Narzędzia do chwastów – 6 najlepszych z nich

Rośliny uprawne nie lubią konkurencji, dlatego należy usuwać z ziemi wokół nich niepożądaną zieleninę. Możemy zrobić to za pomocą środków ochrony chemicznej, jednak ich skład nie pozostawia gleby obojętnej, dlatego w tym zadaniu najlepiej sprawdzą się narzędzia do chwastów. Jakie sprawdzą się najlepiej w tym zadaniu? Dowiedz się więcej.

Usuwanie chwastów – przygotowania do pracy

W nie każdych warunkach można zabrać się za plewienie. Z suchego i skamieniałego gruntu wyrwiemy tylko nadziemną część rośliny, dlatego musimy czekać na deszcz i pulchniejszą glebę. Wówczas będziemy mogli nie tylko łatwiej usunąć całość niechcianej zieleniny, ale także dokopać się do jej korzeni. Pamiętajmy, że większość chwastów odrośnie, jeśli zostawimy choć jeden ukorzeniony fragment, dlatego musimy być przygotowani na rozkopywanie gruntu. Gleba nie powinna jednak być zbyt mokra, wówczas będzie lepić się do narzędzi.

Do wyrywania chwastów najlepiej będzie ubrać się w spodnie z solidnego materiału, które będą umożliwiały częste schylanie. W tym przypadku należy również włożyć wygodne buty ze zginającą się podeszwą – te na twardszej mogą ograniczać nasze ruchy. Jeśli zamierzamy wielokrotnie klękać, możemy zainteresować się piankową podkładką. Jest ona wygodna i ochroni nas przed brudem i nierównościami. Ciekawą opcją będą też nakolanniki, które znacznie wpływają na komfort pracy z pozycji klęczącej.

Na ręce obowiązkowo załóż materiałowe rękawice z gumowymi paliczkami, choć równie dobrze sprawią się te zwykłe, gumowe. Gruby materiał nie pozwoli nam uchwycić roślin ani skutecznie manewrować narzędziami. Najważniejsze, byśmy czuli się w nich wygodnie, a na rękach nie tworzyły nam się odciski. Przy usuwaniu niechcianej zieleniny warto postawić w pobliżu wiaderko, do którego będziemy wrzucać wykopane chwasty.

Przeczytaj również: Jak się robi kompostownik? Praktyczne wskazówki

Narzędzia do chwastów – co masz do wyboru?

Dobrej jakości narzędzie do usuwania chwastów znacznie usprawni oraz ułatwi pracę. Podczas pielenia możesz skorzystać z kilku różnych sprzętów, a zalety każdego z nich opisaliśmy poniżej.

Widły i szpadel

To najbardziej radykalne i niestety niezbyt skuteczne narzędzia do pielenia chwastów z rabat. Jeśli skorzystamy w tym celu ze szpadla, musimy być bardzo uważni, aby nie uszkodzić pożytecznych roślin (dlatego najlepiej sprawdzi się tam, gdzie chwasty są mniej liczne). Nie będziemy mieć też pewności, że niechciane rośliny nie wrócą za rok, ponieważ ich korzenie zostaną w przerzuconej glebie. 

Odrobinę skuteczniejszą metodą będzie użycie wideł z jednoczesnym przebraniem i wybieraniem chwastów. Użyjemy do tego modelu szerokozębnego, który nie uszkodzi pozostałych rozsadów.

Motyka

Podstawowe narzędzie w każdym ogrodzie po raz kolejny pokazuje swoją użyteczność. Jako jedyna pozwala nam na dokładne i punktowe usunięcie chwastów w pozycji stojącej. Sprawdzi się najlepiej przy jednorocznych roślinach trawiastych – pozwoli na usunięcie dużej ilości płytko rosnących chwastów. 

Niestety, motyka nie pozwala na zbyt precyzyjne działania, a jedynie do podstawowego przekopania rabatek. Pamiętajmy także, by nie operować nią zbyt głęboko w pobliżu roślin, które mamy chronić. Jeśli uszkodzimy ich system korzeniowy, nasza praca przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Wybierajmy motykę z solidnie osadzonym styliskiem, które wytrzyma duży nacisk. Koniecznie przed zakupem sprawdźmy, jak leży w rękach, ponieważ będziemy nią wykonywać dość dużo powtarzalnych ruchów, które mogą wywołać odciski na dłoniach.

Przeczytaj także: Motyka – jednoramienna, dwustronna czy trójząb?

Pazurki i widełki

Te ręczne narzędzia posłużą nam, do dokładnego wybrania najbardziej uporczywych chwastów. Czy będą to zaopatrzone w trzy lub cztery rozstawione na różnych płaszczyznach zęby pazurki, czy też ustawione w szereg widełki, będzie zależało od czynności, które chcemy przeprowadzić. Tego rodzaju narzędzia pozwolą nam podważyć nawet najbardziej uporczywe chwasty i wykopać je razem z korzeniami. Jednocześnie będziemy mieć pewność, że nasze rośliny będą bezpieczne i nic im się nie stanie. Warto też wiedzieć, że pazurki świetnie nadają się jako narzędzie do usuwania chwastów z kostki brukowej.

W przypadku widełek również szukajmy wersji z wygodną rączką, najlepiej gumową. Pamiętajmy, że spędzi w naszych dłoniach sporo czasu, lepiej więc, aby odpowiednio do nich pasowała. Możemy też zaopatrzyć się w model z zawieszką, dzięki której nie zgubimy narzędzia.

Kosy

Kosy są narzędziem ręcznym, które można użyć do przycinania chwastów na obszarach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Mogą one być również skuteczne w usuwaniu chwastów z trudno dostępnych miejsc. Należy jednak pamiętać, że o ile dobrze sprawdzą się na łąkach, ich użycie na rabatach czy grządkach z warzywami jest właściwie niemożliwe – zbyt łatwo tu o zniszczenie wszystkich roślin.

Środki chemiczne

Środki chemiczne to często pomijana, jednak skuteczna metoda. Mogą one być stosowane w formie sprayu lub proszku. Są skuteczne w zwalczaniu chwastów, ale nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem ze względu na negatywny wpływ na środowisko i zdrowie. Dlatego nie wykorzystuj ich, gdy pielisz ogród, skalniak czy grządki z warzywami. Będzie to jednak dobre narzędzie do usuwania trawy z kostki.

Przyrząd do wyrywania chwastów

Jest to specjalne narzędzie, którego przeznaczenie jest wyjaśnione w jego nazwie. Operuje na zasadzie dźwigni – podważa osadzony w ziemi chwast i wyrywa go razem z korzeniami. Jest to zmyślne i wytrzymałe narzędzie, choć jego użyteczność jest ograniczona tylko do jednej funkcji.

Narzędzia do chwastów – podsumowanie artykułu 

Zbliża się wiosna, a wraz z nią czas na ogrodowe porządki. Aby rośliny rosły zdrowo, potrzebują nie tylko słońca i nawodnienia, ale także żyznej oraz wolnej od chwastów gleby. 

Nie trać czasu i energii na ręczne pielenie – zajrzyj do Castoramy i zaopatrz się w narzędzie do usuwania chwastów. Dzięki niemu praca pójdzie sprawnie, a Twój ogródek czy grządki będą bujne i zdrowe.