Które warzywa wysiewamy najwcześniej?

Z początkiem stycznia możemy już zacząć gromadzić nasiona roślin, które chcemy uprawiać w nadchodzącym sezonie. Wysiew większości z nim rozpoczniemy początkiem wiosny, jednak niektóre umieścimy w ziemi już niebawem. Uprawę których roślin zaczynamy najwcześniej?

Które warzywa wysiewamy

Rozsada warzyw

Pierwsze warzywa możemy zacząć wysiewać na rozsady już w lutym – oczywiście nie wprost do gruntu, ale do pojemników (np. skrzynek) przechowywanych na domowych parapetach, na werandach lub w szklarniach. Będą to te gatunki, które charakteryzują się długim czasem kiełkowania i przemiany w dorodne siewki. Im dłuższy czas wegetacji danej rośliny, tym wcześniej należy przygotować jej rozsadę.

Rozsadę przygotujemy z nasion jak najlepszej jakości. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy zapewnić im optymalne warunki do kiełkowania oraz wzrostu.

W tym celu utrzymujemy stałą wilgotność gleby, do której przesuszenia nie wolno dopuścić. Równie ważne jest ustawienie pojemników w jasnych, słonecznych miejscach.

Które warzywa wysiewamy

Wczesna uprawa warzyw

Do warzyw, które możemy umieścić w pojemnikach w pierwszej kolejności, należą brokuły, kalafior, biała kapusta, por, seler, papryka oraz kalarepa. W lutym sadzimy także nasiona wczesnych odmian sałaty oraz pomidora. Na początku marca możemy już wysiewać ogórki.

Jeżeli panują odpowiednie warunki atmosferyczne, uzyskane z rozsady sadzonki sałaty będziemy mogli umieścić bezpośrednio w glebie już pod koniec marca. Jest to również odpowiedni czas na posadzenie w ogrodzie cebuli dymki, czosnku, szpinaku, groszku, bobu, marchwi, pietruszki, rzodkiewki – warzywom tym do wykiełkowania wystarczy temperatura 2-6 stopni Celsjusza.

Pozostałe przygotowane na przedwiośniu rozsady przenosimy do gruntu nieco później, bo w kwietniu, a nawet w maju (np. pomidory). Pamiętajmy jednak, by zadbać o odpowiednie zahartowanie małych sadzonek, zanim na stałe przeniesiemy je pod gołe niebo. W tym celu stopniowo przyzwyczajajmy je do warunków panujących na zewnątrz – na początku otwierajmy okno, później wystawiajmy na dwór w czasie dnia. Dzięki takim zabiegom rośliny łatwej przyjmą się w docelowym miejscu. Równocześnie przez cały sezon późnowiosenno-letnio-jesienny możemy wysiewać do gruntu kolejne nasiona.