Kompleksowy remont mieszkania – metamorfoza Doroty Szelągowskiej

Angelika i Przemek zgłosili się do Doroty z prośbą o pomoc w wyremontowaniu łazienki. Gdy projektantka poznała ich historię, podjęła decyzję, że zmieni nie tylko wskazane pomieszczenie, ale wykona kompleksowy remont mieszkania. Jej patenty mogą Ci się przydać, podczas metamorfozy w swoim domu.

Przejdź do następnych akapitów:

Domownicy pełni pogody ducha
Przygotowanie pomieszczenia do metamorfozy
Idealne płytki do łazienki – jak je znaleźć?
Remont łazienki i nowa aranżacja mieszkania
Projekt bardzo specjalny
Wszystko albo nic, czyli kompleksowy remont mieszkania
Podsumowanie

Domownicy pełni pogody ducha

Angelika i Przemek są w trakcie remontu swojego pierwszego mieszkania. To lokal komunalny, który para dostosowuje do swojego gustu i potrzeb niepełnosprawnej córeczki. Dziewczynka porusza się na specjalnym wózku i wymaga całodobowej opieki, obejmującej rehabilitację czy karmienie. Każda dodatkowa choroba, choćby zwykłe przeziębienie, sprawia, że Oliwia wraz z mamą trafiają do szpitala nawet na kilkanaście dni. Para ma świadomość trudności, ale nie traci siły i pogody ducha. Mimo że czasem przychodzą chwile załamania, wierzą, że będzie dobrze.

Chwilowo do codziennych obowiązków Angeliki i Przemka, doszedł jeszcze wspomniany remont ich nowego „M”. Metamorfozy mieszkań komunalnych nie zawsze są łatwe. Mimo to, wykańczanie domu idzie parze całkiem nieźle. Ściany są pomalowane, a salon jest już praktycznie skończony – z sypialni muszą zniknąć ostatnie kartony, a kuchnia jest na etapie montażu. W najgorszym, a w zasadzie dramatycznym stanie, jest łazienka. O pomoc w jej wyremontowaniu para zgłosiła się do Doroty Szelągowskiej.

metamorfozy mieszkań

Jak aktualnie wygląda to pomieszczenie? Łazienka jest praktycznie pusta i nadaje się do generalnego remontu. Ściany pokrywa duża ilość starych warstw farby. Na podłodze jest tylko beton. W pomieszczeniu nie ma umywalki ani lustra. Brak w nim również szafek. Potrzebna jest też wymiana wanny na prysznic, by z pomieszczenia z łatwością mogła korzystać Oliwia.

metamorfoza

Łazienka, według projektu Doroty Szelągowskiej bardzo się zmieni.

Do pomieszczenia prowadzić będą nowe drzwi.
W miejscu dotychczasowej wanny pojawi się wymagana kabina prysznicowa, a dokładnie brodzik z szybą.
Na środku łazienki stanie szafka z umywalką, a nad całością zawiśnie szafka lustrzana.
Toaleta zostanie podwieszona, a nad nią pojawi się zabudowa i szafka.
Ściana pod prysznicem oraz nad toaletą zostanie pokryta mozaiką. Pozostałe powierzchnie przyozdobią białe kafelki oraz farba.
 Łazienka jest głównym pomieszczeniem, które w kilka dni zmieni się nie do poznania. Dorota postanowiła też podjąć się wykończenia wnętrz, już wyremontowanych przez bohaterów. W efekcie całe mieszkanie przejdzie metamorfozę.

wykończenie wnętrz

Przygotowanie pomieszczenia do metamorfozy

W łazience bohaterów panuje stan surowy i praktycznie brak w niej sprzętów. Nie oznacza to jednak, że jest to pomieszczenie, w którym od razu można wcielać plany w życie i zaczynać remont.

Na początku trzeba w całości opróżnić łazienkę. Następnie ekipa budowlana musi przemalować sufity, pochować kable oraz wykonać wszystkie prace, które wydają się niewielkie, ale są niezbędne i zajmują bardzo dużo czasu, podczas metamorfozy mieszkań.

Metamorfoza mieszkania

Nim prace w mieszkaniu Angeliki i Przemka rozpoczęły się na dobre, panowie z ekipy budowlanej zdążyli przygotować do zmian sypialnię bohaterów oraz oczyścili łazienkę z niepotrzebnych sprzętów. Zamontowali też stelaż pod podwieszaną toaletę, nową hydraulikę oraz zabudowę. W salonie i sypialni ekipa pomalowała sufity.

Idealne płytki do łazienki – jak je znaleźć?

