Konserwacja grilla po sezonie

Po letnich chwilach spędzonych z bliskimi pozostały jedynie wspomnienia, a jesienna aura gwałtem wkrada się do naszego ogrodu lub na taras? To niezaprzeczalny sygnał, że powinniśmy sprzątnąć naszą strefę wypoczynkową na sezon zimowy i zająć się ich odpowiednią konserwacją. Jednym z elementów, który będzie wymagał szeregu zabiegów jest grill – jakie prace należy wykonać, aby z pierwszymi dniami wiosny znów mogły nam towarzyszyć smaki grillowanych potraw? Do czego będzie nam potrzebny pokrowiec do grilla?

Konserwacja grilla po sezonieKonserwacja grilla po sezonieKonserwacja grilla po sezonieKonserwacja grilla po sezonie

Czyszczenie rusztu

Jedną z najważniejszych kwestii odnośnie pielęgnacji grilla jest czyszczenie rusztu. Tę czynność powinniśmy wykonywać nie tylko podczas konserwacji, ale także w czasie regularnego użytkowania grilla. Element ten ma częstą styczność z jedzeniem, a po przyrządzaniu potraw na ruszcie pozostają resztki tłuszczu – najłatwiej usunąć go od razu po skończeniu grillowania, kiedy jeszcze nie zdąży ostygnąć. Najpierw warto użyć do tego celu wilgotnej ściereczki lub gazety, które wchłoną większość pozostawionych płynów, a następnie przejść do dalszych zabiegów.

Przy prawidłowej pielęgnacji rusztu potrzebna nam będzie szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej, która pozwoli przywrócić ten element do stanu początkowego. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju środki usprawniające usuwanie tłustych zabrudzeń. Jeśli mamy pewność, że ruszt wygląda jak nowy, nadaje się on do przechowywania zimą. Grill trzymany w sezonie na świeżym powietrzu po umyciu warto też przykryć specjalnym pokrowcem – zabezpieczy on umyty już ruszt przed kolejnymi zabrudzeniami.

Przeczytaj także: Jak grillować? Poznaj metody i zasady grillowania

Porada

Podczas grillowania warto stosować aluminiowe tacki, na których będziemy układać jedzenie. Dzięki nim ruszt w mniejszym stopniu ulegnie zabrudzeniu podczas przyrządzania potraw. Dodatkowo takie tacki zapobiegną skapywaniu tłuszczu na palenisko, który w połączeniu z wysoką temperaturą mógłby wytwarzać szkodliwy dym, a ten wnikałby w nasze jedzenie.

Konserwacja grilla po sezonie

Podstawa grilla – czyszczenie

Czyszczenie podstawy grilla rozpoczynamy od dokładnego usunięcia z dna popiołu i węgla. Następnie przechodzimy do dalszej części, czyli zwykłego mycia. W tym przypadku korzystanie z metalowej szczotki nie jest pożądane, w szczególności jeśli pozostałe elementy urządzenia są emaliowane. W przypadku pielęgnacji obudowy stosujemy więc bardziej delikatne przedmioty, jak gąbki czy ściereczki. Do tego potrzebna będzie nam ciepła woda oraz detergenty – w większości przypadków odpowiedni będzie zwykły płyn do mycia naczyń lub ten sam preparat, którego używaliśmy w czasie czyszczenia rusztu.

Zobacz też: Czy grill gazowy jest bezpieczny?

Pozostałe czynności pielęgnacyjne

Wszystkie elementy składające się na naszego grilla należy dokładnie osuszyć. Będzie to miało istotne znaczenie podczas jego przechowywania, ponieważ naszym zadaniem jest ochronić go przed szkodliwym działaniem wilgoci na czas zimy. W przeciwnym wypadku konstrukcja mogłaby zacząć rdzewieć, a nawet pleśnieć, co w kolejnym sezonie negatywnie wpłynie na jakość przyrządzanych posiłków. Grill należy umieścić w stosunkowo ciepłym, zacienionym i suchym miejscu, na przykład w piwnicy lub garażu.

Konserwacja grilla po sezonie

Wszystkie metalowe elementy można posmarować zwykłym olejem, który będzie solidną barierą dla wilgoci. Przechowywanie przedmiotu w całości jest możliwe, jeśli posiadamy specjalny pokrowiec na grilla – w przeciwnym wypadku warto go zdemontować i umieścić na przykład w oryginalnym pudełku. Jeśli wykonamy wszystkie te czynności z odpowiednią starannością, mamy pewność, że na wiosnę grill posłuży nam w najlepszej formie.