Monstera - pielęgnacja i wymagania. Zobacz jak o nią dbać

Monstera dziurawa – uprawa w mieszkaniu

Domowe kwiaty mogą sprawić, że wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru. Kwiaty w doniczkach wpływają pozytywnie na jakość powietrza w domu, powodują, że nawet surowe pomieszczenia są ciepłe i zachęcają domowników do odpoczynku. Kwietniki możesz ustawić niemal w każdym pomieszczeniu – jeśli odpowiednio dopasujesz gatunek roślin do określonego miejsca w domu, zielone pnącza będą wyglądać imponująco także w łazience, korytarzu lub kuchni.

Jeśli zachwycasz się zielonymi dekoracjami w domach Twoich przyjaciół, możesz zaprojektować podobny ogród marzeń we własnym mieszkaniu. Zanim jednak rozpoczniesz przygodę z uprawą roślin w swoich czterech ścianach, poznaj specyfikę konkretnych gatunków i sprawdź, czy dana roślina ma szanse rozwinąć się pod Twoją opieką. Kwiatem doniczkowym, który pozwala na wyjątkowe udekorowanie salonu lub sypialni, jest monstera dziurawa. Uprawa tej zachwycającej rośliny wymaga jednak systematycznej pielęgnacji i zapewnienia jej dogodnych warunków do wzrostu. Poznaj kwiat, jakim jest monstera – pielęgnacja i opieka w kilku prostych krokach!

Pielęgnacja monstery dziurawej – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Interesuje Cię monstera dziurawa? Pielęgnacja tej zielonej rośliny o bujnych liściach nie jest wcale trudna – przy odrobinie chęci i systematyczności może stać się unikatową ozdobą każdego pomieszczenia. Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) to dziś jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych w naszych domach. W naturalnych warunkach występuje w wielu krajach Ameryki Południowej. Charakteryzują ją ciemnozielone liście o znacznych rozmiarach, które wraz ze wzrostem nabierają długich wycięć i otworów w swojej strukturze. Stąd też jej nazwa – monstera dziurawa.

Dlaczego tak chętnie wybierana jest monstera dziurawa? Uprawa tej imponującej rośliny może dać właścicielom wiele satysfakcji. Odpowiednia pielęgnacja monstery dziurawej sprawia, że kwiat szybko się rozwija, a jego liście osiągają imponujące rozmiary. Co istotne, każda sztuka jest wyjątkowa – to, w jaki sposób podzielą się jej liście i ile powstanie w nich otworów jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego obserwowanie jak monstera rośnie i się zmienia może być niewątpliwą gratką dla amatorów domowej botaniki.

Jak w domowej uprawie zachowuje się monstera? Wymagania tego imponującego kwiatu nie są zbyt wielkie, jednak do rzadkości należy sytuacja, gdy monstera zakwita. Jeśli już się to uda, po przekwitnięciu w miejscu kwiatu pojawia się owoc o stożkowatym kształcie, który smakiem przypomina połączenie banana z ananasem. Pielęgnacja monstery dziurawej w warunkach domowych rzadko pozwala zobaczyć owoce, w dodatku nie zaleca się ich spożywania, gdyż mogą podrażnić błony śluzowe i powodować problemy żołądkowe. Sam kwiat monstery dziurawej jest pnączem i ma dobrze widoczne korzenie powietrzne, co może stanowić ciekawą lekcję biologii dla najmłodszych domowników.

Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o monsterę? Zazwyczaj monstera nie wymaga szczególnych zabiegów. Gdy Twój okaz rośnie i każdego roku wypuszcza piękny zestaw nowych liści, warto co jakiś czas – np. raz do roku – zaplanować przesadzanie monstery do nowej, większej doniczki. Monstera dziurawa nie lubi intensywnego światła – najlepiej ustawić ją w półcieniu i zapewnić temperaturę pokojową.