Według projektu Doroty Szelągowskiej, w łazience bohaterów pojawią się płytki. Duży wybór kafelek znajdziesz w sklepach Castorama. Pamiętaj, że jest to miejsce, w którym nie powinieneś wstydzić się, chodzić z płytką w ręku. A nawet warto byś to robił. Dlaczego? Zazwyczaj kafelki dobiera się do siebie. By mieć pewność, że będą idealnie zgrane, poproś o jedną sztukę płytki, którą już wybrałeś, by dopasować do niej resztę elementów. A jest w czym wybierać.

Ostatnio „do łask” powróciły mozaiki. Niegdyś były wielkim wydatkiem. Teraz każdy może sobie na nie spokojnie pozwolić. Wybór wzorów i kolorów jest naprawdę duży.

Kompleksowy remont

Wbrew pozorom mozaikę łatwo kładzie się na ściany. Każda płytka jest dosyć giętka, a poszczególne małe kafelki przymocowane są na siatce. Jeśli masz prostą ścianę i dobrze rozprowadzony klej, z powodzeniem położysz mozaikę samodzielnie.

Pamiętaj, tylko by nie pokrywać mozaiką całej powierzchni łazienki. Wybierz jedną ścianę, która będzie dominować w tym pomieszczeniu i przyciągać wzrok.

Remont łazienki i nowa aranżacja mieszkania

Po przygotowaniu łazienki do metamorfozy, niezawodna ekipa Doroty, od razu położyła kafelki na ścianach. Panowie ułożyli zarówno mozaikę, jak i duże białe płytki.

kompleksowy remont mieszkania

Nieco problematyczne okazało się oświetlenie pomieszczenia – mogło się ono znaleźć tylko w jednym miejscu. Przez taki obrót spraw Dorota zadecydowała o zamontowaniu w łazience plafonu z dwoma żarówkami, który będzie dawał dużo światła. Pamiętaj, że gdy umieszczasz jakiekolwiek oświetlenie nad prysznicem (szczególnie w niskich pomieszczeniach), musi być ono hermetyczne, by do środka nie dostawała się woda.

Na budowie, poza łazienką, zmiany postępują także w sypialni, gdzie stanie pojemna szafa, łóżeczko Oliwi oraz miejsce do spania dla Angeliki i Przemka. Na bocznych ścianach, wokół materaca, pojawią się zagłówki, własnoręcznie przygotowane przez Dorotę i Darka Stolarza. Gdy praca wre w stolarni, remont mieszkania postępuje.

Ściany w łazience nabierają koloru. Dorocie bardzo zależało, by prysznic miał niski brodzik – na poziomie podłogi. Jednak stare budownictwo uniemożliwiło realizację tego pomysłu. Finalnie w łazience stanął wyższy brodzik, w którym na szczęście zmieści się specjalne krzesło, pomagające w kąpieli Oliwki. Urządzenie to będzie prezentem dla dziewczynki od Darka i Doroty.

Nie tylko brodzik w domu bohaterów musi być idealnie dopasowana zarówno do niewielkiej łazienki, jak i do potrzeb małej dziewczynki, która porusza się na wózku. Kabina prysznicowa również. Do wyboru jest naprawdę dużo rozwiązań. W małych łazienkach doskonale sprawdzą się drzwi przesuwne. Pamiętaj, że nawet jeśli w pomieszczeniu nie ma mowy o zastosowaniu odpływu liniowego (takiego na równi z podłogą), to nowoczesne brodziki są już na tyle niskie, że prawie ich nie widać. W połączeniu z idealnie dobraną kabiną, taki prysznic wygląda bardzo atrakcyjnie.

Co jeszcze masz do wyboru, gdy urządzasz małą łazienkę? Innym rozwiązaniem są głębokie brodziki, które dodatkowo mogą pełnić funkcję małej wanny. Ciekawie w łazience prezentuje się też szklany parawan, zapobiegający rozchlapywaniu wody poza prysznic. Chcesz stworzyć nowoczesną kabinę? Połącz szybę z dużo większym brodzikiem.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa walk-in. Doskonale sprawdza się w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne. To idealny wybór do mieszkania bohaterów, gdzie potrzebne jest miejsce do manewrowania wózkiem.

Metamorfozę w domu Angeliki i Przemka, Dorota potraktowała wyjątkowo i przeznaczyła całe mieszkanie do remontu. Prace przebiegają równolegle w każdym pomieszczeniu. Co się zmieniło poza wystrojem łazienki?

