Malowanie łazienki – niezbędne wskazówki

Malowanie łazienki wymaga nie tylko zastosowania innych materiałów do pokrycia ścian, ale przede wszystkim też innego przygotowania podłoża. W artykule podpowiemy jak wybrać farbę do wnętrza z wysokim współczynnikiem wilgotności. Wskażemy także na rodzaje farb oraz zakres przeprowadzanych czynności podczas renowacji ścian.

Przejdź do następnych akapitów:
Farby do zadań specjalnych
Malowanie łatwiejsze od układania płytek?

Ściany w łazience najczęściej wykańczamy płytkami, doceniając ich wysokie walory estetyczne oraz wytrzymałość ceramicznej okładziny. Mimo to warto również przeglądnąć propozycję farb kolorowych odpornych na wilgoć oraz łatwych do zmywania – to również bardzo korzystny sposób wykończenia wnętrz sanitarnych.

Ściany pomalowane, a nie jak to bywało zwykle, wyłożone płytkami to przede wszystkim znacznie tańszy sposób na to, by wnętrze to prezentowało się elegancko. Oznacza to także dużo krótszy czas przeznaczony na wykończenie ścian. O ile malowanie możemy przeprowadzić w trakcie 1 dnia, o tyle układanie płytek zajmie nam prawdopodobnie kilka dni roboczych.

Malowanie możemy też bez problemu przeprowadzić samodzielnie. Układanie płytek, wymaga już nieco większej sprawności – a także posiadania wiedzy zarówno dotyczącej przygotowania podłoża, jak i wyboru kleju, zaprawy czy odpowiedniej fugi.

Farby do zadań specjalnych

Malowanie łazienki

Wybór farby do pomieszczeń, w których panują specyficzne warunki, to zadanie trudne. Łazienka, jako jedno z pomieszczeń domowych, właśnie do takich wnętrz należy. Na pewno warto skupić się tutaj na produktach emulsyjnych z dodatkiem silikonu. Farby takie są odporne na wilgoć, ale również zabezpieczają przemalowaną powierzchnię przed rozwojem pleśni, a także grzybów. Powierzchnie pokryte takimi farbami można szorować, jednocześnie mając pewność, że ściany oddychają.

Odpowiednie do łazienki będą także lateksowe farby akrylowe lub farby ceramiczne z satynowym wykończeniem. Takie charakteryzuje się przede wszystkim lepszymi właściwościami pozwalającymi ścianie oddychać i znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli ktoś niespecjalnie lubi wykończenie mocno satynowe może wybrać także farbę półmatową.

Farby lateksowe mają zwykle I klasę wytrzymałości, można je szorować na mokro, nie uszkadzając w żaden sposób ich powłoki. Ze względu na takie właściwości są dużo droższe od zwykłych farb, ale stosunek jakości do ceny szybko zostanie tutaj doceniony.

W łazience możemy ponadto zastosować tynki dekoracyjne. Ciekawie wykończy nasze ściany farba strukturalna, która imituje marmur – stiuk wenecki.

Taki materiał dekoracyjny ma wiele zalet. Pięknie odbija światło, tworząc głębię – sprawiając przy tym, że kolory efektownie się mieszają. Stiuk najczęściej jest stosowany we wnętrzach bardzo eleganckich, stylizowanych na klasyczne. Często łączy się go w jasne, delikatne kompozycje z wyposażeniem pozostającym w tej samej gamie kolorystycznej.

Ciekawe będą także farby strukturalne. Są one co prawda znacznie droższym produktem niż te wspomniane wcześniej, ale bardzo efektownym. Jeśli zatem mamy ograniczony budżet, warto pomyśleć o wykończeniu przy ich udziale tylko jednej, wybranej ściany.

Uwaga!

Pamiętajmy, że łazienka to obok kuchni, pralni – pomieszczenie wilgotne. Niektóre fragmenty ścian będą zatem narażone na kontakt z wodą, szczególnie te znajdujące się nieopodal prysznica, wanny czy umywalki. Tam, zawsze warto pomyśleć o wykończeniu mocno wodoodpornym.

Newralgiczne miejsca – te mocno narażone na wilgoć – możemy obłożyć także płytkami, pozostałe zaś przemalować. Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej funkcjonalne.

Do łazienek szczególnie polecany jest także specjalny tynk dekoracyjny – tadelakt, wygląda on jak kamień, posiadając aksamitny połysk. Prezentuje się szczególnie ciekawie we wnętrzach stylizowanych na marokańskie.

Nakłada się go na ściany pokryte zwykłym tynkiem wapiennym czy cementowo-wapiennym, nadaje się on również na obudowę wyposażenia, np. wanny.

Łazienka

Malowanie łatwiejsze od układania płytek?

Tak przyjmują specjaliści. Jednak niedoświadczone osoby i podczas malowania mogą popełnić istotne błędy. Głównie dotyczą one nieodpowiedniego przygotowania podłoża, które narażone na nadmiernie skraplającą się parę wodną w przyszłości zajdzie pleśnią.

