Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Uprawa anturium w domu

Anturium po nieco mniejszej popularności powoli wraca do łask, zwłaszcza gdy mowa o roślinach doniczkowych. Wielu ogrodników i amatorów zieleni decyduje się ponownie na uprawę tej rośliny w domu przede wszystkim ze względu na dekoracyjne liście i kwiaty. Nietypowe kwiatostany i kolorowe pochwy kwiatowe ozdobią każdy parapet.

Uprawa anturium w domu

Charakterystyka anturium

Jest to tropikalna roślina zamieszkująca naturalnie ziemie Ameryki, należąca do rodziny obrazkowatych Araceae. Anturium to bardzo trwała bylina osiągająca od 20 do 75 cm w zależności od gatunku i odmiany. Ma owalne, ciemno- lub jasnozielone sercowate liście, które zwykle są błyszczące i dzięki temu również dekoracyjne. Kwiatostan anturium to wbrew pozorom nie ta duża sercowata i barwna część. Kwiaty zebrane są w kolbę, a wokół niej znajduje się ozdobna i zwykle okazała pochwa kwiatostanowa. Może mieć ona różne barwy: różową, czerwoną, białą, a nawet przybierać odcienie zieleni. W zależności od gatunku anturium uprawia się jako roślinę doniczkową lub na kwiat cięty, bardzo często wykorzystywany w różnych bukietach i kompozycjach z powodu swojej trwałości. Anturium kwitnie przeważnie od lutego do lipca, ale i dłużej, ponieważ pędy kwiatowe mogą pojawiać się prawie cały rok. Ze względu na swoją niezbyt skomplikowaną uprawę coraz częściej spotykane są na domowych parapetach.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Uprawa i pielęgnacja

Gatunki domowe uprawiamy w doniczkach z podłożem żyznym, przepuszczalnym, mogącym zawierać  dodatek torfu. Anturium lubi ziemię kwaśną w granicach pH ok 5-5,0. Dobrze rośnie w jasnych pomieszczeniach, ale raczej powinniśmy unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Strońmy od miejsc cienistych, ponieważ wtedy roślina zdecydowanie słabiej kwitnie. Równie ważne jest także zwrócenie uwagi na to, by roślina ta nie stała w przeciągach. Anturium lubi temperaturę ok. 20o C, a gdy jest jej za zimo, liście mogą nawet więdnąć i zacząć czernieć.

Podlewanie anturium doniczkowego przeprowadzamy regularnie: 2 razy w tygodniu wiosną i latem, natomiast zimą wystarczy nawadnianie co 7 dni. Dobrze jest też co jakiś czas zraszać rośliny: raz, góra dwa razy w tygodniu. Zwróćmy jednak uwagę na to, by doniczka po podlaniu nie stała w wodzie. Na roślinie łatwo też zbiera się kurz widoczny na błyszczących liściach, zatem ich powierzchnię  przecieramy delikatnie miękką, wilgotną szmatką. Nabłyszczaniem zajmujemy się nie częściej niż co 2 miesiące.

Anturium warto co jakiś czas nawozić, wspomagając dzięki temu wzrost i kwitnienie. Zwykle robimy to 2 razy w miesiącu preparatami wieloskładnikowymi aplikowanymi w niedużych dawkach. Przed zastosowaniem nawozu przeczytajmy etykietę i upewnijmy się, jaką ilość środka stosować i z jaką częstotliwością, aby nie przenawozić rośliny.

Uprawa anturium w domu

Kontrolujemy również zdrowotność kwiatu. Sprawdzamy, czy nie pojawiły się na nim niepokojące objawy. Anturium może zmagać się np. z szarą pleśnią przy zbyt dużej wilgotności lub z fytoftorozą. Warto zwrócić uwagę także na to, czy nie pojawiają się szkodnik,i np. przędziorki, mszyce, tarczniki czy mączliki.

Zobacz też: Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Gatunki do uprawy w domu

Wyróżniamy kilka popularnych gatunków, które zwykle uprawiamy w domu. Jest to przede wszystkim anturium Scherzera. Jest to niższa roślina o wymiarach ok. 20-50 cm. Ma skróconą, sercowatą pochwę kwiatową, gdzie kolba jest pomarańczowa lub żółta. Rośnie dobrze w żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym podłożu w pomieszczeniach jasnych. Młode rośliny przesadzamy co rok, natomiast starsze rzadziej. Dobrze jest podlewać je nie lodowatą, a letnią wodą. Pamiętajmy, by ich nie przesuszać.

Innym gatunkiem jest nieco większe (50-70 cm wysokości) anturium Andreego o żółto-białej kolbie, gdzie pochwa kwiatowa jest biała, zielona, czerwona lub różowa. Roślina ta ma zielone, sercowate liście. Przesadzany ją pod koniec zimy do większej doniczki. Kwitnie prawie cały rok.