Produkty

Kiedy zdecydować się na jeden klucz do wszystkich pomieszczeń?

Kiedy zdecydować się na jeden klucz do wszystkich pomieszczeń?

Używanie wielu pomieszczeń wymusza na nas konieczność przechowywania i używania dużej ilości kluczy do zamków blokujących swobodne wejście do wnętrz. Zamiast przenoszenia ze sobą pęku kluczy i długiego dopasowywania właściwego elementu do każdego zamka, wygodniejsze będzie skorzystanie z zalet systemu zamków jednego klucza.

kluczeCiężki pęk kluczy z kolorowymi osłonkami, dzięki użyciu których łatwo jest odnaleźć właściwy klucz do odpowiedniego zamka, jest zwykle nieporęczny i jego stosowanie wiąże się ze stratą czasu na dopasowywanie odpowiedniego do każdego zamka uruchamiającego jego działanie metalowego mechanizmu. Podobne rozwiązanie możemy zastosować z systemem kłódek, a także zamków meblowych i wierzchnich.

System jednego klucza lub inaczej zwany – klucza generalnego jest o tyle interesujący, że w zależności od stopnia wyboru jego skomplikowania, posiadanie jednego klucza nie oznacza możliwości dostania się do każdego z pomieszczeń zamykanych za jego pomocą. To właściciel mieszkania lub budynku decyduje, który z kluczy otwiera konkretne pomieszczenie (pomieszczenia). Daje to swobodę dostępu do wybranych wnętrz i pokoi na przykład w dużym hotelu niewyposażonym w system zamków magnetycznych, budynku użyteczności publicznej czy miejscu pracy, ale także w domu mieszkalnym, niekoniecznie dużym. Dlaczego?

W budynku mieszkalnym zwykle nie montujemy zamków do poszczególnych pokoi, a jedynie wyposażamy w nieskomplikowany system zamykania łazienki i toalety, podobnie domowe gabinety, w których chcemy zachować prywatność w czasie pracy i gdzie gromadzimy cenne przedmioty. Na wolnostojący dom składają się nie tylko wyżej wymienione, ale także:

- zamek wejściowy,
- zamek zewnętrzny do garażu,
- zamek do drzwi łączących garaż z wejściem do domu,
- zamek u furtki wejściowej,
- zamek do furtki usytuowanej w tylnej części posesji,
- zamek do pomieszczenia gospodarczego/składu narzędzi ogrodowych,
- zamek do furtki prowadzącej do śmietnika od strony posesji,
- zamek do furtki prowadzącej do śmietnika od strony ulicy,
- zamek do drzwi prowadzących do kotłowni od strony posesji,
- zamek do kotłowni od strony budynku mieszkalnego.

zamek wpuszczany  CastoramaKonieczność posiadania osobnych kluczy do ww. zamków skutkowałoby nie tylko używaniem dużych rozmiarów pęku kluczy, ale również utrudniałoby swobodne poruszanie się po terenie posesji – system klucza generalnego jest więc rozwiązaniem niezwykle funkcjonalnym. Tym też sposobem podobnie wyglądający klucz możemy przekazać firmie odbierającej nasze odpady bytowe (do zamka do śmietnika od strony ulicy i tylko do niego) lub sporadycznie pojawiającego się ogrodnika (używającego zamka do furtki, składu narzędzi ogrodowych i śmietnika od strony posesji). Możliwość otwierania większej ilości zamków będzie potrzebna też osobom kierującym samochód – wjazd do garażu, a później z niego przejście bezpośrednio do domu bez opuszczania garażu jest rozwiązaniem wygodnym, ale wymagającym użycia co najmniej dwóch zamków w zależności od konstrukcji budynku.

 

Data publikacji: 05.05.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie akcesoria do kluczy mogą się nam przydać?

Jakie akcesoria do kluczy mogą się nam przydać?
Klucze posiada każdy z nas – większe lub mniejsze pęki pozwalają nam zabezpieczyć mieszkanie, dostać się do pracy czy otwierać drzwi do garaży c...
Czytaj więcej

Jak i gdzie przechowywać klucze

Jak i gdzie przechowywać klucze
Jak rzadko który mebel, szafka na klucze nie pasuje do żadnego innego pomieszczenia poza przedpokojem. Umieszczona w najbliższym sąsiedztwie drzwi wej...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kiedy zdecydować się na jeden klucz do wszystkich pomieszczeń?