Jak zrobić skalniak? Rodzaje skalniaków i sposób ich zakładania

Jak zrobić skalniak, którzy upiększy Twoją zieloną przestrzeń? Ogród skalny ma imitować surową, lecz piękną, niskopienną roślinność alpejską. Oprócz kamieni, ważnym jego elementem są rośliny, które wymagają specjalnych warunków glebowych i nasłonecznienia. Zobacz, jak zrobić skalniak z kamieni, jak dobrać jego kształt i jakie rośliny na nim posadzić.

skalniakskalniakskalniakskalniak

Czym jest skalniak w ogrodzie?

Jeżeli chcesz urozmaicić krajobraz swojego ogrodu, koniecznie załóż w nim skalniak. To typ ozdoby, która ma przypominać wysokogórską roślinność alpejską. Najczęściej znajdują się na nim sukulenty, płożące się krzewy czy ich karłowate wersje, wrzosy i wrzośce, rośliny bulwiaste, cebulowe, byliny oraz kwiaty, które rosną zwykle w dość surowych warunkach, najczęściej na ubogich w składniki odżywcze glebach.

W sklepach ogrodniczych szukać możesz sadzonek szarotki alpejskiej, rozchodników, rojników murowych. Roślinność porastająca skały wysoko w górach umie dobrze przystosować się do skąpego dostępu do wody, silnego słońca oddziałującego na zmianę z silnym wiatrem czy ekstremalnie niskich temperatur.

Choć jesteś w stanie stworzyć niemal idealną replikę wysokopiennego alpejskiego stoku, nie uda Ci się imitować tych szczególnych warunków atmosferycznych. Dlatego podczas planowania ogrodu skalnego postaw na roślinność różnorodną, która będzie dobrze prezentować się o różnych porach roku.

Jak zrobić skalniak z kwiatami?

Weź pod uwagę ich okres kwitnienia. Aby skalniak dobrze się prezentował, wybierz kilka rodzajów sadzonek lub nasion, które kwitnąć będą o różnych porach roku, np. następująco po sobie. Zwróć także uwagę na to, czy są to rośliny wieloletnie, czy jednoroczne − zdecydowanie bardziej opłaca się inwestycja wieloroczna. Co więcej, uwzględnij w swoim projekcie to, jak wyglądają zielone liście roślin, które będą zdobić skalniak przed lub po okresie kwitnienia.

Zobacz także jakie byliny wybrać do skalniaka. Ogrody skalne bardzo często połączone bywają z oczkami wodnymi lub sztucznymi strumykami. Jak sama nazwa wskazuje, najważniejszymi elementami skalniaka są oczywiście kamienie. Unikaj skał takich jak kreda czy ił, które szybko rozpuszczają się w deszczu.

Do ogrodu w warunkach polskich dobrze sprawdzą się bazalt, skała wulkaniczna czy granit − a więc twarde kamienie, odporne na czynniki zewnętrzne. Popularne rozwiązanie na skalniaki to skały piaskowe, które bardzo łatwo się dzieli, dzięki czemu z łatwością stworzysz rozmaite kształty czy półki. Możesz także wybrać białe, porowate wapienie, które często występują w okolicy.

Do skalniaków możesz kupić lub przywieźć z podróży w góry wygładzone przez rzekę większe otoczaki czy drobny żwirek.

ziemiaziemiaziemiaziemia

Rodzaje skalniaków: który będzie pasował do Twojej przestrzeni?


Skalniak może przybrać różną formę. Najczęściej imituje górską skarpę, a więc przyda Ci się sztuczny czy naturalny stok. Poznaj różne rodzaje skalniaków i sprawdź, który najbardziej pasuje do Twojego ogrodu.

Skalniak z opon
Jak zrobić tę ozdobę ogrodu? Skarpę możesz uzyskać, układając półki ze starych opon. Dość często maluje się je na różne kolory lub oblepia kamieniami. Do opon wsypuje się ziemię i następnie sadzi w niej kwiaty i inne rośliny. Będą one spełniały rolę doniczki.

Skalniak na skarpie
Czego potrzebujesz do jego wykonania? Najpopularniejszym sposobem na wykonanie „naturalnego” skalniaka w ogródku jest stworzenie sztucznej skarpy. Możesz też z powodzeniem wykorzystać istniejący spadek terenu lub stworzyć tzw. murek oporowy. Żeby przygotować skarpę, potrzebujesz odpowiedniej gleby oraz kamieni, które będą ją przeplatać.

