icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Najlepsze pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne to jedna z najładniejszych i najefektowniejszych ozdób ogrodowych. Stanowi dodatkowe źródło wody dla rosnących przy nim kwiatów, a także może być miejscem do życia dla wielu gatunków ryb. Warto poznać kilka inspiracji, by zdecydować się na najlepsze rozwiązanie.

oczko wodne

Pomysł na proste oczko wodne

Do stworzenia najprostszego oczka wodnego nie są nam potrzebne specjalne umiejętności, a liczba wykorzystywanych produktów jest minimalna. Zbiorniki wodne robi się szybko i łatwo. Przede wszystkim należy wykopać w ziemi dół.

Kolejny krok to uklepanie ścianek i wyłożenie konstrukcji folią do oczek wodnych. Możemy wybrać modele wykonane z PE, PVC, EPDM lub ECB. Z uwagi na właściwości folia chroni wodę przed rozwojem glonów i jest odporna na promienie UV. Ponadto materiał dobrze przylega do podłoża i pozwala na wykonanie dołu o niestandardowy kształcie. Nie jesteśmy więc ograniczeni wyłącznie do oczka o układzie koła czy prostokąta – możemy użyć fantazji lub dostosować się do zastanej w ogrodzie roślinności.

Czy wiesz, że…?

Zamiennikiem dla folii do oczek wodnych są obszerne pojemniki, które straciły podstawową funkcję. Mogą to być miska, wanienka dla dziecka lub stara wanna. Wystarczy wykopać na tyle duży dół, by weszły aż do krawędzi. Takie oczka wodne czyści się łatwiej, ponadto są trwalsze – ścianki trudniej uszkodzić.

Aby do oczka wodnego nie wpadała ziemia, warto otoczyć je dużymi kamieniami ozdobnymi. Nie muszą być w jednym kształcie ani kolorze – różnorodność będzie wręcz działać na ich korzyść. Jeśli zamarzy nam się bajkowe oczko wodne, kamienie możemy nawet pomalować przystosowanymi do warunków panujących na dworze farbami.

oczko wodne

Oczko wodne z fontanną

Nieco więcej czasu zajmie nam przygotowanie oczka wodnego z fontanną. Podstawa jest taka jak poprzednio: należy wykopać dół i wyłożyć go folią lub wsadzić do niego obszerny pojemnik. Następny krok to ozdobienie zbiornika fontanną.

Fontanna nie jest wielka. W rzeczywistości to dość mała pompa typu zanurzeniowego, którą ustawia się w dowolnym miejscu oczka. Ponieważ jest zasilana z sieci, przewód elektryczny musimy zakopać w ziemi, co ochroni go przed uszkodzeniem. Wcześniej warto umieścić go w maskownicy lub wężu – osłonie która zabezpieczy kabel przed zarysowaniem i bezpośrednim kontaktem z wilgocią.

Fontanna może działać przez większą część roku. Na zimę warto wyjąć ją z oczka i schować w szopie czy garażu. Mróz może jej zaszkodzić, przez co w ciepłym sezonie okaże się, że będzie potrzebna nam nowa.

oczko wodne

Jak wykonać oczko wodne z opony?

Kolejny stopień trudności to oczko wodne z opony, które zakłada ingerencję w kształt opony, a więc przecinanie jej. Usunąć należy tylko jeden bok – ten, który będzie górą oczka. Następnie oponę wykłada się folią i wkopuje w ziemię. Brzegi warto obłożyć kamieniami.

Taką trwałą i stabilną konstrukcję można zarybić wybranymi gatunkami. Nigdy jednak nie wolno zarybiać oczka tuż po stworzeniu. Woda musi odstać, tak jak w przypadku podlewania kwiatów, ale znacznie dłużej – nawet kilka miesięcy. Kiedy osiągnie równowagę biologiczną, będzie zdatna do zamieszkania przez ryby i korzystna dla nich.

Do stworzenia oczka wodnego z rybami potrzebne są akcesoria: filtr i pompa, które zapewnią zwierzętom odpowiednie warunki do życia.

Dodatkową ozdobą zbiornika wodnego w ogrodzie jest dopasowane oświetlenie, np. wkopane w ziemię pochodnie lub nastrojowe lampy. Ciekawe są też lampki do podświetlania konstrukcji ogrodowych od spodu. Można umieścić je między kamieniami, nadając tym samym oczku romantyczny, a nawet magiczny charakter.