LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Modne płytki wielkoformatowe w kuchni i łazience

Wykańczanie wybranych pomieszczeń płytkami wielkoformatowymi to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach w bloku. Płytkami wielkoformatowymi warto wykończyć zwłaszcza łazienkę i kuchnię, gdzie kafle ułatwią zachowanie czystości.

Efekt położenia płytek wielkoformatowych w pomieszczeniu

Modne płytki wielkoformatowe obejmują zarówno kafle ścienne, jak i płytki podłogowe. Ułożone poziomo na ziemi lub ścianach poszerzają przestrzeń. Z kolorystycznie dopasowanymi fugami o minimalnej grubości wpływają na efekt gładkości, dzięki któremu powierzchnia wygląda na jednolitą. To z kolei sprawia, że łazienka bądź kuchnia zdaje się bardziej schludna i elegancka. Jednolita powierzchnia wywołuje również wrażenie wolnej przestrzeni.

Płytki wielkoformatowe z uwagi na ujednolicanie powierzchni świetnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, np. skandynawskich. Zastosowanie modeli białych lub w jasnych odcieniach pomoże odbić światło i optycznie powiększyć przestrzeń. To zaleta w małych łazienkach, gdzie nie ma okien, a jednym źródłem światła jest lampa.

Zalety płytek wielkoformatowych z gresu

Duże płytki najczęściej wykonuje się z gresu. To bardzo twardy i wytrzymały materiał, który wpływa na trwałość aranżacji. Gres jest odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Nie niszczeje pod wpływem zmiennych temperatur, stałej ekspozycji słonecznej czy mrozu. Pomaga w utrzymaniu higieny, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy go położyć w łazience bądź kuchni.

Płytki wielkoformatowe z gresu możemy stosować bezpośrednio przy urządzeniach sanitarnych – nie chłoną wody, a więc nie niszczeją w kontakcie z wilgocią. Są odporne na działanie środków chemicznych, zatem umyjemy je dowolnym detergentem. Nie porastają pleśnią. Na podłodze pod płytkami wielkoformatowymi z gresu możemy zastosować ogrzewanie podłogowe.

Modne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azience

Jakie płytki wielkoformatowe wybrać do łazienki i kuchni?

Płytki wielkoformatowe występują w różnych kształtach, rozmiarach i grubościach. Popularne są zarówno prostokątne, jak i kwadratowe. Standardowe płytki wielkoformatowe mają boki o długości 30 i 60 cm. Ich grubość osiąga 3, 6 lub 11 mm. W większych pomieszczeniach stosuje się także płytki niewymiarowe, często zamawiane indywidualnie i dostosowywanie do powierzchni konkretnej kuchni czy łazienki.

Ważna zasada dotycząca wyboru płytek wielkoformatowych brzmi, iż nie powinno się ich docinać. Co prawda wykwalifikowany glazurnik bez problemu poradzi sobie z dostosowaniem kafli do naszych potrzeb, jednak skracanie ich osłabi efekt, jaki zamierzaliśmy osiągnąć. Płytki wielkoformatowe staną się zwykłymi kafelkami. Na dodatek może się okazać, że wybierając je, przepłacimy.

Porada eksperta

Przed położeniem płytek wielkoformatowych w małej łazience bądź kuchni warto skorzystać z konsultacji u architekta. Jeżeli wybrane przez nas płytki wymagają delikatnego skrócenia, poradzi, gdzie powinny przebiegać linie cięcia, by efekt jednolitości nie został zaburzony.

Modne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azience

Trendy kolorystyczne płytek wielkoformatowych

Podczas przeglądania oferty płytek wielkoformatowych trafimy na trzy główne trendy kolorystyczne, wszystkie jednakowo modne i eleganckie. Warto dobrać je do koloru mebli oraz dekoracji, które mają się znaleźć w kuchni czy łazience.

Chętnie wybierana są płytki wielkoformatowe imitujące biały marmur. Sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych i optycznie powiększają małe przestrzenie. Pasują do mebli i dekoracji w stylu retro. Kolejny hit stanowią płytki wielkoformatowe o wyglądzie betonu. Nadają się do łazienek i kuchni industrialnych, surowych, również minimalistycznych. Wprowadzają do pomieszczeń przestronność charakterystyczną dla loftów. Na trzeci trend odpowiadają płytki wielkoformatowe podobne do drewna. Są świetnym zastępstwem dla tego naturalnego i szlachetnego surowca, który z uwagi na niską odporność na wilgoć w łazience i kuchni występuje niezwykle rzadko.

Modne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azienceModne_p_ytki_wielkoformatowe_w_kuchni_i_azience