Produkty

Kawa arabska jako roślina ozdobna

Kawa arabska jako roślina ozdobna

Kawa kojarzy nam się głównie z ciemnymi charakterystycznymi ziarnami, z których parzymy aromatyczny napój. Jednak nie tylko w tym celu możemy ją wykorzystywać, ponieważ jest także rośliną ozdobną, którą warto zasadzić w ogrodzie. Zwłaszcza, że to bardzo dekoracyjny okaz.

Charakterystyka rośliny

Kawa arabska, czyli Coffea arabica, to roślina nazywana potocznie kawowcem lub drzewkiem kawowym. Pochodzi głównie z Afryki i należy do rodziny marzanowatych. Ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 150 cm wysokości, choć w naturalnych warunkach potrafi osiągnąć nawet 5 m. W sprzedaży jednak dostępne są mniejsze okazy. Łodyga kawy arabskiejDekoracyjne są zarówno liście, jak i drobne, pachnące kwiaty kawowca. Kwitnie na biało czasem nawet cały rok, choć zwykle latem (czerwiec-lipiec). Liście natomiast są błyszczące, całkiem spore i lancetowate. Dodatkową ozdobą rośliny są początkowo zielone, a później czerwone owoce zawierające dwa spłaszczone jednostronnie nasiona.

Uprawa kawy arabskiej w domu

Na całym świecie kawowca uprawia się ze względu na nasiona zawierające kofeinę. z nich parzy się znany wszystkim pobudzający napój – kawę. Jednak dekoracyjny wygląd skłonił wielu ogrodników do uprawy tej rośliny jako ozdobnej we własnym domu. Jak się okazuje, kawa arabska nie jest wcale bardzo trudna w uprawie, więc warto podjąć się tego zadania we własnym zakresie.

Kawowiec lubi jasne i ciepłe pomieszczenia, jednak należy chronić go przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Optymalna temperatura do wzrostu to ok. 24oC, jednak zimą musi być znacznie obniżona, nawet do ok. 16oC. Roślina nie toleruje przeciągów.

Kawa arabska sadzonkiNajlepsze podłoże dla kawowca to gleba lekko kwaśna, przepuszczalna i delikatnie wilgotna. Dlatego regularnie go podlewamy, zwracając uwagę, by woda nie stała w nadmiarze na podstawku. Co jakiś czas liście kawowca można spryskać letnią wodą i usunąć z nich kurz, będą wtedy ładnie błyszczące. Warto także roślinę nawozić co dwa tygodnie.

Kawa dość szybko rośnie, więc w miarę potrzeby należy ją przesadzić do większej doniczki. W zbyt małej może zacząć zrzucać liście.

Warto dodać, iż możemy wykorzystać nasiona, które znajdują się w mięsistym pestkowcu. Jednak by je otrzymać, roślina musi być zapylona. W naturze zajmują się tym pszczoły, w domu natomiast nie ma takiej możliwości, więc to my im musimy pomóc roślinie.

Gdy już pojawiają się owoce z nasionami, wyjmujemy je po ok. 9 miesiącach, bo tyle dojrzewają, a następnie suszymy. Po tym czasie prażymy na gorącej patelni i mielimy. Dzięki temu otrzymujemy bazę do własnego kawowego napoju.

Data publikacji: 11.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kawa arabska jako roślina ozdobna