Produkty

Narzędzia do zwalczania chwastów

Narzędzia do zwalczania chwastów

Rośliny uprawne nie lubią konkurencji, dlatego musimy usunąć z ziemi wokół nich niechcianych intruzów, zwłaszcza że są znacznie bardziej żywotni. Możemy zrobić to za pomocą środków ochrony chemicznej, jednak ich skład nie pozostawia gleby obojętną. Dlatego trzeba być gotowym do zejścia na poziom gruntu i zwyczajnego wyrwania chwastu.

narzędzie do zwalczania chwastówPrzygotowania

W nie każdych warunkach można zabrać się za plewienie. Z suchego i skamieniałego gruntu wyrwiemy tylko nadziemną część rośliny, dlatego musimy czekać na deszcz i pulchniejszą glebę. Wówczas będziemy mogli nie tylko łatwiej usunąć całość niechcianego zielska, ale także dokopać się do jego korzeni. Pamiętajmy, że większość chwastów odrośnie, jeśli zostawimy choć jeden ukorzeniony fragment, dlatego musimy być przygotowani na rozkopywanie gruntu. Gleba nie powinna jednak być zbyt mokra, wówczas będzie lepić się do narzędzi.

Do wyrywania chwastów najlepiej będzie ubrać się w spodnie z solidnego materiału, bo będziemy często schylać się i klękać. Dlatego też właściwe będą na nogach wygodne buty ze zginającą się podeszwą – te na twardszej mogą ograniczać nasze ruchy. Jeśli zamierzamy wielokrotnie klękać, możemy zainteresować się piankową podkładką. Jest ona wygodna i ochroni nas przed brudem i nierównościami.

Na ręce obowiązkowo zakładamy rękawice materiałowe z gumowymi paliczkami, choć równie dobrze sprawią się zwykłe, gumowe. Gruby materiał nie pozwoli nam uchwycić roślin ani skutecznie manewrować narzędziami. Najważniejsze, byśmy czuli się wygodnie, na rękach nie tworzyły nam się odciski, a wtedy będziemy w stanie wyrwać uporczywe zielsko.

Przy usuwaniu niechcianych intruzów warto postawić w pobliżu wiaderko, do którego będziemy wrzucać wykopane chwasty. Po skończonej pracy musimy wynieść je na kompost lub do śmieci, bo pozostawione w glebie niechybnie się odrodzą.

Widły i szpadel

To najbardziej radykalne i niestety niezbyt skuteczne narzędzia do pozbycia się z rabat chwastów. Jeśli skorzystamy w tym celu ze szpadla, musimy być bardzo uważni, by nie uszkodzić pożytecznych roślin, nie będziemy mieć też pewności że niechciane rośliny nie wrócą za rok, ponieważ ich korzenie zostaną w przerzuconej glebie. Odrobinę skuteczniejszą metodą będzie użycie wideł z jednoczesnym przebraniem i wybieraniem chwastów. Użyjemy do tego modelu szerokozębnego, który nie uszkodzi pozostałych rozsadów.

Motyka

Podstawowe narzędzie w każdym ogrodzie po raz kolejny pokazuje swoją użyteczność. Jako jedyna pozwala nam na dokładne i punktowe usunięcie chwastów w pozycji stojącej. Sprawdzi się najlepiej przy jednorocznych roślinach trawiastych, pozwoli na usunięcie dużej ilości płytko rosnących chwastów. Niestety, nie pozwala na zbyt precyzyjne działania, a jedynie do podstawowego przekopania rabatek. Pamiętajmy, by nie operować zbyt głęboko w pobliżu roślin, które mamy chronić. Jeśli uszkodzimy ich system korzeniowy, nasza praca przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Wybierajmy motyczkę z solidnie osadzonym styliskiem, które wytrzyma duży nacisk. Koniecznie przed zakupem sprawdźmy jak leży w rękach, ponieważ będziemy wykonywać dość dużo powtarzalnych ruchów, które mogą wywołać odciski na dłoniach.wyrywacz do chwastów

Pazurki i widełki

Te ręczne narzędzia posłużą nam do dokładnego wybrania najbardziej uporczywych chwastów. Czy będą to zaopatrzone w trzy lub cztery rozstawione na różnych płaszczyznach zęby pazurki, czy też ustawione w szereg widełki, będziemy mogli podważyć nawet najbardziej uporczywe chwasty i wykopać je razem z korzeniami. Jednocześnie będziemy mieć pewność, że nasza rośliny będą bezpieczne i nic im się nie stanie. W przypadku widełek również szukajmy wersji z wygodną rączką, najlepiej gumową. Pamiętajmy, że spędzi w naszych dłoniach sporo czasu, lepiej więc, aby pasowała do nich jak ulał. Możemy też zaopatrzyć się w model z zawieszką, dzięki której nie zgubimy narzędzia.

Przyrząd do wyrywania chwastów

Jest to specjalne narzędzie, którego przeznaczenie jest wyjaśnione w jego nazwie. Operuje na zasadzie dźwigni – podważa osadzony w ziemi chwast i wyrywa go razem z korzeniami. Jest to zmyślne i wytrzymałe narzędzie, choć jego użyteczność jest ograniczona tylko do jednej funkcji.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Nakolanniki - dlaczego powinniśmy ubierać je do pracy w ogrodzie

Nakolanniki - dlaczego powinniśmy ubierać je do pracy w ogrodzie
Praca w ogrodzie może być naszą pasją, ale niektóre czynności sprawiają trudność i ból, szczególnie, jeśli spędzamy wiele godzin,...
Czytaj więcej

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria

Odzież do ogrodu - niezbędne akcesoria
Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie czegoś więcej, niż tylko trawy, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli odwiedzać naszą działkę bez w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia do zwalczania chwastów