LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Młynek do odpadów – jak działa, jak go zamontować i jaki młynek wybrać?

Kuchnia to miejsce, w którym znajduje się sporo odpadków po jedzeniu. Jak sobie z nimi poradzić? Z pomocą przychodzi nam tutaj młynek do zlewu, który skutecznie rozdrobni rozmaite resztki, nie zapychając odpływu. O czym powinniśmy pamiętać, wybierając takie urządzenie do naszej kuchni? I jak je zamontować, aby dobrze nam służyło?

O czym pamiętać podczas użytkowania rozdrabniacza do odpadów?

Przed jego każdorazowym uruchomieniem powinniśmy puścić strumień zimnej wody. Spłukiwanie odpadków gorącą wodą może doprowadzić do przegrzania urządzenia. Pamiętajmy też o tym, że urządzenie powinno pracować jeszcze przez ok 10 sekund po wyłączeniu wody – wtedy wszystkie resztki zostaną dokładnie zmielone.

Podczas użytkowania młynka do odpadów szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności. Przede wszystkim nie powinny z niego korzystać dzieci. Zabronione jest także wkładanie palców do otworu wlotowego elementu – nawet wtedy, gdy nie jest on uruchomiony.

Młynek do zlewu – z jakimi odpadami sobie poradzi?

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie odpadki mogą zostać zmielone przy użyciu urządzenia – jeśli nie będziemy respektować tej zasady, element szybko straci na funkcjonalności. Do rozdrobnienia nadają się miękkie odpadki organiczne, chrząstki drobiowe, fusy od herbaty, ości czy pozostawione na talerzu resztki jedzenia. Modele o większej mocy mogą sobie poradzić nawet z drobnymi kostkami.

Do otwory wlotowego młynka nie powinniśmy jednak wrzucać plastikowych torebek, sznurków, plastikowych i szklanych kawałków, sznurków, a także kamieni, metalu i piasku. Nie należy też wlewać do niego gorącego tłuszczu. Uważajmy też na środki chemiczne, które stosujemy do udrożniania rur – mogą one zniszczyć mechanizm młynka do odpadów.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Wybieramy młynek do odpadów – na co zwrócić uwagę?

Rozdrabniacz do zlewu nie należy do tanich akcesoriów. Dlatego też przed jego zakupem warto rozważyć parę istotnych kwestii tak, aby urządzenie idealnie odpowiadało naszym potrzebom. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę? Oto najważniejsze z nich:

- sposób zasilania – rozróżniamy bezprzewodowe młynki uruchamiane pilotem, modele pneumatyczne, które działają dzięki sprężonemu powietrzu, a także takie, które uruchamia magnes znajdujący się tuż przy wlocie – włączą się one po wyciągnięciu magnetycznego korka;

- głośność pracy – kwestia ta jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy nasza kuchnia jest otwarta na salon – głośno pracujące urządzenie mogłoby zakłócać nasz spokój podczas relaksowania się czy pracy. Istotny jest także materiał wykonania samego zlewozmywaka – te metalowe będą bardziej przenosić dźwięki niż modele kamienne czy ceramiczne;

- pojemność komory urządzenia – duża komora pozwoli na rozdrobnienie większej ilości odpadków jednocześnie. W przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego warto jednak wybrać mniejsze urządzenie, które nie będzie pobierać dużo energii elektrycznej, a jednoczenie świetnie spełni swoją funkcję;

- moc młynka do zlewu – im większa moc, tym sprawniej pracuje urządzenie. Rozdrabniacze o wyższej mocy łatwiej poradzą sobie z większymi odpadkami;

- liczba stopni pracy rozdrabniacza – mamy do wyboru modele o 1 prędkości pracy, a także takie, które można dowolnie regulować w zależności od ilości odpadków do rozdrobnienia.

Mlynek_do_odpadow_FrankeMlynek_do_odpadow_FrankeMlynek_do_odpadow_FrankeMlynek_do_odpadow_Franke

Montaż rozdrabniacza kuchennego

Młynek do odpadów można zainstalować przy zlewozmywakach wytworzonych z każdego materiału. Przed zamontowaniem produktu, musimy sprawdzić jego wymiary, a dokładnie:

- jego wysokość i szerokość,

- odległość mierzoną od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego młynka,

- odległość pomiędzy linią środkową otworu wylotowego urządzenia do końca rury odprowadzającej,

- odległość od pionowej linii środkowej młynka do linii środkowej złącza syfonu kanalizacyjnego.

Producenci zwracają też uwagę na to, aby przed instalacją sprawdzić średnicę otworu wlotowego zlewozmywaka – nie powinna ona przekraczać 90–100 mm. Aby zamontować urządzenie, rozkręćmy jego element mocujący, a następnie rozłączmy górny spust zlewozmywaka i połączmy go z górnym elementem mocującym młynka.

Porada eksperta

Jeśli nasz zlewozmywak jest grubszy niż 25 mm, podczas montażu powinniśmy zastosować specjalną przedłużkę, zwaną również reduktorem.

Jeszcze niedawno rzadko widywano rozdrabniacze w domowych kuchniach. Dzisiaj jednak coraz bardziej zyskują one na popularności. Rozważmy jednak dobrze jego właściwości tak, aby służył on nam jak najlepiej i nie obciążał nadmiernie domowego budżetu.

zlew_kuchennyzlew_kuchennyzlew_kuchennyzlew_kuchenny