Laur

Drzewko laurowe preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i próchniczne, dlatego najlepiej zastosować w uprawie mieszankę ziemi kompostowej, torfu i piasku. Roślinie należy zapewnić stanowisko osłonecznione i osłonięte od wiatru o temperaturze od 10 do 20 stopni Celsjusza. Spadek temperatury do -10 stopni Celsjusza nie odbije się na jej kondycji, ale długotrwałe przebywanie w takich warunkach może jej zaszkodzić.

Nasiona lauru należy wysiać jesienią, uprzednio poddając skaryfikacji. Zabieg ten polega na nacięciu nasion i moczeniu ich we wrzącej wodzie do momentu, w którym woda osiągnie temperaturę pokojową. Następnie nasiona należy wysiać do doniczki i ustawić ją w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza. Roślinę rozmnażać można również przez sadzonki. Odrywa się je od rośliny macierzystej w sierpniu, a następnie umieszcza w mieszance torfu z piaskiem. Zalecane jest, aby na okres zimy przenieść doniczkę z laurem do piwnicy lub inne miejsce, gdzie temperatura wynosi ok. 10-12 stopni Celsjusza. Klimat ogrzewanych pomieszczeń może bowiem sprawić, że roślina zacznie gubić liście.

W pielęgnacji lauru należy pamiętać o jego umiarkowanym podlewaniu: latem – codziennie, zimą – średnio raz na 2 tygodnie. By upiększyć kształt korony i pobudzić pędy do wzrostu, zalecane jest przycinanie ich w okresie zimy. Warto też na bieżąco usuwać chore pędy oraz pozbywać się odrostów u nasady pnia. Ponieważ roślina lubi wilgotne powietrze, wskazane jest codzienne zraszanie jej miękką wodą. Od wiosny do końca lata, średnio raz na 2 tygodnie, należy dokarmiać ją nawozami dolistnymi lub doglebowymi. Do głównych wrogów lauru zalicza się tarczniki i miseczniki, które należy zwalczyć insektycydami jak najszybciej po ich pojawieniu się. Rozwój rośliny zakłócić mogą również przędziorki i mszyce, wobec których zalecane jest zastosowanie specjalistycznych preparatów chemicznych.

Laur jest rośliną ozdobną, której liście po wysuszeniu wykorzystywane są w kuchni jako przyprawa wzbogacająca smak potraw. Nalewka z liści jest również pomocna przy bólach reumatycznych i mięśniowych.