Montowanie nóżek do wanny - krok po kroku

Spotykamy różne typy i rodzaje wanien, a przez to mamy rożne systemy ich ustawiania czy mocowania. W typowe nóżki wyposażone są tylko niektóre rodzaje wanien, np. wolnostojące. Wanny do zabudowy, narożnikowe czy inne specjalne modele mogą charakteryzować się zupełnie odmiennymi metodami mocowania (szyny, stelaże).

Chcę oglądać Twoje nogi

Najbardziej urodziwe są stylowe nogi wanien, zwane „lwimi łapami”, albo też tzw. „szpony orła”.

Pasują one szczególnie do klasycznych wnętrz czy łazienek w stylu retro i zdecydowanie powinniśmy je wyeksponować. Surowcem do ich wykonania bywa drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Nogi te mogą mieć stałą wysokość, bez możliwości regulacji lub z regulacją. Nogi ozdobne najczęściej montowane są fabrycznie i rzadko mają możliwość regulacji. Zatem powierzchnia, na której wannę stawiamy, musi być bardzo równa. Dodatkowo, nogi metalowe posiadają czasem możliwość przykręcania ich do podłogi, przez co wanna jest na stałe unieruchomiona.

Wanny przyścienne

Dla wanien ustawianych przy ścianie i zabudowywanych, nogi pełnią funkcję głównie konstrukcyjną. Montaż tych wanien odbywa się zwykle jeszcze w fazie budowy i im jest prostszy – tym lepiej. Jednym ze stosowanych w praktyce rozwiązań są tzw. nogi ze śrubą sprzęgającą. Montażu nóg dokonuje się na zaczepach wykonanych z obu stron wanny. Poprzez silne skręcenie uzyskuje się usztywnienie gwintowanego pręta, który symetrycznie ściąga obie nogi.

Wanny stalowe

W wannach przyściennych stalowych, nogi nie są montowane fabrycznie. Często bowiem wanny te montowane są w domach na nośnikach styropianowych. Nogi do nich sprzedawane są oddzielnie i pozostają do samodzielnego zamontowania.

Najpowszechniejsze są tu 2 rozwiązania:

- Nogi przykręcane – bywają wykonane z blachy stalowej ocynkowanej lub emaliowanej albo z plastiku. Zwykle pomocna w montażu jest instrukcja konkretnego producenta. Nogi z blachy wymagają zwykle podkładek z tworzywa, chociażby dla wyciszenia odgłosów. W trakcie montażu powinniśmy dopasować nogi do krzywizny wanny, a następnie silnie skręcić. Po założeniu podkładek odpowiednio dokręcamy je punktowo do wanny.

- Nogi przyklejane – posiadają samoprzylepne paski, które powinniśmy silnie docisnąć do powierzchni wanny w zaznaczonych uprzednio miejscach. Powierzchnię wanny, w miejscach, gdzie będziemy przyklejać, powinniśmy dokładnie oczyścić i odtłuścić, np. przecierając spirytusem.

Wanna

Wanny akrylowe

Najpowszechniej kupujemy i montujemy wanny akrylowe, prześledźmy zatem ich montaż. Zaczynamy zwykle od przykręcenia nóżek w miejscach wskazanych przez producenta. Ustawiamy wannę w zaplanowanym dla niej miejscu, by sprawdzić, jak pasuje do niej obudowa. Powinniśmy tak ustalić wysokość nóżek, by obudowa mieściła się pod wanną i pozostawały jak najmniejsze szczeliny. Następnie zaznaczamy ołówkiem pożądaną wysokość, na jakiej powinna znaleźć się dolna krawędź obrzeża wanny. Długość nóżek odpowiednio regulujemy, wkręcając lub wykręcając ich plastikowe stopki. Po dokonaniu wstępnego wypoziomowania, ponownie przymierzamy obudowę wanny. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy dokręcić przeciwnakrętki blokujące regulację nóżek.

Odstawiamy wannę, by wywiercić otwory pod kołki mocujące uchwyty zapobiegające odsunięciu się wanny od ścian. Następnie wykonujemy wszystkie kolejne czynności, niezbędne przy montażu wanny. Pamiętajmy jednak, że wiercąc otwory nie używamy udaru, żeby nie uszkodzić położonych już płytek.

Wanna