icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Konserwacja i naprawa parasola ogrodowego

Jeśli podczas urządzania strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu zdecydowaliśmy się na zakup parasola, będziemy musieli odpowiednio o niego zadbać, tak by posłużył nam przez kilka letnich sezonów. Przyjemny cień oraz osłona przed lekkim deszczem pozwolą na jeszcze częstsze przebywanie w ogrodzie pod warunkiem, że parasol nie przestanie w pewnym momencie pełnić swojej funkcji. Jak zadbać o właściwy stan tego elementu?

parasol na tarasie

Na co narażony jest parasol?

Parasol ogrodowy, a w szczególności materiał powlekający szkielet całej konstrukcji, narażony jest przede wszystkim na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Jeśli nie składamy naszego parasola za każdym razem po zakończonym relaksie w ogrodzie, wówczas jest on poddawany częstemu kontaktowi z wilgocią, opadami atmosferycznymi oraz mocnymi podmuchami wiatru. Także nie bez wpływu na stan parasola pozostaje ciągłe wystawienie go na promieniowanie słoneczne – struktura materiału może się osłabić, a jego kolory wyblaknąć. Co zatem zrobić, aby parasol jak najdłużej spełniał swoje zadanie?

Impregnacja tkaniny parasola

Dobrym rozwiązaniem jest zaimpregnowanie materiału pokrywającego parasol ogrodowy. Dzięki temu będzie on mniej chłonny, na dłużej zachowa intensywność swoich barw, a cała struktura zostanie odpowiednio wzmocniona. Powinniśmy się więc zaopatrzyć w preparat nadający się do ochrony tkanin – może być to uniwersalny impregnat do materiałów chłonnych, oparty na bazie żywic akrylowych. Takie środki wyróżniają się znakomitymi właściwościami penetrującymi, a w efekcie chronią przed nasiąkaniem i obkurczaniem pokrytych elementów. Jednocześnie tego typu impregnat nie powoduje sztuczności i sztywności pokrycia parasola ogrodowego – w dalszym ciągu można go wygodnie składać i rozkładać.

Porada eksperta

Przed przystąpieniem do impregnowania powierzchni parasola należy dokładnie ją oczyścić i wysuszyć. Efekt impregnacji często poprawia ciepło, dlatego zabieg ten warto wykonywać w czasie ciepłego dnia na świeżym powietrzu.

parasol ogrodowy

Konserwacja parasola po lecie

Dla zachowania odpowiedniej kondycji parasola ogrodowego istotne jest również przygotowanie go do przechowywania na całą zimę. Po intensywnym okresie wiosenno-letnim tkanina parasola będzie pozostawiała wiele do życzenia, więc konieczne będzie jej wypranie – większość tego typu materiałów nadaje się do prania w pralce, ale nie powinniśmy ich suszyć chemiczne i mechaniczne. Po wypraniu najlepiej dokładnie wysuszyć je na świeżym powietrzu, a następnie schować w pokrowcu, aby przez zimę nie pokryły się kurzem i nie zaplamiły.

Naprawa parasola ogrodowego

parasol w ogrodzie

Konieczne może się również okazać reperowanie pokrycia parasola ogrodowego – szczególnie, jeśli silny wiatr ponadrywał jego brzegi, albo długa już eksploatacja spowodowała powstawanie przetarć i dziur. Przerwania z powodzeniem możemy zszyć grubą igłą i mocną nicią. W przypadku przetarć czy dziur konieczne już będzie łatanie materiału. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie, możemy zlecić to krawcowi, który oceni, czy nasz parasol nadaje się do renowacji. Może się okazać, że zszywanie pokrycia nie będzie miało sensu – wtedy, zamiast kupować nowy parasol, możemy zlecić wykonanie go na wymiar tak, aby pasował do posiadanego przez nas szkieletu.

Data publikacji: 30.03.2018