Kiedy zdecydować się na jeden klucz do wszystkich pomieszczeń?

Używanie wielu pomieszczeń wymusza na nas konieczność przechowywania i używania dużej ilości kluczy do zamków blokujących swobodne wejście do wnętrz. Zamiast przenoszenia ze sobą pęku kluczy i długiego dopasowywania właściwego elementu do każdego zamka, wygodniejsze będzie skorzystanie z zalet systemu zamków jednego klucza.

Ciężki pęk kluczy z kolorowymi osłonkami, dzięki użyciu których łatwo jest odnaleźć właściwy klucz do odpowiedniego zamka, jest zwykle nieporęczny i jego stosowanie wiąże się ze stratą czasu na dopasowywanie odpowiedniego do każdego zamka uruchamiającego jego działanie metalowego mechanizmu. Podobne rozwiązanie możemy zastosować z systemem kłódek, a także zamków meblowych i wierzchnich.

System jednego klucza lub inaczej zwany – klucza generalnego jest o tyle interesujący, że w zależności od stopnia wyboru jego skomplikowania, posiadanie jednego klucza nie oznacza możliwości dostania się do każdego z pomieszczeń zamykanych za jego pomocą. To właściciel mieszkania lub budynku decyduje, który z kluczy otwiera konkretne pomieszczenie (pomieszczenia). Daje to swobodę dostępu do wybranych wnętrz i pokoi na przykład w dużym hotelu niewyposażonym w system zamków magnetycznych, budynku użyteczności publicznej czy miejscu pracy, ale także w domu mieszkalnym, niekoniecznie dużym. Dlaczego?

W budynku mieszkalnym zwykle nie montujemy zamków do poszczególnych pokoi, a jedynie wyposażamy w nieskomplikowany system zamykania łazienki i toalety, podobnie domowe gabinety, w których chcemy zachować prywatność w czasie pracy i gdzie gromadzimy cenne przedmioty. Na wolnostojący dom składają się nie tylko wyżej wymienione, ale także:

- zamek wejściowy,
- zamek zewnętrzny do garażu,
- zamek do drzwi łączących garaż z wejściem do domu,
- zamek u furtki wejściowej,
- zamek do furtki usytuowanej w tylnej części posesji,
- zamek do pomieszczenia gospodarczego/składu narzędzi ogrodowych,
- zamek do furtki prowadzącej do śmietnika od strony posesji,
- zamek do furtki prowadzącej do śmietnika od strony ulicy,
- zamek do drzwi prowadzących do kotłowni od strony posesji,
- zamek do kotłowni od strony budynku mieszkalnego.

sm_kluczesm_kluczesm_kluczesm_klucze

Konieczność posiadania osobnych kluczy do ww. zamków skutkowałoby nie tylko używaniem dużych rozmiarów pęku kluczy, ale również utrudniałoby swobodne poruszanie się po terenie posesji – system klucza generalnego jest więc rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym. Tym też sposobem podobnie wyglądający klucz możemy przekazać firmie odbierającej nasze odpady bytowe (do zamka do śmietnika od strony ulicy i tylko do niego) lub sporadycznie pojawiającego się ogrodnika (używającego zamka do furtki, składu narzędzi ogrodowych i śmietnika od strony posesji). Możliwość otwierania większej ilości zamków będzie potrzebna też osobom kierującym samochód – wjazd do garażu, a później z niego przejście bezpośrednio do domu bez opuszczania garażu jest rozwiązaniem wygodnym, ale wymagającym użycia co najmniej dwóch zamków w zależności od konstrukcji budynku.

sm_Zamek_wpuszczany_LOB_na_kluczsm_Zamek_wpuszczany_LOB_na_kluczsm_Zamek_wpuszczany_LOB_na_kluczsm_Zamek_wpuszczany_LOB_na_klucz