LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Leżaki – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniego do naszych potrzeb leżaka jest tym bardziej ważny, że decydujemy się na konkretny model, który będzie nam służył przez lata. Liczy się nie tylko wygoda użytkowania –odpowiednio wcześnie zadbajmy o to, by jego konserwacja ograniczała się do minimum, a trwała konstrukcja była niezawodna i w miarę możliwości lekka.

Leżaki

Wygląd rozłożonych w ogrodzie lub na przestronnym tarasie leżaków zachęca do wyjścia z domu i oddania się błogiemu odpoczynkowi. Kiedy chcemy, aby nasza skóra nabrała koloru opalenizny, sytuujemy leżak z dala od cienia. Jeśli naszym zamiarem jest lektura książki czy niespieszne przeglądanie internetu na ekranie laptopa, przesuwamy leżak w stronę chłodnego zacisza drzew lub ogrodowego parasola. W obu przypadkach przemieszczamy się wraz z wygodnym siedziskiem – im jest ono lżejsze, tym lepiej odpoczywamy, nie męcząc się. Z kolei jeśli czeka nas w czasie upału przesunięcie kilkunastokilogramowej konstrukcji, myśl o tym może sprawić, że pozostaniemy w domu, chcąc zaoszczędzić sobie dużego wysiłku.

Aby uniknąć takiej sytuacji, w momencie wyboru odpowiedniego dla nas leżaka zważmy go w rękach. Niestety, solidność konstrukcji – równie ważna, co wygoda leżącej osoby – nie idzie w parze z wagą tego rodzaju ogrodowego mebla. Dlatego wybierając leżaki, zwróćmy uwagę na materiał ich wykonania. Mamy tutaj do wyboru konstrukcje:

- metalowe, w tym aluminiowe – zwłaszcza te ostatnie są niezwykle lekkie,

- techno- i polirattanowe, których popularność przyćmiła używaną do tego celu wiklinę,

- z tworzyw sztucznych,

- drewniane.

Leżaki

Ostatnie wymienione, z racji gatunku drewna użytego do budowy leżaka, mogą nam przysporzyć dodatkowych zadań, polegających na sukcesywnej konserwacji mebla, polegającej na odnowieniu jego wyglądu po wcześniejszej impregnacji. Unikniemy tego, jeśli zamiast gatunków rodzimych użytych do konstrukcji leżaka wybierzemy egzotyczne, które z racji swojego pochodzenia są bardziej przystosowane do zmiennych temperatur, w tym bardzo wysokich oraz do kontaktu z wodą deszczową lub pochodzącą z wypełnionego chłodną wodą basenu. Przy nagłych zmianach pogody, kiedy zbierają się deszczowe chmury, nie będziemy też zmuszeni do chowania leżaków do miejsca, które będzie osłonięte od zacinającego deszczu – to duża wygoda, zwłaszcza jeśli nasza posesja jest rozległa.

O jakości leżaka świadczyć też będzie materiał, który został rozwieszony na szkielecie. W kontakcie ze słońcem, a konkretnie z zawartymi w nim promieniami UV, barwny, wzorzysty wzór może stopniowo płowieć, dlatego zawczasu zadbajmy, by chociaż w stopniu podstawowym materiał był przed nimi zabezpieczony. Ważne też, abyśmy mieli możliwość jego ściągnięcia i wyprania. Materiału użytego do budowy leżaka może też zostać wykorzystany w parasolu, który umiejscowiony jest w najbliższym pobliżu wypoczywającej osoby – tego rodzaju komplet składający się z leżaka i parasola może być kolorystycznym ubarwieniem jednostajnej zieleni ogrodowej lub podkreśleniem niebieskich odcieni rozchodzących się od powierzchni wody w pobliskim basenie ogrodowym, lub oczku wodnym. Obecność parasola sprawi również, że pozbędziemy się konieczności wędrowania z nieporęcznym meblem po naszym zielonym terenie w poszukiwaniu zacienionego miejsca.