Produkty

Leszczyna - ważne informacje

Leszczyna - ważne informacje

Leszczyna – krzew, który jest nie tylko wspaniałą ozdoba ogrodu. Jego owoce, znane jako orzechy laskowe, to smaczny i bardzo zdrowy element naszej diety, bogaty w takie mikroelementy jak np. potas, wapń oraz witaminę A, PP i C. Dowiedzmy się o nim więcej.

gałęzie leszczynyLeszczyna lubi dobrze nasłonecznione oraz osłonione od wiatru stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, które są zasobne w próchnicę oraz wapń. Krzew ten nie przepada za podłożem piaszczystym oraz torfowym. Gleby słabe warto zatem wzbogacić kompostem lub obornikiem.

Leszczyna bezpośrednio po posadzeniu wymaga szczególnej pielęgnacji. Trzeba ją chronić przed mrozem, który może poważnie zniszczyć młode pędy rośliny. Samo formowanie korony krzewu trwa około 3 do 4 lat. Wysokość drzewka możemy jednak dowolnie kształtować, obcinając jego pędy każdej wiosny na daną wysokość. W latach wzrostu krzewu należy pamiętać o usuwaniu starych i chorych pędów. Dla większego przyrostu roślinę warto nawozić azotem, mocznikiem nawozowym lub saletrą amonową.

Leszczyna występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Większość odmian leszczyn jest zaliczana do krzewów owocowych.

Liście leszczyny mogą mieć delikatnie owalny kształt lub okrągły, a ich powierzchnia jest owłosiona. Okres kwitnienia leszczyny rozpoczyna się około marca i kwietnia.

Orzechy laskowe – owoce leszczynyorzech laskowy

Smaczne orzechy nie od razu pojawiają się na naszym krzewie. Najpierw musi bowiem dojść do zapylenia pyłkiem innej odmiany. Owocowanie krzewu rozpoczyna się zwykle w około czwartym roku bezpośrednio po posadzeniu. Jedno drzewko może dać nam nawet do 3 kg owoców.

Orzechy laskowe są bardzo zdrowe – zawierają tłuszcze nienasycone, a także duże ilości potasu, wapnia oraz witaminy A, PP i C. Orzechy działają też dobrze na układ nerwowy, żołądek oraz nerki. Dlatego zaleca się ich spożywanie osobom, które pracują umysłowo, a także karmiącym matkom.

Aby orzechy na długo mogły zachować swoją formę, konieczne jest przechowywanie ich w ciemnych pojemnikach (najlepiej tych, które nie są wykonane z tworzywa sztucznego). Niestety pod wpływem światła oraz ciepła szybko jełczeją.

W naszych ogrodach możemy spotkać wiele odmian orzechów laskowych, które mogą się od siebie różnić np. przebarwionymi liśćmi.

Leszczyna może chorować. Do najczęstszych szkodników tego drzewka należy: misecznik leszczynowiec, mszyce, słonkowiec orzechowiec, dłużynka leszczynówka, wielkopąkowiec leszczynowy. 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?
Bliskość ogrodzenia jest korzystnym miejscem do zasadzenia wielu roślin, spośród których wymienić należy pnącza, krzewy i drzewa zasadzone w celu ufor...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
23.06.2016
Kurczę, sadzę leszczynę w takim razie! Za cztery lata dam znać, czy są orzeszki!

Ocena i komentarz dla:

Leszczyna - ważne informacje