icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak naprawić panele podłogowe?

Panele podłogowe to dziś zdecydowanie najpopularniejszy sposób na wykończenie podłogi. Są tanie, estetyczne i łatwe w montażu. Nie są jednak wieczne i mogą ulec uszkodzeniu. Jak łatwo i skutecznie pozbyć się odprysków, zarysowań czy wgnieceń? Jak odświeżyć panele podłogowe? Czy środek do naprawy uszkodzonych paneli rzeczywiście może pomóc? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w naszym artykule.

Nie sposób ustrzec się w stu procentach przed uszkodzeniem paneli podłogowych. W trakcie ich użytkowania prędzej czy później powstaną rysy lub przebarwienia. Może to nastąpić na przykład na skutek przesuwania po nich niezabezpieczonych nóżek stołów czy krzeseł lub upuszczenia cięższego przedmiotu na podłogę. Naprawa paneli podłogowych wbrew pozorom nie jest trudna, choć na pewno będzie wymagać odrobiny zachodu, a czasem użycia bardziej zaawansowanych narzędzi. Z pewnością jednak nie będzie konieczna wymiana całej podłogi – renowacja paneli podłogowych przywróci im pierwotny wygląd, a Tobie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

 Naprawa paneli podłogowych – czy warto ją przeprowadzić?
Nie da się ukryć, że panele dobrane do aranżacji Twojego wnętrza mogą stać się prawdziwą wizytówką domu i doskonale uzupełnić jego wygląd. Niestety wysoka estetyka tego rozwiązania ma swoją cenę w postaci niszczenia się podłogi. Nawet najmniejsza rysa może być prawdziwą skazą na wyglądzie całej podłogi, a okresowa renowacja paneli okaże się wtedy niezbędna.

jak_naprawic_penele_podlogowejak_naprawic_penele_podlogowejak_naprawic_penele_podlogowejak_naprawic_penele_podlogowe

Tak naprawdę jedyną alternatywą naprawy jest wymiana całej podłogi, co oczywiście wydaje się pomysłem absurdalnym – taki zabieg ma sens jedynie wtedy, gdy i tak w niedalekiej przyszłości planowałeś większy remont.

Dlatego poniżej przedstawiamy kilka sposobów na naprawę lub renowację paneli, która pozwoli Ci na nowo cieszyć się wystrojem wnętrza.

Na czym polega cyklinowanie paneli?
Jeśli Twój parkiet wyraźnie nosi już ślady zużycia, powinieneś zainteresować się taką czynnością, jak cyklinowanie paneli. Proces ten polega na starciu warstwy lakieru lub tylko jej zmatowieniu. Jeśli jednak panele naprawdę są mocno zużyte, konieczne może być wręcz zeszlifowanie warstwy wierzchniej podłogi. Jak odświeżyć panele podłogowe?

W przypadku, gdy powierzchnia, którą chcesz odświeżyć, nie jest zbyt duża (kilka metrów kwadratowych), poradzisz sobie przy pomocy szlifierki oscylacyjnej lub nawet wiertarki, które zostaną wyposażone w tarcze z papierem ściernym. Pierwsze szlifowanie przeprowadź panelem o niskiej gradacji (mniejszej niż 60), drugie papierem drobniejszym (gradacja większa niż 100). Jeśli chcesz uzyskać lepszy efekt, zmieniaj papier kilkukrotnie, za każdym razem zwiększając jego gradację – to pozwoli na dokładniejsze zeszlifowanie powierzchni. Jeśli powierzchnia do cyklinowania jest większa, użyj maszyny do cyklinowania – cykliniarki.

cyklinowanie_panelicyklinowanie_panelicyklinowanie_panelicyklinowanie_paneli

Po przeprowadzonym cyklinowaniu powinieneś nałożyć na panele nową warstwę środka, który zabezpieczy drewno i nada mu nowego blasku. Do wyboru masz wosk, lakier lub olej. Przed wyborem upewnij się, czy wybrany środek możesz zastosować na swoich panelach.

Wgniecenia, dziury lub przebarwienia – jak naprawić panele podłogowe?
Jak naprawić panele podłogowe, które zostały uszkodzone poważnie, na przykład w wyniku upadku ciężkiego narzędzia? Niestety w tym wypadku nawet użycie odpowiedniej masy do wypełnienia i późniejsze pomalowanie jej odpowiednim preparatem będzie dość prowizoryczną naprawą, mocno rzucającą się w oczy. W tej sytuacji masz dwa wyjścia: albo przyzwyczaisz się do uszkodzenia (pół biedy, jeśli powstało w mało widocznym miejscu), albo wymienisz panel na nowy. To niełatwe zadanie – panele stanowią przecież integralną konstrukcję. Jednak przy odrobinie cierpliwości i zachowaniu dużej ostrożności wymiana panelu na nowy jest jak najbardziej możliwa.

Pamiętaj, by nie wymieniać samodzielnie uszkodzonego panelu, jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach lub nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami. Niewprawnie przeprowadzona wymiana może poskutkować uszkodzeniem sąsiednich elementów podłogi! W ekstremalnej sytuacji problem „jak naprawić panele podłogowe”, stanie się problemem „jak wymienić całą podłogę”.

renowacja_panelirenowacja_panelirenowacja_panelirenowacja_paneli

Podstawowym narzędziem w przypadku naprawy paneli jest nóż – koniecznie ostry. Przy jego pomocy możesz stopniowo nacinać uszkodzony panel i wyciągać go kawałek po kawałku. Pamiętaj jednak, by zachować odstęp od sąsiednich paneli – co najmniej kilka milimetrów, by nie uszkodzić ich jednym przypadkowym ruchem. Pocięte fragmenty podważaj dłutem lub śrubokrętem. Kiedy już usuniesz uszkodzony panel, pamiętaj o oczyszczeniu podłoża oraz wpustów (jeśli są obecne) – tutaj wystarczy już użyć zwykłego domowego odkurzacza.

