Produkty

Jak się robi kompostownik? Praktyczne wskazówki

Jak się robi kompostownik? Praktyczne wskazówki

Kompostownik to dziś rzecz niezbędna w każdym ogrodzie. Niepozorny pojemnik nie tylko pomaga pozbyć się zalegającej masy odpadków roślinnych, ale też oszczędzić sporo pieniędzy na nawozach. Zatem jak się robi kompostownik, który pomimo prostej formy i niskiej ceny posłuży przez wiele kolejnych lat?

Przejdź do następnych akapitów:

Jeśli nie wiesz, jak zrobić kompost i samodzielnie skonstruować kompostownik, nie masz się czego wstydzić. Wielu mieszkańców domów nie zdaje sobie sprawy, że w prosty sposób może zmienić resztki roślin z rabat lub codziennych posiłków w cenny nawóz. Na szczęście kilka wskazówek wystarczy, żeby już za rok Twój ogród zyskał żyzną ściółkę i pulchną glebę przyjazną dla środowiska.

Kompostownik – co to jest?

Świeżo upieczeni właściciele ogrodów często nie wiedzą, co to jest kompostownik, jakie procesy w nim zachodzą i dlaczego warto go mieć. Z czasem okazuje się, że prosta czynność, jaką jest składowanie resztek roślinnych w przewiewnym pojemniku, daje wiele korzyści. Oprócz mniejszych opłat za wywóz odpadów właściciel kompostownika zyskuje wyjątkowo wartościowy i uniwersalny nawóz. Lekka, ciemnobrunatna materia świetnie sprawdza się nie tylko w warzywniku czy na rabatach, ale też w donicach roślin balkonowych i domowych. 

Co ważne, kompost jest tak przyjazny środowisku, że w przeciwieństwie do preparatów mineralnych można go stosować bez ryzyka przenawożenia. To tylko niektóre z zalet, jakie posiada kompost. Jak zrobić go samodzielnie i odpowiednio wykorzystać jego właściwości?

kompost-z-lisci

Na czym polega kompostowanie?

Samodzielna budowa kompostownika nie jest trudna. Nawet jeśli nie czujesz się pewnie z piłą lub młotkiem w ręce, wykonanie odpowiedniej konstrukcji nie zajmie Ci wiele czasu. Sukcesu nie gwarantują przecież idealnie proste ściany, gładka powierzchnia drewna ani oryginalny kształt pojemnika. Liczy się stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju i bytowania rozmaitych bakterii, grzybów i dżdżownic. Są one niezbędne do tego, żeby zgrabione liście, trawa, obierki warzyw czy zepsute owoce mogły się rozłożyć.

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o aktywności mikroorganizmów, jest wilgoć. W zbyt suchej pryzmie pożyteczne drobnoustroje pozostają w stanie spoczynku. Nie możesz jednak pozwolić, żeby kompostownik chłonął dużą ilość wody, ponieważ zakłóciłoby to aktywność organizmów tlenowych. Nadmierna wilgotność połączona z nieodpowiednią wentylacją składowanej materii to przepis na gnijące resztki i nieprzyjemny zapach. Wbrew pozorom prawidłowo produkowany kompost nie ma z nimi nic wspólnego. Jeśli zawartość pojemnika jest luźna, rozdrobniona, a powietrze ma swobodny dostęp, dochodzi do butwienia. Efektem tego procesu jest ziemia kompostowa, z której można korzystać już w kolejnym sezonie ogrodniczym.

W przypadku, kiedy pryzma jest zasilana odpadkami regularnie i w niewielkich ilościach, mineralizacja przebiega w sposób łagodny i w niskiej temperaturze. Część osób decyduje się jednak na założenie kompostownika jesienią, przy okazji grabienia liści lub koszenia łąki kwietnej. Umieszczenie w pojemniku dużej ilości resztek roślinnych w jednym rzucie może sprawić, że bakterie i grzyby zaczną rozkładać substancje organiczne w sposób gwałtowny, wytwarzając ciepło. W odpowiednich warunkach pryzma może się nagrzać do nawet 80°C. Nie martw się, jest to bardzo dobry znak: w tak wysokiej temperaturze giną groźne dla człowieka bakterie, a nasiona uciążliwych chwastów zostają dezaktywowane. Po kilku dniach pryzma ochładza się i wchodzi w wielomiesięczną fazę rozkładu zimnego.

Kompost z liści

Mineralizacja roślin przebiega w różnym tempie. W przypadku kompostu z liści wiele zależy od rodzaju drzewa lub krzewu, z którego opadły. Nie bez znaczenia jest również stopień ich rozdrobnienia. Zazwyczaj po około roku można się cieszyć darmową, lekką ziemią liściową o lekko kwaśnym odczynie pH. Proces rozkładu trwa dość długo, ale na szczęście wiadomo, jak przyspieszyć kompostowanie. Do pryzmy wystarczy dodać wapno lub azot. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do usprawnienia produkcji domowego nawozu.

