Produkty

Które warzywa wysiewamy najwcześniej

Które warzywa wysiewamy najwcześniej

Z początkiem stycznia możemy już zacząć gromadzić nasiona roślin, które chcemy uprawiać w nadchodzącym sezonie. Wysiew większości z nim rozpoczniemy początkiem wiosny, jednak niektóre umieścimy w ziemi już niebawem. Uprawę których roślin zaczynamy najwcześniej?

Rozsada warzyw

Pierwsze warzywa możemy zacząć wysiewać na rozsady już w lutym – oczywiście nie wprost do gruntu, ale do pojemników (np. skrzynek) przechowywanych na domowych parapetach, na werandach lub w szklarniach. Będą to te gatunki, które charakteryzują się długim czasem kiełkowania i przemiany w dorodne siewki. Im Potrawa ze wczesnych warzywdłuższy czas wegetacji danej rośliny, tym wcześniej należy przygotować jej rozsadę.

Rozsadę przygotujemy z nasion jak najlepszej jakości. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy zapewnić im optymalne warunki do kiełkowania oraz wzrostu. W tym celu utrzymujemy stałą wilgotność gleby, do której przesuszenia nie wolno dopuścić. Równie ważne jest ustawienie pojemników w jasnych, słonecznych miejscach.

Wczesna uprawa warzyw

KalafiorDo warzyw, które możemy umieścić w pojemnikach w pierwszej kolejności, należą brokuły, kalafior, biała kapusta, por, seler, papryka oraz kalarepa. W lutym sadzimy także nasiona wczesnych odmian sałaty oraz pomidora. Na początku marca możemy już wysiewać ogórki.

Jeżeli panują odpowiednie warunki atmosferyczne, uzyskane z rozsady sadzonki sałaty będziemy mogli umieścić bezpośrednio w glebie już pod koniec marca. Jest to również odpowiedni czas na posadzenie w ogrodzie cebuli dymki, czosnku, szpinaku, groszku, bobu, marchwi, pietruszki, rzodkiewki – warzywom tym do wykiełkowania wystarczy temperatura 2-6 stopni Celsjusza.

Pozostałe przygotowane na przedwiośniu rozsady przenosimy do gruntu nieco później, bo w kwietniu, a nawet w maju (np. pomidory). Pamiętajmy jednak, by zadbać o odpowiednie zahartowanie małych sadzonek, zanim na stałe przeniesiemy je pod gołe niebo. W tym celu stopniowo przyzwyczajajmy je do warunków panujących na zewnątrz – na początku otwierajmy okno, później wystawiajmy na dwór w czasie dnia. Dzięki takim zabiegom rośliny łatwej przyjmą się w docelowym miejscu. Równocześnie przez cały sezon późnowiosenno-letnio-jesienny możemy wysiewać do gruntu kolejne nasiona.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.02.2016
O, wszystkie moje ulubione warzywka! To rzeczywiście już niedługo. Super będzie znowu pracować w ogródku!

Ocena i komentarz dla:

Które warzywa wysiewamy najwcześniej