Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Montaż paneli podłogowych

Panele podłogowe to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie podłogi wewnątrz budynków. Nadają się do większości domowych pomieszczeń, a swoim stylem czy barwą nierzadko imitują prawdziwe drewno. Prawidłowo zamontowane mogą posłużyć nam od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Jak układać panele, by na długo zapomnieć o potrzebie wymiany ich na nowe?

Panele podłogowe układa się dziś najczęściej w systemie pływającym – bez użycia kleju. Ich montaż znacznie ułatwiają systemy mocowania poszczególnych elementów, które można określić ogólną nazwą „na klik”. Dzięki temu układanie paneli podłogowych jest zadaniem prostym, szybki i czystym – gotową podłogą możemy się cieszyć już tego samego dnia. Co więcej, dzięki nieskomplikowanemu procesowi, z łączeniem paneli poradzimy sobie we własnym zakresie. Wystarczy jedynie zgromadzić potrzebne narzędzia i właściwe przygotować do pracy materiał oraz podłoże.

Planowanie prac

Zanim zbierzemy potrzebne narzędzia i materiały, warto zaplanować przebieg prac, a w szczególności sposób układania paneli. Pamiętajmy o tym, by układać je równolegle do kierunku padania promieni słonecznych dostających się do pomieszczenia przez okno. Dzięki temu miejsca łączenia poszczególnych elementów nie będą rzucały się w oczy.

Porada eksperta

Układanie paneli zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych nie jest regułą. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i długie, możemy zamontować je prostopadle – w ten sposób optycznie je poszerzymy.

Panel_podlogowy_Colours_RoutePanel_podlogowy_Colours_RoutePanel_podlogowy_Colours_RoutePanel_podlogowy_Colours_Route

Kiedy już zdecydowaliśmy się na to, w którą stronę będziemy układać panele, warto dokonać niezbędnych obliczeń, dzięki którym poznamy szerokość ostatniego rzędu paneli. Jeżeli okaże się on węższy niż minimalne 50 mm, przycięcia będzie wymagał również ich pierwszy rząd. Bardzo ważne jest także uwzględnienie w obliczeniach niezbędnych dylatacji, czyli szczelin potrzebnych do prawidłowej „pracy” paneli. Dylatacje muszą zostać zachowane w każdym miejscu styku paneli z elementami stałymi – ze ścianą, z rurami czy z ościeżnicami drzwi. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 10 mm, a w pomieszczeniach powyżej 40 m2 – minimum 20 mm.

Narzędzia i materiały do montażu paneli

Do zamontowania paneli będą nam potrzebne:

- panele,
- folia paroizolacyjna 0,2 mm,
- podkład izolujący (mata piankowa lub płyty pilśniowe),
- kliny dystansowe,
- listwy przypodłogowe i wykończeniowe,
- wyrzynarka do przycinania paneli lub gilotyna,
- młotek gumowy oraz drewniany klocek do dobijania,
- miarka, ołówek stolarski,
- kołki montażowe,
- taśma klejąca.

Przygotowanie paneli i podłoża

Prawidłowo przeprowadzony montaż paneli podłogowych zakłada konieczność prawidłowego przygotowania samego materiału oraz podłoża, na którym będzie on układany.

Panele podłogowe można układać na podłożu różnego typu – na jastrychu, posadzce betonowej, ale również na podłożach starych i pokrytych np. płytkami ceramicznymi lub drewnem. W każdym wypadku należy zadbać o to, by było ono czyste, suche, a także równe. W przypadku podłóż starych powinniśmy także upewnić się, czy są one stabilne i dobrze się trzymają. O tym jak ułożyć panele na starym parkiecie bądź deskach, warto poczytać tutaj.

Porada eksperta

Przed układaniem paneli na posadzkach betonowych lub anhydrytowych należy sprawdzić ich wilgotność. Maksymalna wilgotność pierwszej z nich to 2%, drugiej – 0,5%.

Folia_paroizolacyjna_IsoverFolia_paroizolacyjna_IsoverFolia_paroizolacyjna_IsoverFolia_paroizolacyjna_Isover

Zakupione panele podłogowe powinny przez 48 godzin przed montażem aklimatyzować się w warunkach pokojowych, pozostając w tym czasie w oryginalnych opakowaniach. Optymalne warunki to temperatura ok. 18 stopni Celsjusza i wilgotność 40-65% – są to także najlepsze warunki do przeprowadzenia prac montażowych.