Jak przy każdym tradycyjnym malowaniu, na początek przygotujmy odpowiednio pomieszczenie. Należy usunąć wszelkie przedmioty, mając na uwadze także albo przede wszystkim odkręcenia tych elementów, które zostały przymocowane do ścian na stałe. Lepiej bowiem przemalować całą dostępną powierzchnię, nawet za cenę dodatkowego czasu poświęconego na montaż stałych elementów wyposażenia, niż w razie ewentualnych zmian w wyposażeniu napotkać na niepomalowaną ścianę.

Uwaga:

Jeśli obawiasz się, że podczas odkręcania poszczególnych elementów wyposażenia łazienki, zgubisz śrubki oraz drobne elementy łączeniowe, wcześniej przygotuj sobie kilka woreczków, do których włożysz poszczególne części. Woreczki podpisz następnie flamastrem określając ich późniejsze przeznaczenie.

Zabezpieczmy także podłogę, używając do tego folii malarskiej. Natomiast na głowice kranów oraz prysznica nałóżmy folię i oklejmy ją taśmą.

Pierwszym i najważniejszym etapem sprawnego oraz prawidłowego malowania ścian w łazience będzie zawsze dokładne oczyszczenie ściany z zabrudzeń. Kurz, plamy oraz tłuszcz najłatwiej jest zmyć wodą z dodatkiem detergentu.

Warto również zastanowić się nad użyciem środka przeciwgrzybiczego, szczególnie w tych łazienkach, gdzie z problemem pleśni walczymy już od dłuższego czasu. Pleśń możemy zmyć rozcieńczonym wybielaczem oraz środkiem grzybobójczym ogólnie dostępnym. Dla uzyskania zadowalających efektów warto dać mu przynajmniej dzień na całkowite wyschnięcie.

Warto pamiętać:

Jeśli używamy środków niebezpiecznych, chemicznych – zachowajmy ostrożność. Załóżmy okulary ochronne oraz odpowiednie ubranie, postępujmy także zgodnie z tym, co napisał nam producent na opakowaniu.

Malowanie łazienki

Po takim czyszczeniu ściana powinna wyschnąć, na co zwykle potrzebne jest od kilku godzin do nawet całej doby.

Suchą powierzchnię możemy następnie wyrównać. Na uszkodzenia, rysy, pęknięcia najczęściej nakłada się gładź gipsową lub masę szpachlową. Po całkowitym wyschnięciu przecieramy całą powierzchnię papierem ściernym. Na koniec jeszcze raz przecieramy ścianę ściereczką, tak by pozbyć się kurzu pozostawionego po szlifowaniu.

Kolejno – gruntujemy ścianę – tak by zapewnić jej równy kolor oraz pozbawić ją nierówności, a także przebarwień.

Gruntujemy ścianę gotowym preparatem, najlepiej tego samego producenta, którego farbę zakupiliśmy.

Po każdym zabiegu, także gruntowaniu, ściana powinna dobrze wyschnąć.

Na tak przygotowaną ścianę nakładamy farbę.

Aby dokładnie pomalować ściany, potrzebny nam będzie wałek oraz mniejszy pędzel, którym dotrzemy do obszarów słabo dostępnych – w narożnikach czy przy grzejniku albo w szczelinach przy wannie i prysznicu.

Malowanie rozpoczynamy od sufitu. Wówczas ewentualne zachlapania spadające zarówno na ściany, jak i na wyposażenie będziemy jeszcze mogli usunąć lub wyrównać, nakładając na nie później farbę właściwą. Jeśli sufit oraz ściany będą pokryte dwoma zupełnie różnymi kolorami, należy zastosować w narożnikach taśmę malarską, którą odetniemy jedną powierzchnię, od drugiej.

Malowanie

Malowanie ścian należy przeprowadzać od ścian znajdujących się najdalej od wejścia, kierując się do środka – aż do wyjścia. Wówczas unikniemy pobrudzenia ścian świeżo pomalowanych.

Malujemy dokładnie według takiego schematu, jak tradycyjne ściany w innych pomieszczeniach – przesuwamy pędzel lub wałek od góry do dołu, tak by pasy układały się w charakterystyczny X. Dokładnie rozcieramy farbę, aby nie pojawiły się zacieki.

Po przeschnięciu pierwszej warstwy, możemy nałożyć drugą, która całkowicie pokryje poprzedni kolor ścian.

Po malowaniu możemy odkleić taśmę malarską i uprzątnąć folię. Jeśli podłoga naszej łazienki została wyłożona płytkami, przemyjmy ją wodą z octem. Ocet nie tylko szybko pozbywa się powstałych plam, ale ma także właściwości nabłyszczające.

Malowanie łazienki przeprowadzajmy w ciepły, słoneczny dzień – uchylmy okno, aby ściany szybciej mogły przeschnąć. Jeśli natomiast w naszej łazience nie ma okna, zadbajmy o odpowiedni przepływ powietrza, pomiędzy łazienką, a innymi pomieszczeniami.

 

Data publikacji: 13.01.2016