Skalniak w donicy − dobry w każdej przestrzeni!
 Skalniak w donicy to sposób na mini ozdobę, którą trzymać możesz nawet na tarasie czy na zabetonowanym podjeździe. Mikro aranżacja zamyka się w obrębie donicy. Najczęściej układa się w niej niewielkie kamienie oraz sukulenty. Sprawdzi się nawet w miniaturowym ogrodzie.

Ładny skalniak przy tarasie − jak zbudować?
Naturalnie występującą skarpą w Twoim ogrodzie może być ta, którą stworzysz przy tarasie, znajdującym się na wyższym poziomie niż cały ogród. Usyp ziemię i zacznij przygotowywać skalne półki. Rozplanuj dobrze rośliny i zbadaj, jakie nasłonecznienie tam panuje.

krokusykrokusykrokusykrokusy

Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Instrukcja krok po kroku

Zdecydowałeś się na skalniak? Jak widzisz na liście powyżej, masz wiele różnych opcji jego wykonania: w donicy, przy tarasie, na naturalnym wzniesieniu lub wykorzystując opony. Zastanów się także, czy na sztucznej skalnej skarpie powinny znaleźć się cieniolubne rośliny, czy raczej takie, które lepiej mają się w słońcu. W zależności, jaki typ skalniaka wybierzesz, przebieg całego procesu może się różnić.

 Omówimy jednak ogólne etapy jego budowy. Zanim przystąpisz do czynu, dobrze zaplanuj swoją pracę. Najlepiej narysuj sobie dokładny szkic skalniaka − ustal, gdzie będą znajdować się poszczególne rośliny, kamienie i inne elementy.

1. Nasyp na skalniak

Zacznij od podstawy, czyli od ziemi. Jeżeli tworzysz sztuczną skarpę, musisz zgromadzić odpowiednią ilość podłoża. Aby nie niszczyć pozostałej części ogrodu, ziemię na nasyp najlepiej nabyć z zewnątrz. Pamiętaj, żeby jej rodzaj dostosować do rozplanowanych roślin − najczęściej będą to gleby dobrze przepuszczalne. Ogród skalny możesz także bez przeszkód wykonać na płaskiej powierzchni − wtedy jednak pamiętaj o odpowiednim drenażu ziemi, aby zapewnić roślinom dostęp do wody.

2.Usytuowanie ogrodu skalnego

Najlepiej będzie miał się skalniak skierowany na południową stronę. To optymalne nasłonecznienie dla roślinności alpejskiej, którą zamierzasz posadzić. Skalniaka nie powinny przysłaniać wysokie drzewa.

3.Kamienie na skalniak

Kiedy masz już przygotowane podłoże i wybrane miejsce, w którym mają się pojawić skalne półki, czas na układanie kamieni. Staraj się imitować naturę. Nie rozkładaj skałek w sposób symetryczny. Twórz zstępujące półki, ale pamiętaj, aby zostawić odpowiednią przestrzeń na sadzenie roślin. Układanie zacznij od największych elementów i stopniowo dodawaj coraz mniejsze kamyczki. Skały powinny być ustawione mniej więcej pod tym samym kątem nachylenia. Zakopuj je do około 1/3 głębokości − będziesz mieć wtedy pewność, że się nie obsuną i nie zniszczą zielonych sadzonek.

4.Rośliny na skalniak

Najprościej kupić rośliny w doniczkach − te najłatwiej posadzić. Oczywiście możesz też zasiać nasiona lub wadzić do ziemi cebulki czy bulwy. Staraj się robić to w dzień o optymalnej, średniej wilgotności. Zanim zaczniesz wsadzać sadzonki do ziemi, rozstaw je w doniczkach w poszczególnych miejscach na skalniaku i upewnij się, że wszystko dobrze wygląda. Podczas planowania dobrze poczytaj opisy roślin i kwiatów. Dowiedz się, czy mogą one ze sobą współistnieć i czy nie będą dla siebie szkodliwe. Uwzględnij też to, jak będą rosły, aby nie zabierały sobie przestrzeni, np. krzaczki lawendy z nasion mogą wybić się nawet na metr wysokości do góry! Rośliny z doniczek przesadź do wykopanych dołów − przyda Ci się do tego łopatka. jak-zrobic-skalniak Już wiesz, jak zrobić skalniak!

Wykonanie skalniaka we własnym ogrodzie to ciekawa opcja na urozmaicenie terenu. Pomysł na skalny ogród przywędrował z wysokich partii gór, gdzie niska roślinność, odporna na warunki atmosferyczne, porasta skały. Wszystko, czego potrzebujesz do założenia własnego skalniaka, znajdziesz na Castorama.pl.

 

Data aktualizacji: 07/03/2024