Ułożenie folii i podkładu

Pracę rozpoczynamy od rozłożenia na podłodze folii paroizolacyjnej – robimy to na całej powierzchni podłogi, którą pokryjemy panelami. Układamy ją pasmami, tak by zachodziły one na siebie na około 10-20 cm. Aby dobrze się trzymały, sklejamy je ze sobą taśmą klejącą. Folię układamy w formie wanny – jej zewnętrzne brzegi należy wywinąć na ściany i dobrze docisnąć, zwłaszcza w narożnikach pomieszczenia. Folia zabezpieczy nasze panele przed wilgocią z podłoża.

Następnie przystępujemy do ułożenia podkładu izolującego – robimy to w taki sposób, by miejsca łącznia poszczególnych pasów lub mat znajdowały się w innym miejscu niż łączenia folii. W celu zabezpieczenia podkładu przed ślizganiem się także łączymy poszczególne jego fragmenty taśmą klejącą. Wybór odpowiedniego podkładu ułatwi nam ten artykuł.

Pianka_izolacyjna_JoongpolPianka_izolacyjna_JoongpolPianka_izolacyjna_JoongpolPianka_izolacyjna_Joongpol

Porada eksperta

Pamiętajmy, by podkład wygłuszający podłogę ułożyć w taki sposób, żeby przylegał do ściany, jednak nie nachodził na nią. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na panele z laminatu, które posiadają zintegrowaną warstwę izolacyjną, nie układamy pod nimi materiału wyciszającego.

Montaż paneli kok po kroku

Krok 1 Układanie pierwszego rzędu

Zanim przystąpimy do układania pierwszego rzędu paneli, powinniśmy już wiedzieć, czy będzie on wymagał zwężania. Jeśli tak, docinamy go do odpowiedniej szerokości, jeśli nie – układanie rozpoczynamy od całych paneli piórem w stronę ściany, oddzielając je od jej powierzchni za pomocą klinów dystansowych. Łączymy ze sobą poszczególne elementy krótszymi bokami, umieszczając pióro jednego panelu we wpuście drugiego (znajdującego się już na podłodze) pod kątem ok. 70 stopni i opuszczając do podłogi. Ostatni panel w rzędzie prawdopodobnie będzie wymagał przycięcia. W tym celu odmierzamy dystans dzielący go do ściany i przycinamy ostatni panel – brakujący fragment nie powinien być krótszy niż 40 cm.

Porada eksperta

Jeśli ściana, wzdłuż której układamy panele, jest nierówna, pierwszy układany rząd paneli powinien dokładnie odwzorowywać jej przebieg. W tym celu należy odpowiednio przyciąć wymagające tego elementy, uwzględniając także szerokość szczeliny dylatacyjnej.

Kliny_dylatacyjne_CastoKliny_dylatacyjne_CastoKliny_dylatacyjne_CastoKliny_dylatacyjne_Casto

Krok 2 Układanie drugiego i kolejnych rzędów

Drugi rząd paneli rozpoczynamy pozostałością po dociętym na końcu pierwszego rzędu panelu. Do jego krótszego boku dołączamy kolejne, tworząc pas odpowiadający długości do ściany. Tak połączony rząd dopasowujemy następnie do pierwszego rzędu paneli i spinamy z nim. W ten sposób postępujemy z każdym kolejnym rzędem pamiętając, by zaczynać go od panelu resztkowego. Możemy łączyć elementy także inną metodą – dołączając je pojedynczo do poprzedniego panelu z rzędu i równoległego panelu z rzędu poprzedniego. Złączone ze sobą części dobijamy gumowym młotkiem, korzystając z drewnianego klocka.

Krok 3 Układanie ostatniego rzędu

Jak już wyżej wspomnieliśmy, ostatni rząd paneli najczęściej wymagać będzie docięcia na szerokość, jednak nie powinien być on węższy niż 5 centymetrów – jeżeli prawidłowo wykonaliśmy obliczenia, nie powinno się tak zdarzyć. Odmierzamy więc odpowiednią szerokość i zaznaczamy na panelach, a następnie docinamy. Podczas montażu ostatniego rzędu paneli uważajmy, by nie uszkodzić ściany bądź nie podwinąć folii ułożonej pod podłogą.

Porada eksperta

Podczas docinania ostatniego rzędu paneli pamiętajmy, żeby je ciąć po odpowiedniej stronie – brzeg z piórem będzie nam potrzebny do połączenia tego rzędu z pozostałą częścią ułożonej podłogi.

Gilotyna_do_paneli_WolfcraftGilotyna_do_paneli_WolfcraftGilotyna_do_paneli_WolfcraftGilotyna_do_paneli_Wolfcraft