Podoba Ci się monstera? Wymagania tego egzotycznego kwiatu, mimo iż pochodzi z wyjątkowo ciepłych terenów, związane są z ograniczeniem bezpośredniego działania intensywnych promieni słonecznych. Zbyt ostre słońce może sprawić, że na liściach pojawią się nieestetyczne przebarwienia, spowodowane poparzeniami.

Jeżeli marzy Ci się zielona i zadbana monstera dziurawa, pielęgnacja powinna uwzględniać odpowiednie podłoże. Jaka ziemia do monstery? Ziemia musi być przepuszczalna, dlatego podczas sadzenia monstery warto dodać do gleby odrobine torfu, a doniczkę wyłożyć dodatkowo odrobiną keramzytu. Monstera dziurawa uwielbia mocno wilgotne powietrze – warto często ją zraszać przy użyciu atomizera, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Monstera nie wymaga częstego podlewania – zwykle raz w tygodniu latem, a zimą dwa razy w miesiącu. Co jakiś czas można przetrzeć jej duże liście z kurzu i sporadycznie użyć nabłyszczacza do roślin.

Monstera w domu – jakie stanowisko wybrać?

Monstera, jako okaz z egzotycznej dżungli, lubi wilgoć i ciepło. Wskazane jest przy tym, aby monstera nie znajdowała się w przechodnim miejscu, blisko grzejników lub klimatyzatora. Nie warto ustawiać jej w korytarzu lub przedpokoju, w którym będzie narażona na przeciągi. By uniknąć przesuszania się końcówek liści, lepiej ustawić ją w takim punkcie mieszkania, by nie dotykać liści zbyt często podczas przechodzenia w jej pobliżu.

Monstera – pielęgnacja i nawożenie – czy monsterę trzeba nawozić?

Podobnie jak większość kwiatów doniczkowych, monstera może potrzebować dodatkowego nawożenia i wspomagania jej wzrostu specjalnymi nawozami. Taki zastrzyk energii i dobroczynnych składników odżywczych przyda jej się podczas zimy, a także bezpośrednio po przesadzaniu. Nawóz w płynie do roślin domowych możesz dodawać do wody średnio raz na dwa tygodnie.

Przesadzanie i rozmnażanie monstery

Najprostszym sposobem na samodzielnie rozmnożenie monstery dziurawej jest wykorzystanie sadzonki wierzchołkowej. Po jej odłączeniu od macierzystego kwiatu należy umieścić ją w wodzie i poczekać, aż wypuści korzenie. Rozmnażanie monstery z liścia też jest możliwe, podobnie jak użycie pędów, na których znajdują się węzły, z których wychodzą liście. Dalej postępujemy z nimi tak samo, jak z sadzonką wierzchołkową – umieszczamy w naczyniu z wodą i cierpliwie czekamy. To najlepszy sposób, jeżeli chcesz powiększyć domową kolekcję roślin doniczkowych, bez narażania się na dodatkowe koszty. Jest to także ratunek, gdy Twoja monstera choruje i obawiasz się, że nie uda Ci się jej uratować.

Monstera dziurawa – kwiat, który zaczaruje Twoje wnętrze

Monstera dziurawa to jedna z częściej spotykanych odmian kwiatów doniczkowych we współczesnych mieszkaniach. Monstera nie wymaga specjalnego traktowania, nie musisz też często jej podlewać i stosować skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a także nawozić. W zamian za regularne podlewanie i przesadzanie – w razie potrzeby – do większej doniczki, odwdzięczy Ci się gęstym wachlarzem intensywnie zielonych liści o zaskakujących kształtach i otworach. Jeżeli chcesz wypełnić przestrzeń swojego domu żywą roślinnością, zapoznaj się z bogatą ofertą naszego sklepu i zaprojektuj aranżację, która pozwoli Ci odpocząć i cieszyć się czasem spędzanym w wymarzonych i komfortowych pomieszczeniach na co dzień!