Leszczyna - ważne informacje

Leszczyna – krzew, który jest nie tylko wspaniałą ozdoba ogrodu. Jego owoce, znane jako orzechy laskowe, to smaczny i bardzo zdrowy element naszej diety, bogaty w takie mikroelementy jak np. potas, wapń oraz witaminę A, PP i C. Dowiedzmy się o nim więcej.

Leszczyna - ważne informacje

Leszczyna lubi dobrze nasłonecznione oraz osłonione od wiatru stanowiska. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, które są zasobne w próchnicę oraz wapń. Krzew ten nie przepada za podłożem piaszczystym oraz torfowym. Gleby słabe warto zatem wzbogacić kompostem lub obornikiem.

Leszczyna bezpośrednio po posadzeniu wymaga szczególnej pielęgnacji. Trzeba ją chronić przed mrozem, który może poważnie zniszczyć młode pędy rośliny. Samo formowanie korony krzewu trwa około 3 do 4 lat. Wysokość drzewka możemy jednak dowolnie kształtować, obcinając jego pędy każdej wiosny na daną wysokość. W latach wzrostu krzewu należy pamiętać o usuwaniu starych i chorych pędów. Dla większego przyrostu roślinę warto nawozić azotem, mocznikiem nawozowym lub saletrą amonową.

Sprawdź także: Kalafior - uprawa i pielęgnacja

Leszczyna występuje w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji. Większość odmian leszczyn jest zaliczana do krzewów owocowych.

Liście leszczyny mogą mieć delikatnie owalny kształt lub okrągły, a ich powierzchnia jest owłosiona. Okres kwitnienia leszczyny rozpoczyna się około marca i kwietnia.

Przeczytaj także: Jak chronić cenne cebulki tulipanów?

Leszczyna - ważne informacje

Orzechy laskowe – owoce leszczyny

Smaczne orzechy nie od razu pojawiają się na naszym krzewie. Najpierw musi bowiem dojść do zapylenia pyłkiem innej odmiany. Owocowanie krzewu rozpoczyna się zwykle w około czwartym roku bezpośrednio po posadzeniu. Jedno drzewko może dać nam nawet do 3 kg owoców.

Orzechy laskowe są bardzo zdrowe – zawierają tłuszcze nienasycone, a także duże ilości potasu, wapnia oraz witaminy A, PP i C. Orzechy działają też dobrze na układ nerwowy, żołądek oraz nerki. Dlatego zaleca się ich spożywanie osobom, które pracują umysłowo, a także karmiącym matkom.

Aby orzechy na długo mogły zachować swoją formę, konieczne jest przechowywanie ich w ciemnych pojemnikach (najlepiej tych, które nie są wykonane z tworzywa sztucznego). Niestety pod wpływem światła oraz ciepła szybko jełczeją.

W naszych ogrodach możemy spotkać wiele odmian orzechów laskowych, które mogą się od siebie różnić np. przebarwionymi liśćmi.

Leszczyna może chorować. Do najczęstszych szkodników tego drzewka należy: misecznik leszczynowiec, mszyce, słonkowiec orzechowiec, dłużynka leszczynówka, wielkopąkowiec leszczynowy.