Łazienka dla dzieci

Przyjazna łazienka dla dziecka to przede wszystkim wnętrze bezpieczne. Pomieszczenie, w którym wyeliminujemy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, powodującego uraz u dziecka. Jak urządzić łazienkę bezpiecznie i komfortowo zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców?

Przejdź do następnych akapitów:
Nowe technologie ułatwiają funkcjonowanie w łazience
Łazienka kolorowa
Oferta armatury dla najmłodszych
Drobne akcenty

Co może się wydarzyć naszemu dziecku w łazience? Niebezpieczeństwa czyhają właściwie na każdym kroku. Wypadkiem może być groźne poślizgnięcie po wyjściu z wanny, ale może być również poparzenie gorącą wodą. Co powinno się zatem znaleźć w wyposażeniu łazienki dla małego dziecka, z czego zrezygnować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Nowe technologie ułatwiają funkcjonowanie w łazience

Baterie dobieramy najczęściej zwracając uwagę na oszczędności, którymi możemy powiększyć domowy budżet. Wymiana armatury to także bardzo ważny aspekt w odniesieniu do aranżacji łazienki dla naszych dzieci. Baterie termostatyczne to takie, w których możemy ustawić stałą, bezpieczną temperaturę wody. Bateria tego typu jest też oszczędna – aby otrzymać odpowiednią temperaturę wody, nie musimy czekać, aż z kranu wypłynie ta właściwa. Nowoczesne urządzenia tego typu posiadają przycisk blokujący, który eliminuje przypadkowe zwiększenie temperatury wody. Ograniczamy ryzyko poparzeń, które w przypadku naszych najmłodszych domowników może się skończyć bardzo przykrymi konsekwencjami dla ich zdrowia.

Łazienka dla dzieci

Zaletą tego rodzaju korpusów jest także armatura, która pomimo temperatury wypuszczanej wody wciąż pozostaje chłodna i nie oparzymy się, dotykając kranu.

Ciekawą opcją w łazienkach dla dzieci będzie także bateria z ogranicznikiem wbudowanym w głowicę. Element ten powoduje, że strumień wody wypływającej z baterii nie ma dużego ciśnienia. Dziecko odczuwa komfort kąpieli nawet wtedy, gdy myjemy jego główkę. Woda nie cieknie intensywnie po twarzy oraz włosach, ale polewa ciało, delikatnie je masując.

Uwaga!

 W ofercie producentów baterii znajdziesz także produkty które pokrywa powłoka zabezpieczająca przed pozostawianiem odcisków palców. Taki produkt znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości, zwłaszcza jeśli mamy w domu małego artystę, który uwielbia malować farbkami i kolorowymi kredkami.

Niebezpieczeństwo wystąpienia urazów na pewno zminimalizują także płytki antypoślizgowe oraz niezbyt głęboki brodzik.

Łazienka

Zwróćmy także uwagę na wodne harce naszego dziecka. W wannie dziecko wstaje, siada, próbuje pływać, przenosi się z brzucha na plecy. Niebezpieczne będą tutaj nie tylko poślizgnięcia, ale również uderzenia o kran. Dlatego w czasie kąpieli warto nałożyć na niego gumową nakładkę, aby główka dziecka nie zraniła się o ostrą krawędź.

Czy wiesz, że…

Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo w łazience, pomyślmy także o blokadach na drzwi czy szuflady, które chronią przed przytrzaśnięciem dłoni malucha. 
Ponadto upewnijmy się, że posiadamy miejsce specjalnie wyznaczone do przechowywania niebezpiecznych środków, do których dziecko nie będzie 
miało dostępu. We wnętrzu takim zrezygnujmy także ze stopni, o które nieuważne dzieci mogą się potknąć.

Łazienka kolorowa

Do świata naszych dzieci warto i trzeba wprowadzać kolory. Dzięki nim rozwija się ich wyobraźnia, dzieci czują się również bezpieczniej i przytulniej w takich pomieszczeniach. Kolory wpływają także pozytywnie na ich nastrój. Ciepłe, dość jasne barwy odbierane są przez dzieci bardzo pozytywnie i dodają im energii.

Jednocześnie wystrzegajmy się kolorystyki jaskrawej, ponieważ mocne i nasycone barwy będą rozpraszać nasze dziecko. Najlepiej sprawdzą się tutaj tonacje pastelowe oraz dodatki będące tylko delikatnie ciemniejsze od zastosowanych barw.

W łazience urządzonej z myślą o dzieciach warto zadbać, by nie tylko kolory ścian były barwne, ale również sama armatura zwracała na siebie uwagę. Ponadto warto wiedzieć, że w najnowszych ofertach są dostępne także baterie pokryte specjalną powłoką fotoluminescencyjną, dzięki której świecą w ciemności, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

Wesołego akcentu w łazience dziecka mogą także dodać postacie z kreskówek czy chociażby kosmetyki o przyjemnym zapachu gumy balonowej.

Uwaga!

