać ciepło, aby wydostać się na powierzchnię podłogi. Ceramika oraz kamień naturalny są również odporne na zmienne temperatury i nie niszczeją pod wpływem ich działania – za ich pomocą możemy więc stworzyć funkcjonalną i trwałą posadzkę z ogrzewaniem podłogowym.

Panele podłogowe lub parkiet?

panel podlogowyO ile płytki ceramiczne doskonale sprawdzą się w kuchniach czy łazienkach, o tyle nie do końca jest to materiał idealny do sypialni czy salonu. Zimny w dotyku i odbiorze może negatywnie wpłynąć na przytulność wnętrz, dlatego też większość z nas decyduje się na położenie paneli lub parkietów w pokojach. Materiały drewniane i drewnopodobne nie przewodzą jednak ciepła w tak dobrym stopniu, jak ceramika i kamień, a dodatkowo źle znoszą zmianę temperatury. Mimo to producenci prześcigają się nowoczesnych technologiach i już teraz oferują panele i parkiety, które mogą udanie współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Takie deski lub panele nie powinny być grubsze niż 1,5 cm i dobrze, aby były wykonane z litego drewna, choć sprawdzają się także modele warstwowe – ułożenie słoi w takich deskach ogranicza pracę drewna.

Porada eksperta

Przy wyborze desek podłogowych pod ogrzewanie warto skupić się na konkretnych gatunkach drewna, które mają niski współczynnik skurczu. Dobrze sprawdzi się więc dąb, merbau, doussie, iroko albo tek, unikać natomiast powinniśmy jesionu czy buku.

Panele laminowane odpowiednie do ogrzewania podłogowego zazwyczaj posiadają stosowne oznaczenie. Warto jednak wybierać modele, które będą mocowane na zatrzaski – dzięki temu powstające przy zmianach temperatury naprężenia i rozprężenia nie uszkodzą stale zespojonych elementów.

ogrzewanie podlogoweWykładziny dywanowe lub PCV

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pod wykładzinami dywanowymi nie jest najlepszym pomysłem. Materiał ten jest dobrym izolatorem ciepła, więc dogrzanie takiego podłoża byłoby bardzo trudne. Z tego względu na podłogach z ogrzewaniem nie powinno się również kłaść dywanów. W przypadku wykładzin PCV możliwe jest łączenie ich z podłogówką, pod warunkiem nieprzekraczania podanych na wykładzinach maksymalnych temperatur ogrzewania. Dodatkowo taki materiał powinien być także oznaczony symbolem informującym o kompatybilności wykładziny z ogrzewaniem podłogowym.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga laminowana – jak układać panele?

Podłoga laminowana – jak układać panele?
Panele laminowane na długo uatrakcyjnią i zabezpieczą podłogę w Twoim salonie lub sypialni. Materiał ten jest trwały, łatwy w czyszczeniu, a do tego p...
Czytaj więcej

Ranking paneli podłogowych – sprawdź, jakie są najlepsze

Ranking paneli podłogowych – sprawdź, jakie są najlepsze
Szukasz sposobu na wykończenie podłogi w salonie lub sypialni? Postaw na rozwiązanie, w którym klasyczny styl spotyka się z nowoczesną funkcjon...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie wykończenie podłogi na ogrzewanie podłogowe wybrać?