Jak pielęgnować rośliny za pomocą kawy i herbaty?

Kawa i herbata to nie tylko aromatyczne napoje. Dzięki zawartym w nich składnikom doskonale służą również roślinom, odżywiając je i powodując ich bujny wzrost. Jak je stosować, by przyniosły oczekiwany efekt?

kawa

Właściwości kawy i herbaty

Zarówno kawa, jak i herbata posiadają w swoim składzie mikroelementy, które wywierają dobroczynny wpływ na rośliny. W skład parzonej kawy wchodzą m.in. związki azotu – idealnie oddziałujące na rośliny kwasolubne – a także wapń, magnez, fosfor czy potas, które są niezbędne do prawidłowego i zdrowego wzrostu roślin. Herbata z kolei bogata jest w minerały, taninę czy garbnik herbaciany, skutecznie wpływające na poprawę odporności roślin. Stosując oba napoje bądź ich fusy, możemy przywrócić do życia nawet osłabione i mizerne rośliny – szczególnie te, które hodujemy w doniczkach.

Kawa i herbata w pielęgnacji roślin

Oto kilka rad, w jaki sposób stosować oba napoje, by skutecznie wpłynęły na poprawę kondycji naszych roślin.

- Gorzka, niearomatyzowana, czarna herbata może zastąpić wodę podczas podlewania roślin. Wykonanym z niej naparem możemy zasilać kwiaty doniczkowe nawet w czasie co drugiego podlewania – na przemian z wodą. Metoda ta sprawdzi się np. w przypadku paproci. W roli nawozu możemy zastosować także rozcieńczoną z wodą kawę (w proporcji 1/5 napoju do 4/5 wody).

kawa

- Podobny efekt – czyli rośliny o intensywnie zielnych liściach i bujnie rosnące – uzyskamy, umieszczając w doniczce mokre fusy po herbacie. Możemy także rozłożyć je dookoła krzewów róż, np. w torebkach – za każdym razem, gdy będziemy podlewać roślinę, zawarte w herbacie mikroelementy będą wnikać w podłoże. Fusy warto dodać także do wody, którą podlewamy rośliny.

- W podobny sposób wykorzystamy też fusy po kawie – sprawdzą się one w celu odżywienia roślin kwasolubnych, takich jak np. azalie, wrzosy czy hortensje, ale będą też odpowiednie do odżywienia róż.

- Fusy po kawie czy herbacie możemy także umieścić na spodzie doniczek lub na głębokości około 20 cm pod roślinami sadzonymi w glebie. Będą skutecznie wchłaniać nadmiar wilgoci oraz zatrzymywać ją.

- Fusy sprawdzą się również na kompoście – przyspieszą rozkład resztek i powstawanie próchnicy, wzbogacając ją jednocześnie w azot. Zamiast fusów możemy również posłużyć się płynem – np. wlać do kompostu parę szklanek czarnej herbaty. Tak uzyskany kompost sprawdzi się w roli naturalnego nawozu zarówno dla roślin ogrodowych, jak i domowych.