Keramzyt – przyjaciel każdego ogrodnika

Keramzyt, kruszywo coraz częściej stosowane w ogrodnictwie, to materiał wspomagający hodowlę roślin. Dzięki zastosowaniu keramzytu w podłożu ogrodowym nawet najbardziej wymagający ogrodnik będzie mógł się cieszyć wspaniałym ogrodem i pięknie rosnącymi roślinami.

keramzyt

Keramzyt jest powszechnie stosowany w budownictwie, uzyskuje się go z naturalnej gliny. Materiał ten znajduje również szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Jest wykorzystywany jako podłoże lub stanowi uzupełnienie gruntu pod uprawę roślin. Szukając rozwiązania, które pozwoli zapewnić naszym roślinom idealne warunki do wzrostu, powinniśmy poznać podstawowe właściwości keramzytu stosowanego w ogrodnictwie.

Keramzyt zmieszany z gruntem możemy stosować jako dopełnienie naturalnego podłoża. Możemy również układać go warstwami naprzemiennie z glebą lub układać na jej powierzchni. Keramzyt umieszczony pod warstwą gleby pozwala na jej spulchnienie i co za tym idzie – korzystnie wpływa na nawodnienie i oddychanie systemu korzeniowego roślin. Keramzyt zabezpiecza dodatkowo korzenie przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci. Zmieszanie spoistej gleby z keramzytem pozwala na łatwiejszy rozwój korzeni i wzrost rośliny.

Keramzyt jest również doskonałym zamiennikiem kory, którą obsypywana jest gleba wokół drzew i krzewów. W korze mogą znajdować się szkodniki, które następnie atakują rośliny, a użycie keramzytu eliminuje ten problem. Dodatkowym atutem keramzytu jest lepsze zatrzymanie wilgoci w podłożu.

Granulki keramzytowe w naturalnym, brązowym kolorze bardzo dobrze komponują się z otoczeniem. Ich ułożenie jest proste i wymaga jedynie wykonania niewielkiego zagłębienia wokół roślin lub umieszczenia palisadek w celu zabezpieczenia przed wypłukiwaniem. Możliwe jest również stosowanie keramzytu w uprawie doniczkowej – w takim wypadku warstwy keramzytu spełniają takie same funkcje jak w przypadku umieszczenia ich w glebie. Możemy również hodować rośliny w samym granulacie, wymaga to jednak specjalnego nawożenia.

keramzyt

Keramzyt świetnie sprawdza się również w roli podbudowy pod ścieżki ogrodowe. Jego właściwości drenujące pozwalają na wyeliminowanie podmoknięć (jak to ma miejsce w przypadku zastosowania cięższych materiałów, na przykład żwiru).

Kruszywo keramzytowe jest materiałem obojętnym chemicznie, przez co nie wywiera negatywnego wpływu na glebę oraz uprawiane rośliny. Jego dodatkowym atutem jest trwałość, która pozwala na stosowanie tego rozwiązania przez wiele lat. Jest również odporny na działanie bakterii oraz grzybów.

Zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie niesie za sobą wiele niewątpliwych zalet. Granulki keramzytowe zyskują coraz bardziej na popularności. Za jego pomocą poprawimy jakość podłoża na którym uprawiamy rośliny i będziemy mogli cieszyć się pięknym, dobrze utrzymanym ogrodem.