LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaki podkład pod panele wybrać?

Podłoga z paneli – co pod panele podłogowe?

Decyzja została podjęta – chcesz położyć panele podłogowe. To bardzo dobre rozwiązanie, stosunkowo łatwe w wykonaniu i efektowne. Jednak zanim wybierzesz odpowiednią okładzinę na podłogę, jej rodzaj i kolor, warto sprawdzić dostępne podkłady pod panele podłogowe. Jakie wybrać?

Jeśli zbagatelizujesz to zagadnienie, podłoga może nie spełniać Twoich oczekiwań i istnieje prawdopodobieństwo, że szybko ulegnie zniszczeniom. Podkład pełni bowiem funkcję ochronną przed wilgocią oraz umożliwia swobodną pracę paneli (które pod wpływem wilgoci i zmian temperatury mogą zmieniać nieco swoją pozycję).

No dobrze, w takim razie co pod panele podłogowe będzie najlepsze? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, na jakie podłoże zamierzasz kłaść nową podłogę, i w jakim ono jest stanie. Nierówna powierzchnia potrzebuje innego podkładu niż ta bez usterek. W tym przypadku ważnym parametrem będzie grubość podkładu pod panele.

Ważne jest też to, żeby wziąć pod uwagę miejsce, w którym mają być układane panele. W pomieszczeniach często użytkowanych takich jak na przykład przedpokój, potrzeba podkładu o większej wytrzymałości na obciążenia. Dzięki temu podłoga nie będzie się odkształcała i posłuży dłużej.

Masz w swoim domu ogrzewanie podłogowe? Pamiętaj, aby w takim przypadku wybrać podkład o możliwie najniższym oporze cieplnym. W ten sposób zapewnisz sobie największą wydajność i efektywność ogrzewania.

A może przeciwnie – chcesz odizolować swoją drewnianą podłogę od zimna ciągnącego z piętra niżej? Mieszkasz bezpośrednio nad piwnicą czy innym zimnym pomieszczeniem? W takim przypadku wybieraj podkłady o dobrych parametrach izolacyjnych. Dzięki temu zatrzymasz ciepło w domu i zaoszczędzisz pieniądze na ogrzewaniu.

Kolejną istotną kwestią jest izolacja akustyczna podłogi. Jeśli cenisz sobie ciszę, jesteś wrażliwy na odgłosy kroków, stukania obcasami – wybierz specjalny podkład wyciszający. W ten sposób nie tylko zatroszczysz się o swój komfort, ale także sąsiadów mieszkających pod Tobą.

Przy układaniu nowej podłogi bardzo ważną kwestią są podkłady pod panele. Jakie wybrać w konkretnych przypadkach przeczytasz w następnych akapitach.

Jaki podkład pod panele?

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy wyborze podkładu pod panele. Teraz czas poznać konkretne rodzaje podkładów, byś mógł wybrać pasujące do Twojego domu i do Twoich potrzeb.

Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM)

Podkłady PUM to produkty z wyższej półki. Choć są droższe od większości innych materiałów, to z pewnością warto wydać na nie pieniądze. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że są bardzo wytrzymałe na nacisk. Doskonale nadadzą się do miejsc często użytkowanych, na przykład przedpokoju czy kuchni. Będą Ci służyć przez lata.

Co więcej, charakteryzują się niskim oporem cieplnym, dlatego dobrze je instalować w przypadku ogrzewania podłogowego. Świetnie przewodzą ciepło, dzięki czemu nie tylko będziesz czuć przyjemne ogrzewanie pod stopami, ale też znacznie zaoszczędzisz.

Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) zapewniają także bardzo dobre wyciszenie akustyczne. Redukują nie tylko dźwięki odbite, czyli te, które podłoga wydaje, gdy się po niej chodzi, ale też tak zwane dźwięki transmisyjne – te, które przenikają przez strop.

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Tego rodzaju materiał sprawdzi się, jeśli chcesz wyrównać podłogę. Już wspominaliśmy, że grubość podkładu pod panele ma duże znaczenie w przypadku nierówności powierzchni. Podkłady XPS mogą mieć do 6 mm grubości, dlatego w takim wypadku warto zastanowić się nad ich wyborem.

Co więcej, są one jednymi z najlepszych izolatorów wśród podkładów. Dobrze sprawdzą się nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Z drugiej strony oddają ciepło w kontrolowany sposób, przez co nadają się do zastosowania w przypadku ogrzewania podłogowego.