Oglądając postęp prac, w miejscu aneksu kuchennego, projektantka dostrzegła nieestetyczne wykończenie na ścianie oraz ślady po przenoszeniu kabli. Problemy nie byłby trudne do rozwiązania, gdyby nie fakt, że ekipa nie posiada odpowiedniej farby – nałożyli ją bohaterowie. Projektantka postanowiła, by przemalować jedną ze ścian aneksu na biało.
Postępujące zmiany w sypialni, zaowocowały montażem nowych drzwi. Jeśli zmieniasz je także u siebie, pamiętaj, że nie musisz wymieniać metalowej framugi. Wystarczy, że pomalujesz ją na odpowiedni kolor. Nie obawiaj się włożenia nowych drzwi do starych framug. W sklepie znajdziesz dostępne od ręki produkty, specjalnie dopasowywane do starych ram.

Remont

W sypialni pojawia się też dekoracja dla Oliwii. Dzieci lubią wiszące pod sufitem mobile, które się kręcą. Taką ozdobę dla najmłodszej domowniczki, w kształcie chmur, Dorota wraz z Mariką przygotują samodzielnie. Jak zrobić dekorację DIY?
Mobil powstanie z cienkiej, białej pianki (kupisz ją w sklepie z materiałami plastycznymi). Do pracy przygotuj sobie ostry skalpel plastyczny, żyłkę, szpilki, ołówek i szablon w kształcie chmurki. Wzór odrysuj na piance. Następnie wytnij go skalpelem plastycznym. Jeśli powstaną nierówności, spiłuj je przy użyciu gąbki ściernej. Dwie chmurki natnij w połowie i połącz, nakładając na siebie. Igłą przymocuj żyłkę do konstrukcji (umieść ją całą w piance) i zawieś dekorację.

Projekt bardzo specjalny

Praktycznie za każdym razem, gdy Dorota podejmuje się metamorfozy mieszkania i wykończenia wnętrz, bohaterowie tworzą z nią jeden z elementów wystroju nowego pomieszczenia. Tym razem było jednak inaczej. Dorota zaprosiła Angelikę do swojej mobilnej pracowni, ale nie przygotowała dla niej żadnego zadania. Za to pierwszy raz w historii programu zabrała bohaterkę do SPA. Tak, by chociaż teraz, podczas wizyty Doroty, Angelika mogła znaleźć chwilę dla siebie.

Po zapoznaniu się z historią bohaterów Dorota postanowiła, że pomoże im tyle, ile będzie mogła. Skontaktowała się więc z zaprzyjaźnioną fundacją, która chętnie wesprze rodzinę w rehabilitacji córki i codzienności. Dobrą wiadomością projektantka podzieliła się z Angeliką w drodze do SPA. Ten prezent wzruszył i bardzo ucieszył bohaterkę.

Wszystko albo nic, czyli kompleksowy remont mieszkania

Tym razem Dorota Szelągowska miała na metamorfozę cztery dni. Początkowo gruntowny remont miał dotyczyć wyłącznie łazienki w nowym mieszkaniu Angeliki i Przemka. To pomieszczenie naprawdę wymagało pomocy. Jego stan był w zasadzie surowy. Brakowało niezbędnych sprzętów oraz wykończenia podłogi i ścian. Jednak sytuacja bohaterów, a także sposób, w jaki sobie z nią radzą, tak urzekła Dorotę, iż projektantka postanowiła, że należy przeznaczyć całe ich mieszkanie do remontu.

metamorfoza

Ostatecznie całkowitą metamorfozę przeszła łazienka. Salon z aneksem kuchennym i sypialnia, które bohaterowie w znacznym stopniu już wyremontowali i zagospodarowali, zyskały nowe aranżacje. Jak wygląda mieszkanie po wcieleniu w życie pomysłów Doroty?

Zmiany pojawiły się w salonie z aneksem kuchennym, któremu brakowało dobrego wykończenia. Strefa kuchenna zmieniła kolor z szarego na biały. W aneksie pojawiła się także farba tablicowa oraz panele zabezpieczające ścianę przed wodą. Ekipa skończyła też skręcać szafki, zakupione wcześniej przez bohaterów. Do tego pomieszczenia Darek Stolarz przygotował specjalne meble, do „ukrycia” za zasłonkami pralki i suszarki.

Metamorfoza mieszkania

Do przedpokoju projektantka dodała lustro oraz wieszak na klucze. Z kolei na granicy kuchni i salonu stanął rozkładany stolik z krzesłami.

