Produkty

Domek na narzędzia ogrodnicze - jak go urządzić lub zastąpić

Domek na narzędzia ogrodnicze - jak go urządzić lub zastąpić

Wielbiciele ogrodnictwa niezależnie czy mają przydomowy ogród, czy działkę pod miastem posiadają zazwyczaj sporą liczbę narzędzi, rozwiązaniem dla nich jest niezależny domek.

domekJednym z dość powszechnych miejsc przechowywania ogrodowych narzędzi i urządzeń jest garaż lub wielofunkcyjne pomieszczenie gospodarcze takie jak; pralnia, kotłownia, spiżarnia. Przestrzeń pod ścianą w tych wnętrzach można zagospodarować umieszczając tam półki, regały lub stojaki na narzędzia. Łopaty, grabie, szpadle można umieścić na specjalnych hakach a na bardziej masywnych uchwytach - kosiarkę, piłę czy składane krzesła. Wprowadzi to ład i pozwoli zaoszczędzić miejsce na inne akcesoria. Można też zaopatrzyć się w specjalny stojak na długie narzędzia. Skrzynie z tworzywa lub drewniane są bardzo praktycznym sposobem przechowywania nawozów i innej chemii ogrodniczej oraz wielu drobnych narzędzi do pielęgnacji ogrodu jak sekatory, garbki, miotełki itp.

Innym miejscem, które można wykorzystać jako schowek na ogrodnicze akcesoria jest przestrzeń pod schodami wejściowymi do domu lub pod przydomowym tarasem, którą można zabudować drzwiczkami lub po prostu postawić tam skrzynie i kosze na różne sprzęty.

Jeśli wybierzemy inną opcję przechowywania narzędzi - w oddzielnym domku czy składziku w ogrodzie, należy wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie dla takiego lokum aby ładnie współgrał z krajobrazem przydomowego zielonego królestwa. W zależności od naszych umiejętności możemy domek gospodarczy zbudować samodzielnie lub kupić gotowy. Wielkość ogrodu i nasze potrzeby determinują rozmiar składziku. Mały, drewniany składzik wielkości szafy pasuje do niewielkiego ogródka, gdzie wystarczy posiadać tylko podstawowe narzędzia. Niestety narzędzianie zmieści się tam kosiarka, aerator czy dmuchawa do liści. Wtedy należy rozważyć postawienie większego domku. Może to być średniej wielkości składzik ale też większy domek, do którego można wejść. Jeśli jest to jedyny zadaszony budynek na działce pod miastem warto rozważyć postawienie większego domku o powierzchni ok 15m² , gdzie poza narzędziami zmieści się też stół, ławka i mała kuchenka.

Złożenie gotowego domku nie jest zadaniem skomplikowanym, choć zapewne konieczne będzie zaangażowanie w to przynajmniej 2 osób. Aby zmieścić wszystkie narzędzia, łącznie z kosiarką, należy wybrać domek o powierzchni 6-8 m². Większy o powierzchni 10-12 m², będzie wystarczająco duży aby przechować w nim meble ogrodowe i schować się do środka na czas ulewy. Są też dostępne na rynku drewniane domki o powierzchni nawet powyżej 25 m² ale wtedy trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Domek z surowego drewna lepiej pomalować lakierobejcą lub farbą na jakiś odcień zielonego bądź brązowego koloru aby dobrze komponował się z otoczeniem. Jednocześnie zabezpieczymy drewno w ten sposób przed wilgocią.

Bardzo przydatne w małym ogrodzie są wielkie skrzynie z tworzywa sztucznego lub drewniane, które postawione w dogodnym miejscu mogą służyć do przechowywania narzędzi ogrodniczych, poduszek na krzesła ogrodowe lub zabawek dziecięcych. Zazwyczaj skrzynie takie pełnią podwójną funkcję; są też praktycznym i przydatnym siedziskiem czy ławą, pod którą jest schowek. W zależności od naszych preferencji i wystroju ogrodu możemy wybrać plastikową lub drewnianą skrzynię.

Data publikacji: 15.05.2013
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra
Joanna i Piotr są właścicielami dużego, przestrzennego ogrodu. Domy sąsiadów znajdują się jednak na tyle blisko, że nie są w stanie zapewnić so...
Czytaj więcej

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?

Jak szybko i tanio zrobić domek drewniany dla dzieci?
Drewniany domek to dla dzieci świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu. Zbudowanie maluchom kryjówki przed światem dorosłych nie jest wcale t...
Czytaj więcej

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?

Jak zbudować domek narzędziowy Indus?
Jednym z kluczowych elementów wyposażenia działki lub przydomowego ogrodu jest domek narzędziowy. Pomieści niezbędne narzędzia ręczne i maszyny...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Domek na narzędzia ogrodnicze - jak go urządzić lub zastąpić