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego pozwalają również zachować trwałość paneli. Są odporne na wilgoć – chronią przed nią poszczególne warstwy podłogi. Dobrze redukują także dźwięki transmisyjne. Sprawdzi się idealnie pod panele winylowe.

Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD)

Ten typ podkładu również nadaje się do położenia nad ogrzewanie podłogowe, ponieważ cechuje się niskim oporem cieplnym. Dodatkowo wycisza pomieszczenie, w którym jest układany. Bardzo dobrze redukuje dźwięki odbite, za to gorzej radzi sobie z dźwiękami uderzeniowymi.

Podkłady z PEHD są wytrzymałe, odporne mechanicznie i nie absorbują wody, przez co dobrze chronią przed wilgocią i nadają się do pomieszczeń często używanych.

Podkłady tradycyjne – korek, tektura falista

Są to naturalne podkłady, więc jeśli ważna jest dla Ciebie ekologia, to propozycja dla Ciebie. Należą one do najtańszych materiałów pod panele, ale przez to niestety nie są najwyższej jakości.

Korek dobrze radzi sobie akustycznie i można go długotrwale obciążać. Jest odporny na wilgoć, grzyby i pleśń. Niestety jest to materiał bardzo delikatny, dlatego nie nada się do stref często użytkowanych. Nie sprawdzi się też przy ogrzewaniu podłogowym.

Tektura falista dobrze przewodzi ciepło, więc sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego, ale za to nie zredukuje hałasów. Jak każdy papier, chłonie też wodę, przez co jest nietrwała.

Może wykładzina zamiast podkładu?

Słyszałeś od znajomego, że podobno pod panele można położyć zwyczajną wykładzinę, bo przecież jest elastyczna.? My zdecydowanie odradzamy to rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku ta elastyczność jest zbyt duża. Miękka warstwa wykładziny może w niektórych miejscach zbyt mocno uginać się wraz z panelami.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Podkład pod panele ma sprawiać, że powierzchnia staje się równa i stabilna. Wybór konkretnego materiału zależy od wielu czynników. Trudno wybrać taki, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom.

A co jeśli podłoga jest nierówna? Nie radzimy bezpośrednio kłaść na nią paneli, ponieważ już po niedługim czasie możesz zauważyć, że deski zaczynają się uginać i niszczeją. Dlatego należy taką nawierzchnię wyrównać. Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę sprawdzi się najlepiej? Rozważmy kilka opcji, bo czasem podkład może nie wystarczyć.

Jeśli różnice w wysokościach podłogi nie są duże, spokojnie możesz je wyrównać za pomocą podkładu. Jak pisaliśmy wcześniej, dobrze w tej roli sprawdzą się podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Dzięki swojej grubości mają szansę zniwelować nierówności.

Jeśli jednak Twoja podłoga posiada wiele ubytków i różnice w wysokościach są duże, konieczne będzie wykonanie nowej wylewki betonowej. Często takie sytuacje zdarzają się w starych kamienicach i budownictwie z tzw. wielkiej płyty.

Choć robienie nowej wylewki jest bardziej wymagającym i ingerującym zadaniem, to z pewnością zaradzi Twojemu problemowi. Możesz je zlecić odpowiednim fachowcom, ale jeśli lubisz samodzielnie przeprowadzać remonty, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykonał ją sam. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak krok po kroku zrobić wylewkę.

Jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę?

Masz starą, drewnianą podłogę, którą chcesz pokryć panelami? Czeka Cię dłuższy remont, ponieważ sam podkład niestety nie wystarczy. Aby nowa podłoga spełniała swoje zadanie i mogła być długo użytkowana, powierzchnia pod nią musi być odpowiednio przygotowana. Jak to zrobić?

Najpierw na starą drewnianą podłogę połóż płyty MFP lub OSB. Przykręć je odpowiednio długimi wkrętami lub przybij gwoździami, tak by nawierzchnia była stabilna. Co ważne, między poszczególnymi płytami powinieneś zostawić ok. 2 mm przerwy dylatacyjnej.

Dzięki położeniu płyt uzyskasz równą, twardą powierzchnię. Teraz czas na podkład. No właśnie, jaki podkład pod panele na drewnianą podłogę wybrać? Tak naprawdę zależy to od Twoich potrzeb i zasobów finansowych. Na pewno sprawdzą się podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), ale także te z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) czy z polietylenu o dużej gęstości (PEHD).