Ziemię liściową warto wykorzystać do ściółkowania rabat, rozluźniania gliniastej gleby lub produkcji rozsady. Pamiętaj, żeby liście orzecha włoskiego kompostować osobno – zawierają one związek, który hamuje wzrost wielu gatunków roślin. Powstała masa nie jest jednak bezużyteczna i z powodzeniem nadaje się do ściółkowania czerwonej porzeczki lub popularnych żywotników.

Samodzielna konstrukcja kompostownika z palet

Do codziennego użytku warto mieć osobny pojemnik na obierki i pozostałości po owocach. Jak się robi kompostownik, który jest zarówno tani, jak i funkcjonalny? Jeden z najprostszych sposobów wykorzystuje w tym celu palety. Naturalny materiał nie kosztuje wiele, jest powszechnie dostępny i łatwy w montażu. 

Przed przystąpieniem do pracy dobrze jednak najpierw zaimpregnować surowe drewno, dzięki czemu staje się ono odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ekologicznym, a przy tym bardzo skutecznym rozwiązaniem jest olejowanie. Proces polega na nasączaniu oczyszczonych desek wybranym olejem, np. lnianym lub słonecznikowym. Nałożenie kilku warstw substancji chroni drewno zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Aby kompostownik służy wiele lat w świetnym stanie, olejowanie należy powtarzać raz na pół roku.

Jak się robi kompostownik z palet? Bardzo łatwo, jednak do pracy niezbędna jest wiertarko-wkrętarka i metalowe łączniki do drewna. Cztery palety skręć ze sobą wierzchnią stroną do środka. Jeśli uznasz, że przerwy pomiędzy deskami konstrukcji są zbyt szerokie, zmniejsz je nieco z pomocą drewnianych listew. Brak elektronarzędzi i łączników da się obejść, stosując młotek i gwoździe. Jest to jednak rozwiązanie mniej trwałe, dlatego lepiej od razu wybrać profesjonalny sposób montażu. Pojemnik z palet możesz uzupełnić o dach, którym przykryjesz zawartość na czas ulewnych deszczy lub śnieżyc.

co-to-jest-kompostownik

Gdzie ustawić kompostownik?

Gotowy kompostownik powinien stanąć w miejscu zacisznym i częściowo zacienionym. Doskonałą lokalizację zapewniają drzewa liściaste, które latem chronią pryzmę przed silnym słońcem, a zimą dopuszczają delikatne promienie. Wybierając stanowisko dla pojemnika, pomyśl także o własnym komforcie. Kompostownik warto mieć „pod ręką”, czyli niedaleko kuchni, warzywnika i wygodnej ścieżki. 

Prawidłowa mineralizacja resztek roślinnych nie uwalnia nieprzyjemnego zapachu, dlatego nie musisz się obawiać, że będzie on przeszkadzał w pracy lub wypoczynku. Na dnie konstrukcji dobrze jest rozłożyć siatkę zapobiegającą żerowaniu kretów i nornic. Nigdy nie używaj betonu lub żwiru, ponieważ pryzma musi mieć kontakt z glebą, w której żyją dżdżownice i inne mikroorganizmy.

Postawienie kompostownika nie jest trudne ani kosztowne. Tak naprawdę nie liczą się umiejętności, ale chęci. Przy pomocy kilku prostych przedmiotów każdy jest w stanie skonstruować odpowiedni pojemnik. Skoro już wiesz, jak się robi kompostownik, sprawdź ofertę naszego sklepu, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne elementy. Ciesz się żyzną glebą i pięknym ogrodem.

 

Data publikacji: 25.11.2021
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jasna podłoga – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Jasna podłoga – gdzie sprawdzi się najlepiej?
Kolor to jeden z ważniejszych aspektów, którymi wielu ludzi kieruje się przy zakupie elementów wyposażenia wnętrz. Decyduje on o ...
Czytaj więcej

Jak układać panele w wąskim korytarzu? Podpowiadamy

Jak układać panele w wąskim korytarzu? Podpowiadamy
Układanie paneli w korytarzu może stanowić wyzwanie ze względu na specyfikację pomieszczenia. Przedpokoje są zwykle nieduże, ciemne i wąskie, a jednoc...
Czytaj więcej

Najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych – czego unikać?

Najczęstsze błędy przy układaniu paneli podłogowych – czego unikać?
Robisz remont i zamierzasz samodzielnie położyć panele podłogowe? To świetny pomysł! Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w pracach remontowych, ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak się robi kompostownik? Praktyczne wskazówki