Kawa arabska jako roślina ozdobna

Kawa kojarzy nam się głównie z ciemnymi charakterystycznymi ziarnami, z których parzymy aromatyczny napój. Jednak nie tylko w tym celu możemy ją wykorzystywać, ponieważ jest także rośliną ozdobną, którą warto zasadzić w ogrodzie. Zwłaszcza, że to bardzo dekoracyjny okaz.

kawa

Charakterystyka rośliny

Kawa arabska, czyli Coffea arabica, to roślina nazywana potocznie kawowcem lub drzewkiem kawowym. Pochodzi głównie z Afryki i należy do rodziny marzanowatych. Ma pokrój wzniesiony i dorasta zwykle do 150 cm wysokości, choć w naturalnych warunkach potrafi osiągnąć nawet 5 m. W sprzedaży jednak dostępne są mniejsze okazy. Dekoracyjne są zarówno liście, jak i drobne, pachnące kwiaty kawowca. Kwitnie na biało czasem nawet cały rok, choć zwykle latem (czerwiec-lipiec). Liście natomiast są błyszczące, całkiem spore i lancetowate. Dodatkową ozdobą rośliny są początkowo zielone, a później czerwone owoce zawierające dwa spłaszczone jednostronnie nasiona.

Uprawa kawy arabskiej w domu

Na całym świecie kawowca uprawia się ze względu na nasiona zawierające kofeinę. z nich parzy się znany wszystkim pobudzający napój – kawę. Jednak dekoracyjny wygląd skłonił wielu ogrodników do uprawy tej rośliny jako ozdobnej we własnym domu. Jak się okazuje, kawa arabska nie jest wcale bardzo trudna w uprawie, więc warto podjąć się tego zadania we własnym zakresie.

Kawowiec lubi jasne i ciepłe pomieszczenia, jednak należy chronić go przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Optymalna temperatura do wzrostu to ok. 24°C, jednak zimą musi być znacznie obniżona, nawet do ok. 16°C. Roślina nie toleruje przeciągów.

kawa

Najlepsze podłoże dla kawowca to gleba lekko kwaśna, przepuszczalna i delikatnie wilgotna. Dlatego regularnie go podlewamy, zwracając uwagę, by woda nie stała w nadmiarze na podstawku. Co jakiś czas liście kawowca można spryskać letnią wodą i usunąć z nich kurz, będą wtedy ładnie błyszczące. Warto także roślinę nawozić co dwa tygodnie.

Kawa dość szybko rośnie, więc w miarę potrzeby należy ją przesadzić do większej doniczki. W zbyt małej może zacząć zrzucać liście.

Warto dodać, iż możemy wykorzystać nasiona, które znajdują się w mięsistym pestkowcu. Jednak by je otrzymać, roślina musi być zapylona. W naturze zajmują się tym pszczoły, w domu natomiast nie ma takiej możliwości, więc to my im musimy pomóc roślinie.

Gdy już pojawiają się owoce z nasionami, wyjmujemy je po ok. 9 miesiącach, bo tyle dojrzewają, a następnie suszymy. Po tym czasie prażymy na gorącej patelni i mielimy. Dzięki temu otrzymujemy bazę do własnego kawowego napoju.