Aranżując łazienkę dziecka, możemy wprowadzać do niej elementy bajkowe, ale w rozsądnej ilości. Dziecku zmieniają się gusta, a ulubione postacie 
co jakiś czas są zastępowane kolejnymi. Aby nie narażać się wówczas na zbyt duże koszty, dużo lepszym rozwiązaniem od namalowanych postaci 
będą łatwe do usunięcia naklejki.

Oferta armatury dla najmłodszych

Asortyment tego typu obejmuje produkty o miniaturowych wymiarach. Nieprzypadkowo oferta nie jest zbyt bogata – przede wszystkim dlatego, że dzieci rosną zbyt szybko, by warto było inwestować w cały zestaw armatury tymczasowej. Miniaturowe wyposażenie do łazienki dziecięcej zwykle zatem trafia do pomieszczeń przedszkolnych lub żłobków, gdzie spełnia swoją funkcję przez długi czas.

Łazienka dla dzieci

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to wybór prysznica zamiast wanny. Walory tego pierwszego są zauważalne zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych. Montaż odwodnienia liniowego ułatwia poruszanie zarówno małym jak i nieco starszym. Ważne jest tutaj usunięcie zbędnych progów, czyli zachowanie jednego poziomu posadzki. Poza tym odpowiednio zaakcentowany prysznic, w pobliżu którego dziecko znajdzie swoje ulubione akcesoria, może być tak samo lubianym miejscem do zabawy jak wanna.

Czy wiesz, że…

Każde z naszych dzieci ma w sobie duszę odkrywcy i wszystko, co znajdzie się na jego drodze, będzie ciekawe i warte zbadania. 
Upewnijmy się zatem, że wszelkiego rodzaju niebezpieczne sprzęty jak golarki, płyny, detergenty i perfumy są schowane, 
a dziecko – nawet bardzo ciekawskie – się do nich nie dostanie.

W łazience, z której będą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci pamiętajmy, by:

Umywalka była solidnie przymocowana do ściany – im będzie ona stabilniejsza, tym większą mamy pewność, że dziecko, które się na niej oprze, będzie miało mocne podparcie, jednocześnie nie uszkadzając jej.

Lustro pomimo tego, że będzie prawdopodobnie często zachlapane, warto zamontować tuż przy umywalce – maluch, który sam może się w nim przejrzeć, staje się dużo bardziej samodzielny.

Na miskę ustępową nałóżmy nakładkę, która zmniejszy otwór. Dziecko chętniej będzie korzystało z WC bez naszej pomocy i nauczy się samodzielności.

Aby ułatwić dziecku korzystanie z umywalki, WC czy lustra, warto zaopatrzyć łazienkę w podest. Kiedy dziecko na nim stanie, zyska kilka centymetrów i będzie sprawniej wykonywało czynności higieniczne. Uwaga – podczas zakupu podestu zwróćmy uwagę, czy jest wyposażony w antypoślizgowy spód.

Szafka, która będzie zarezerwowana dla dziecka, najlepiej żeby była otwartą półką. Przy takim wyposażeniu maluch nie przytrzaśnie sobie rączek, będzie także miało łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów.

Łazienka

Zaopatrzmy łazienkę w wieszaczki na ręczniki z kolorowymi, bajkowymi ozdobnikami. Takie gadżety towarzyszące dziecku podczas czynności higienicznych będą bardzo pozytywnie wpływały na odbiór wnętrza.

Pamiętajmy o wyłożeniu na podłodze mat antypoślizgowych oraz dywaników posiadających taki sam spód. Warte uwagi będą także dodatkowe uchwyty nad wanną, na których dziecko będzie mogło się w każdej chwili wesprzeć.

Zabezpieczmy ponadto kanty szafek, które w razie poślizgnięcia dziecka mogą spowodować poważny uszczerbek na jego zdrowiu.

Nakładka jako przedłużenie kranu przydaje się wówczas, gdy mycie rąk jest niewygodne. Dzięki takiemu przedmiotowi dziecko swobodniej sięga do kranu, a mycie rąk przestaje być frustrujące.

Drobne akcenty

Łazienki dla dzieci

Duży efekt dekoracyjny łazienki dziecięcej możemy uzyskać poprzez odpowiednio dobrany wystrój. Ciekawymi akcesoriami mogą być kolorowe zasłonki wannowe, dywaniki w ciekawych kształtach oraz maty łazienkowe.

Aby uprzyjemnić dziecku kąpiel − do której czasem trudno jest zachęcić nasze dziecko – zadbajmy, by w otoczeniu wanny zawsze znajdowały się jakieś ulubione zabawki. Podobnie ważną funkcję spełnią ciekawe akcesoria kąpielowe oraz środki do higieny – szampon dostosowany specjalnie dla maluchów czy płyn do kąpieli zwiększający ilość piany to tylko część z dostępnych kosmetyków dla dzieci, które sprawiają im ogromną frajdę.

Data publikacji: 07.03.2016