Marmur w kuchni na ścianie – aranżacje nad blatem i nie tylko

Marmur w kuchni na ścianie zawsze prezentuje się elegancko. Wiele osób decyduje się na niego w tym miejscu zamiast w formie blatów, o które ciężko zadbać. Chcesz wiedzieć, jak łączyć biały marmur z innymi kolorami? Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak stworzyć nowoczesne wnętrze z marmurem w kuchni na ścianie oraz czy marmurowa kuchnia jest trudna w pielęgnacji.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Marmur i drewno w kuchni, czyli styl rustykalny

Marmur jako kamień naturalny świetnie prezentuje się z innymi materiałami, które również mają taki charakter. Najczęściej łączy się go z drewnem. Jak najlepiej prezentuje się takie połączenie? Zazwyczaj spotkać się możesz z marmurem nad blatem kuchennym. W połączeniu z drewnianymi frontami będzie on tworzył przytulne, ale nadal eleganckie wnętrze. To jednak niejedyne połączenie.

Naturalny marmur lub płytki imitujące marmur możesz połączyć również z niektórymi elementami mebli. Sprawdzą się przy wykończeniu boku wyspy kuchennej, tworząc spójną kompozycję z materiałem, którym wyłożona jest ściana. Możesz też zdecydować się na nie przy obudowie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych mebli i marmurowego blatu w kuchni, w połączeniu z taką samą ścianą nad blatem.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Wnętrza glam z marmurem w kuchni na ścianie

Jeśli marzy Ci się kuchnia z marmurem, świetnie będzie to połączyć z aranżacjami w stylu glamour. Takie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza do każdej kuchni, która jest dostatecznie duża. Elegancki kamień na ścianie w połączeniu ze złotymi dodatkami, np. designerskim okapem, złotymi ramkami na obrazy czy taką właśnie armaturą prezentuje się niezwykle stylowo. 

Chcesz podkreślić styl glamour w aranżacji? W takim przypadku do marmuru na ścianie świetnie będą pasowały blaty wykończone na wysoki połysk. Możesz też zdecydować się na blat marmurowy albo przygotowany z kompozytu, aby było łatwiej o niego dbać. Aranżacji dopełnią połyskujące płytki podłogowe, najlepiej w rozmiarze XL, optycznie powiększające wnętrze. Eleganckie, jasne wnętrze z marmurem – to jest to!

Z czym łączyć marmur, gdy chodzi o kolor?

Oczywiście! Zwłaszcza gdy postawimy na kolor, który łączy się z elegancką wersją aranżacji. Świetnie będzie prezentował się zarówno biały, jak i czarny marmur w kuchni, połączony z butelkową zielenią, która znajdzie się na przykład na blatach mebli kuchennych. Od Ciebie zależy, w którą stronę pójdzie takie wnętrze!

Z jednej strony możesz wybrać motyw marmuru w połączeniu z bardziej przygaszoną zielenią w matowej wersji, a także drewnianymi dodatkami. Zyskasz wówczas wspomniane wyżej wnętrze rustykalne, ale w odświeżonej, bardziej nowoczesnej formie. Alternatywą w tym przypadku będzie sytuacja, w której rysunek marmuru, na przykład w formie kompozytu, ma złote nitki. Wtedy możesz zdecydować się na nowoczesną wersję stylu glamour.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Biały marmur w kuchni a rodzaje frontów kuchennych

Nie jest prawdą, że marmurowa kuchnia dobrze wygląda jedynie w stylu glamour. Z uwagi na swój naturalny charakter marmur zawsze dobrze się prezentuje i nadaje elegancki charakter wnętrzu. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, z czym łączyć marmur, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na jasną, powiększającą optycznie kuchnię wersję stylizacji. 

Do eleganckich aranżacji często wybierane są kuchni w otwartych przestrzeniach. Taka kuchnia otwarta biała z zabudowaną lodówka prezentuje się nie tylko bardzo przestrzennie, ale również elegancko. Możesz dobrać do niej:

  • elementy, np. fronty w wysokim połysku,
  • fronty matowe angielskie, które stworzą nadal elegancki, ale bardziej swojski styl we wnętrzu. 

Jak dbać o marmur na ścianie nad blatem?

Dużym wyzwaniem jest pielęgnacja marmuru. Pamiętaj, że marmur to materiał naturalny, a do tego dość delikatny, jeśli chodzi np. o zarysowania. Z tego powodu kuchnia z marmurowym blatem, choć jest bardzo atrakcyjna wizualnie, może być trudna do utrzymania w dobrej kondycji, jeśli często gotujesz. Kamień ten jest dość nasiąkliwy i podatny np. na powstawanie plam, które potem trudno usunąć, nawet specjalnymi środkami do czyszczenia. To samo dotyczy przestrzeni tuż nad blatem, która zwykle również jest narażona na zachlapanie.

Alternatywnie w tym przypadku możesz zdecydować się na imitację marmuru, np. w formie marmurowych płytek z materiałów kompozytowych. W przypadku blatów mowa o materiale znacznie lżejszym i łatwiejszym w pielęgnacji, a do tego – tańszym. Współczesne techniki wytwarzania kompozytu sprawiają, że niewiele różni się on wizualnie od faktycznego marmuru, zwłaszcza dla amatorów. Kompozyt na ścianie nad blatem łatwiej doprowadzisz do czystości bez obaw o jego trwałe zaplamienie!

Marmur na ścianie w kuchni w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy glamour to nadal świetny wybór. Bez względu na tym, czy Twoja kuchnia jest mała, otwarta, biała z zabudową, czy też raczej duża i zamknięta, znajdziesz rozwiązanie dla siebie. Możesz skorzystać zarówno z małych płytek, mozaik, jak i dużych płyt marmurowych.