Jak usunąć silikon z płytek?

Zauważyłeś, że silikon w łazience zrobił się ciemniejszy i zaczął pękać, tracąc na swojej szczelności? Tak się dzieje po dłuższym użytkowaniu z prysznica, wanny lub umywalki. Jak usunąć silikon z płytek? Nie musisz obawiać się, że proces ten jest bardzo skomplikowany. Poniżej przedstawiamy Ci instrukcję krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak usunąć silikon z płytek

Instrukcja, jak usunąć silikon z płytek krok po kroku

Coraz dłuższe użytkowanie łazienkowego wyposażenia, na którym znajduje się silikon, sprawia, że jego właściwości powoli maleją. Jego wygląd pozostawia wtedy wiele do życzenia przez to, że zaczyna się starzeć. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana. Pamiętaj tylko o tym, by koniecznie pozbyć się starego silikonu, zanim nałożysz nowy. Chcesz wiedzieć, jak usunąć stary silikon z płytek? Dzięki naszej instrukcji z pewnością sobie z tym poradzisz.

Krok 1. Użyj nożyka, który pomoże Ci usunąć silikon.

Krok 2. Bądź uważny i delikatny. Nie zarysuj płytek ani armatury.

Krok 3. Czas teraz na aceton lub specjalny produkt, który został przeznaczony do usunięcia silikonu.

Krok 4. Na silikon nanieś cienką warstwę produktu. W tym celu pomóż sobie małym pędzelkiem

Krok 5. Nie chcesz pozbywać się całego silikonu? Pozostałą jego część zasłoń taśmą malarską. Dzięki temu również się nie ubrudzi. W przypadku, gdy specjalny produkt się do niego przedostanie, pozostaje wyeliminowanie go w całości.

Krok 6. Musisz poczekać kilkanaście minut, aż silikon zacznie robić się miękki.

Krok 7. Teraz przygotuj sobie szpachelkę, ponieważ teraz musisz przejść do usunięcia silikonu. Bądź cały czas delikatny i uważny.

Krok 8. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zrób wszystko jeszcze raz.

Krok 9. Użyj środka do czystości w celu umycia ciepłą wodą tego miejsca.

Krok 10.  Teraz to miejsce osusz.

Zapoznaj się także z naszym filmem instruktażowym:  

Play Video

Narzędzia i materiały niezbędne przy usuwaniu silikonu z płytek

Wciąż zastanawiasz się, czym wyczyścić silikon z płytek? Poznaj listę narzędzi lub preparatów, które Ci w tym pomogą oraz kilka porad, jak się z nimi obchodzić, aby cały proces przebiegł skutecznie. Wszystkiego dowiesz się poniżej. Pamiętaj jednak o tym, że każdy ze sposobów jest związany ze stężałym silikonem, a nie mokrym.

• Ocet kuchenny

Zauważyłeś w łazience małą plamę po silikonie? Idź do kuchni i sprawdź, czy masz w szafce ocet kuchenny. Jest on świetny w roli rozpuszczalnika. Weź też po drodze gąbkę lub ściereczkę z bawełny. Namocz jedną z nich i przejdź do pocierania konkretnego miejsca. Dodatkowo możesz to miejsce posypać solą, aby zwiększyć efekt. Jeśli silikonowe uszczelki są zbyt grube, sposób ten może nie być dostatecznie dobry.

• Olej lub oliwka

Jesteś jedną z tych osób, które nie wiedzą, czym zmyć silikon z płytek? Mamy dla Ciebie kolejny skuteczny sposób. Zapewne masz w swoim domu olej kuchenny lub oliwkę dla dzieci. Namocz silikon jednym z tych produktów, a efekty przyjdą same. Silikon ubrudził Ci włosy lub skórę? Nie martw się! Zarówno olej, jak i oliwka podołają temu wyzwaniu. Nie ma sytuacji bez wyjścia.

• Benzyna lub rozpuszczalnik

Chcesz poznać kolejną metodę na to, czym usunąć silikon z płytek? Tym razem będzie to wykorzystanie w tym celu rozpuszczalnika bądź też benzyny. Zapewne pomyślałeś sobie teraz, że nie jest to zbyt naturalny sposób, ponieważ oba te produkty należą do chemikaliów.

To prawda. Jednak, czy warto wydawać pieniądze na zbyt drogie specyfiki, do których nie możesz mieć stuprocentowej pewności, czy po prostu zrobić pożyteczny użytek z tego, co masz w domu? Zwłaszcza że benzyna jest dostępna na wyciągnięcie ręki – z zapaliczki.

A rozpuszczalnik? Ty lub ktoś z Twojego otoczenia na pewno używa tego produktu do zmywania lakieru z paznokci. No więc do dzieła. Jak? Weź jedną z tych cieczy i namocz nią na przykład gąbeczkę, a następnie przetrzyj miejsce, z którego chcesz się pozbyć silikonu.

• Ostre narzędzia

Kolejnym sposobem mówiącym o tym, czym wyczyścić silikon z płytek, jest ostry przedmiot. Pomoże Ci on w jego zdrapywaniu. Co prawda, jest to dosyć prosta, jednak nie do końca stuprocentowo skuteczna metoda, nie daje ona gwarancji, zwłaszcza przy mniejszych elementach, ale warto ją przetestować.

Narzędziem, którego będziesz potrzebował do tej czynności, jest nożyk do tapet. Dużym atutem stosowania tego sposobu jest na pewno to, że nie musisz używać żadnych chemikaliów, a efekty i tak pojawiają się dosyć szybko. Co musisz zrobić? Delikatnie przyciąć silikon, żeby potem przejść do jego zdjęcia.

Pamiętaj jednak, że metoda ta nie jest do końca bezpieczna. Bądź ostrożny, ponieważ chwila nieuwagi i możesz zrobić sobie krzywdę lub uszkodzić płytki, czy też prysznic. Jeśli nie umiesz posługiwać się takimi narzędziami, lepiej spróbuj innej metody.

jak usunąć silikon z płytek

• Tytan

Czy wiedziałeś o tym, że Tytan świetnie radzi sobie z silikonem? Jest to dosyć sławny preparat, który skutecznie pomoże Ci go usunąć. Po dłuższej chwili rozpuści go, a ten zacznie wyglądać jak pasta, z którą również bez trudu sobie poradzisz. Zwróć szczególną uwagę na to, że produkt ten jest dosyć toksyczny, dlatego koniecznie musisz mieć ochronę na dłoniach w postaci rękawiczek. Pamiętaj też, aby dokładnie wywietrzyć dane pomieszczenie z nieprzyjemnego i drażniącego zapachu. Nie musisz się martwić tym, że Tytan poniszczy płytki, czy też wannę lub prysznic, jednak na wszelki wypadek zabezpiecz je.

• Płyn do mycia naczyń

Ostatnia technika likwidacji będzie jednak skuteczna tylko w sytuacji, gdy silikon jeszcze nie zeskorupiał. W takiej sytuacji bardzo szybko się go pozbędziesz. Jedyne, co musisz zrobić, to polać go obficie płynem do mycia naczyń. Po chwili zauważysz, że zaczyna mięknąć, a wtedy możesz go wyczyścić za pomocą gąbki, czy też ścierki lub papieru. Pod żadnym pozorem nie łącz płynu z wodą, w przeciwnym wypadku sposób ten okaże się całkowicie nieskuteczny. Teraz gdy już wiesz, jak zmyć silikon z płytek, możesz zabrać się za testowanie każdej z metod. Powodzenia!

Data publikacji: 11.07.2017