 W salonie pozostały meble bohaterów. Dodatkowo powieszono szafki, pojawiły się też zasłony w oknach i ozdoby na ścianach. Do pomieszczenia Dorota dołożyła dywan, stoliki i fotel. Przestrzeń rozjaśnia nowa, designerska lampa z blatem. Dużo miejsca do przechowywania gwarantuje pojemna szafa.

metamorfoza salonu

Sypialnia została uporządkowana. Zniknęły z niej kartony i pojawiło się miejsce na meble. Pod oknem Dorota ułożyła duży materac z pięknymi, własnoręcznie zrobionymi zagłówkami na ścianach. Obok niego stanęło miejsce do spania dla Oliwi. Nad łóżeczkiem dziewczynki, pojawiły się mobile – chmurki DIY.  W pomieszczeniu znalazło się także miejsce na telewizor, półki, czarno – białą komodę oraz pojemną szafę wnękową. Na ścianach powieszono ramki ze zdjęciami, a na podłodze projektantka położyła miękki dywan.

Łazienka

Łazienka już nie przypomina tej sprzed remontu. Surowy stan i prowizorka to przeszłość. Teraz do pomieszczenia prowadzą nowe drzwi, a wnętrze wypełnia zróżnicowana kolorystyka – biel i rozmyty turkus oraz szare dodatki. Układ pozostał bez zmian, ale przestrzeń stała się bardzo funkcjonalna. Pojawił się duży prysznic z kolumną prysznicową o metalicznym kolorze, do którego łatwo będzie wprowadzić wózek. Od reszty pomieszczenia oddziela go hartowana szyba.

W nowej łazience bohaterów pojawiło się dużo miejsca do przechowywania. Umywalka stoi na szafce z szufladami. Na niej projektantka zamontowała stojącą baterię umywalkową. Nad zlewem pojawiła się szafka z lustrem, a obok wisi klasyczny biały mebel z drzwiczkami. Ekipa zamontowała też podwieszaną toaletę. Dzięki temu z zabudowy powstała dodatkowa półka. Obok toalety powieszono także obraz.

Łazienka

Bohaterowie spodziewali się jedynie metamorfozy w łazience. Jak zareagowali na zmiany w całym domu? Łazienka okazała się nie tylko spełnieniem potrzeb pary, ale także dokładnie wpisała się w ich gust i pragnienia. Podczas oglądania nowego wnętrza nie zabrakło łez wzruszenia. Zmiana aranżacji w salonie z aneksem kuchennym, a także w sypialni, była wielkim zaskoczeniem dla bohaterów. Nowy wystrój oraz sprzęty zachwyciły Angelikę i Przemka. Zmiany przeszły ich najśmielsze oczekiwania – o takiej metamorfozie nawet nie śnili.

remont

Podsumowanie

Zastanawiasz się, jak z prowizorycznie urządzonej łazienki, stworzyć funkcjonalne pomieszczenie? Ułatw sobie pracę i skorzystaj z porad Doroty Szelągowskiej. Jej patenty przydadzą Ci się zarówno podczas odnawiania starego i zniszczonego pomieszczenia, jak i w czasie urządzania przestrzeni w stanie deweloperskim.

Ważną kwestią podczas wprowadzania zmian w łazience, jest odpowiedni dobór materiału do wykończenia ścian. Możesz użyć m.in. wodoodpornej farby albo odpowiednich płytek. Wybierając kafelki, zwróć uwagę na mozaikę, która znów jest w modzie. Połącz ją na przykład z klasycznymi, białymi kaflami, a stworzysz w łazience gustowną aranżację. Pamiętaj, by zaplanować mozaikę wyłącznie na jednym fragmencie ściany. Inaczej przeładujesz przestrzeń i przytłoczysz ją. Mozaika ma różnorodną kolorystykę. W mieszkaniu bohaterów Dorota postawiła na jasny kolor płytek – taka barwa sprawdza się idealnie na niewielkich przestrzeniach.

Nawet w małej łazience wygospodaruj jak najwięcej miejsca na przechowywanie – pochowane sprzęty oraz kosmetyki pozwalają uniknąć wrażenia chaosu i bałaganu. Gdzie to wszystko pomieścić? Zaplanuj szafkę w zestawie z umywalką. Zawieś także mebel na ścianie. Nad zlewem idealnie sprawdzi się szafka z lustrem, która optycznie powiększy przestrzeń.

Dużą wagę przywiąż do wyboru sprzętów, a szczególnie miejsca do kąpieli. Niezależnie od tego, czy postawisz na wannę, czy też na prysznic, podczas ostatecznego wyboru kieruj się nie tylko gustem, ale również zwróć uwagę na funkcjonalność tej strefy. W sklepie znajdziesz produkty, dopasowane do różnorodnych potrzeb. Wysokie i niskie brodziki, różne kształty wanien, czy wiele wariantów zamykania kabin prysznicowych – naprawdę jest w czym wybierać. Nowoczesne wyposażenie, jak na przykład kabina typu walk-in, pozwala także na stworzenie funkcjonalnej, swobodnej 

Data publikacji: 08.08.2019