Produkty

Kolor dywanu − kolor wnętrza? Zasady doboru

Kolor dywanu − kolor wnętrza? Zasady doboru

Dywan pełni w naszych domowych wnętrzach kilka funkcji. Z jednej strony, tej bardziej funkcjonalnej, zdecydowanie ociepla drewnianą podłogę. Z drugiej, tej dekoracyjnej, dba o to, by wnętrze prezentowało się jeszcze piękniej. Dywan – przynajmniej jeden, posiada chyba każdy z nas, a czy na pewno dobrze dobraliśmy go do swojego wnętrza? O tym w poniższym artykule.

różne kolory dywanówDywan dobieramy zawsze na zasadzie tej samej gamy barwnej

Czyli kierujemy się wszystkimi odcieniami tego samego koloru. Przykład: żółte wnętrze dobrze jest aranżować w kolorystyce zbliżonej do barwy podstawowej, jaśniejszej – beżowej, ciemniejszej –zbliżonej do pomarańczy.

Ta sama gama kolorystyczna

Gama kolorystyczna to ta sama linia barw, czyli idąc od żółtego, kierujemy się aż po pomarańczowy, do czerwonego itd. Jeśli zatem w naszym pomieszczeniu zdecydowaliśmy się na pomalowanie ścian w kolorze cytrynowym, koniecznie dobierajmy do tego wyposażenie oraz dodatki w tonacji nieco ciemniejszej, ale równie ciepłej. Dobrze sprawdzi się tutaj np. czerwona kanapa czy pomarańczowe dodatki w  postaci poduszek oraz ciepłego kocyka.

 Kolory dopełniające

Czyli takie, które występują po przeciwnej stronie koła barw. Jeśli, trzymamy się cały czas koloru żółtego, to dobrym tłem do niego będzie np. niebieski oraz fioletowy, które pięknie się z nim skontrastują.

Jeśli Twoje wnętrze jest:

Niebieskie – dobierzmy albo dywan niebieski, biały, zielony czy szary, który występuje w tej samej gamie kolorystycznej, albo barwy będące jego dopełnieniem. W ten sposób uzyskamy równowagę.

Pomarańczowe – wybierzmy dywan pomarańczowy, beżowy, żółty lub na zasadzie dopełnienia – jasno niebieski.

Czerwone – sprawdzi się tutaj dywan, pomarańczowy, beżowy oraz jasno zielony.pastelowe odcienie dywanów

Fioletowe – spokojnie wybierzmy dywan niebieski, szary, biały albo dla większego kontrastu żółty, który jest jego kolorem dopełniającym.

Czarne lub białe – tutaj możemy dobrać dywan w wielu barwach. Przy wnętrzach białych, postawmy na mocne kolory – neonowe. We wnętrzach ciemnych skierujmy swoją uwagę na kolory delikatniejsze – np. pastele.

Generalnie zasada doboru koloru dywanu jest bardzo podobna do tej, która obowiązuje względem każdego wyposażenia. Jeśli to dywan ma być głównym akcentem kolorystycznym wnętrza, zadbajmy by miał on barwę bardzo wyrazistą. Jeśli natomiast dywan ma pełnić raczej funkcję praktyczną, nie zaś tylko dekoracyjną, skupmy swoją uwagę na fakturze włosia, wytrzymałości produktu. Dobierzmy kolor przygaszony, brązowy lub beżowy. Taka barwa będzie pasowała do wszystkich pomieszczeń, bez względu na to, jak finalnie je urządzimy.

 

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Podłogowy zawrót głowy!

Podłogowy zawrót głowy!
Podłoga to wizytówka każdego domu. Najlepiej, jeśli wygląda naturalnie, a przy tym jest funkcjonalna, trwała, niedroga i łatwa w montażu. Jaki ...
Czytaj więcej

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać

Zmieniamy dywan – o czym należy pamiętać
Nie ma chyba szybszego sposobu na zmianę aranżacji wnętrz niż wymiana dywanu. Często to on jest centralnym obiektem pomieszczenia. Jak go odpowiednio ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.01.2016
A co z pstrokatymi? hahaha. one najczęściej nie pasują do niczego

Ocena i komentarz dla:

Kolor dywanu − kolor wnętrza? Zasady doboru