Opcjonalnie możesz użyć także wyrzynarki ze skróconym brzeszczotem i drobnymi zębami (by nie pozostawić zadr na linii cięcia). Bądź jednak ostrożny i nie zapomnij o przesunięciu linii cięcia do wewnątrz o jakieś 2 mm.

Teraz możesz zamontować nowy panel podłogowy w miejsce usuniętego. Pamiętaj o naniesieniu kleju na krawędzie górną część pióra i dolną część wpustu elementów po obu stronach. Po wklejeniu panelu nie zapomnij o wypoziomowaniu – to istotne dla zachowania płaskiej podłogi! Poprawek dokonuj ostrożnie gumowym młotkiem. Później niezbędne będzie już obciążenie oraz zaaklimatyzowanie panelu przez przynajmniej dwie doby.

Porada eksperta

Uszkodzony panel możemy też usunąć, używając wyrzynarki. Musi ona jednak posiadać odpowiednio skrócony brzeszczot, który jest szlifowany i ma drobne zęby, co sprawia, że linia cięcia jest pozbawiona zadr. Warto przy tym pamiętać o właściwym przesunięciu linii cięcia do wewnątrz o ok. 2 mm.

Wosk do paneli laminowanych, czyli sposób na uszczelnianie
Dużym problemem wynikającym z codziennego użytkowania paneli mogą być gromadzące się w połączeniach brud, wilgoć i kurz. W tej kwestii wiele zależy od tego, czy kupione przez Ciebie panele zostały zabezpieczone już przez producenta warstwą wosku lub innej substancji, która nie pozwoli na gromadzenie się zanieczyszczeń w spoinach lub przerwach dylatacyjnych.

jak_odswiezyc_panele_podlogowejak_odswiezyc_panele_podlogowejak_odswiezyc_panele_podlogowejak_odswiezyc_panele_podlogowe

Do tego zadania bardzo dobrze nadaje się odpowiedni wosk do paneli laminowanych. Do wyboru masz także specjalne masy do wypełniania, które jednak charakteryzują się mniejszą skutecznością. Niezależnie od wybranego środka zwróć uwagę, czy charakteryzuje się on wysoką elastycznością. W przeciwnym razie zastygnięta masa szybko popęka i utraci swoje właściwości wskutek ruchów podłogi, na przykład przez różnice temperatur czy wilgoci.

Eliminowanie zarysowań – markery maskujące vs masa naprawcza do paneli
Mniejsze uszkodzenia (zarysowania) pomoże Ci wyeliminować marker maskujący lub masa naprawcza do paneli. Pamiętaj jednak, że oba środki nie mogą być stosowane zamiennie. Ich przeznaczenie jest różne, choć w obu przypadkach pozwalają one na naprawę uszkodzonego panelu bez konieczności jego dość kłopotliwej wymiany. Pamiętaj też, że w sklepach często możesz znaleźć już gotowy zestaw naprawczy do paneli laminowanych. Zdecydowanie ułatwi Ci on pracę. Upewnij się jednak, że jest przeznaczony do Twojego typu podłogi. Z czego składa się zestaw naprawczy do paneli laminowanych? Znajdziesz w nim niezbędne preparaty oraz narzędzia potrzebne do naprawy podłoża.

Markery maskujące są przydatne do zakrywania rys na powierzchni paneli – opcjonalnie można użyć także preparatu do nabłyszczania paneli podłogowych. Środek do naprawy uszkodzonych paneli jest jednak przydatny tylko wtedy, gdy została uszkodzona warstwa wierzchnia.

naprawa_paneli_podlogowychnaprawa_paneli_podlogowychnaprawa_paneli_podlogowychnaprawa_paneli_podlogowych

Jak naprawić panele podłogowe, które zostały uszkodzone poważniej? W tym przypadku marker maskujący będzie niewystarczający i powinieneś sięgnąć po masę naprawczą, dzięki której renowacja paneli podłogowych przebiegnie pomyślnie. Użycie tego środka jest bardzo proste, powinieneś jednak zaopatrzyć się w lakier zalecany przez producenta. Najpierw niezbędne jest oczyszczenie uszkodzenia i wypełnienie go masą naprawczą (dobraną pod kolor Twoich paneli). Po usunięciu nadmiaru, wyschnięciu i przeszlifowaniu uzupełnionego ubytku należy nanieść warstwę lakieru. 

Porada eksperta

Jeżeli panele nie posiadają zintegrowanego systemu, konieczne jest dobranie do nich osobnego podkładu.

Zadbane panele mogą Ci służyć przez długi czas – nawet gdy zostaną uszkodzone, to istnieje jeszcze możliwość wymiany lub naprawy zniszczonego elementu podłogi. Takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Dzięki temu szybko będziesz mógł cieszyć się odnowioną podłogą

renowacja_panelirenowacja_panelirenowacja_panelirenowacja_paneli