Produkty

Narzędzia i przybory do uzyskiwania owocowego moszczu

Narzędzia i przybory do uzyskiwania owocowego moszczu

Zanim pochwalimy się butelką przejrzystego, aromatycznego i smakowitego domowego wina, potrzeba wielu starań i odpowiedniej ilości czasu. Początek pracy zapowiada zbiór owoców. Aby przygotować z nich moszcz winny, przydatne będą odpowiednie narzędzia. Co może nam się przydać?

moszcz wyciśnięty z winogronZ punktu widzenia domowego winiarza, każdy owoc składa się z dwu części – jednej, przydatnej do wyrobu wina, i drugiej - niepotrzebnej. Pierwsza to moszcz, uzyskany z owocu różnymi sposobami sok, który następnie będzie poddany działaniu drożdży winnych. Bez znaczenia dla procesu produkcji pozostaną wytłoki z owoców. Zanim jednak oddzielimy niezbędne od nieprzydatnego, czeka nas niekiedy żmudna praca. Znacznie ją uprościmy, używając odpowiednich narzędzi.

Jeśli winiarstwo domowe jest naszym okazjonalnym hobby i dysponujemy jednym balonem o niewielkiej pojemności, z pewnością nie będzie potrzeby kupować takich urządzeń, jak na przykład specjalna prasa do owoców. Zamiast niej zatrudnimy do pracy własne dłonie, którymi zgnieciemy owoce (na przykład winogrona), a niedużym kawałkiem materiału z tetry wyciśniemy skórki i wraz z pestkami oddzielimy od soku.

Jednak w przypadku na tyle dużej ilości owoców, by sok z nich wypełnił 60-litrowy balon, pojawi się konieczność mechanicznego wsparcia. Tutaj przyda się wspomniana prasa – za pomocą specjalnego pokrętła ściskamy na raz dużą ilość owoców, a wypływający u dołu sok przelewamy bezpośrednio do naczynia fermentacyjnego. Tego typu urządzenie można zakupić lub skonstruować samodzielnie za pomocą materiałów z wytrzymałego drewna i stali nierdzewnej – ta ostatnia musi być odporna na działanie kwasów zawartych w owocach, dlatego jej nierdzewność jest warunkiem koniecznym przydatności dla winiarza.

Zwykła prasa nie poradzi sobie jednak z takim owocem, jakim jest jabłko. Przed wrzuceniem do wnętrza prasy powinno zostać ono rozdrobnione (w żadnym razie jabłek nie obieramy skórek, w których zawarte są witaminowe i smakowe skarby). Możemy jabłka pociąć na drobne kawałeczki lub użyć rozdrabniacza do owoców – ten przyda się zwłaszcza przy konieczności przygotowania moszczu z wielu kilogramów owoców. W przypadku mniejszej ilości jabłek sprawdzi się sokowirówka – warto pamiętać o tym, by stosować przerwy w pracy urządzenia – zwykle nie wystarczą te na wybranie z mechanizmu wytłoków. Silnik nie powinien być użytkowany ponad miarę.mieszarka

Sokowirówka będzie narzędziem niezastąpionym, gdy jej działanie oparte będzie na mechanizmie znanym z maszynki do mięsa – obracającym się ślimaku. Wtedy szansa na to, że rozdrobnione zostaną również pestki owoców, co w niektórych przypadkach (czarny bez) może prowadzić do pojawienia się na powierzchni moszczu ok tłuszczu, jest minimalna . Jeśli jeszcze urządzenie posiada specjalny otwór, którym wydostają się wytłoki – nasza praca jest maksymalnie uproszczona. Wytłoki można jeszcze zalać wodą i pozwolić jej na zebranie pozostałości owocowego soku.

W celu dokładnego odsączenia wytłoków przydadzą się worki filtracyjne – są one uszyte z wytrzymałego materiału o gęstym splocie, dzięki czemu otrzymany sok nie będzie zawierał cząstek miąższu, które w wyniku fermentacji w balonie i tak opadłyby na dno.

W przypadku, kiedy nie dysponujemy wydajną sokowirówką, a musimy rozdrobnić dużą ilość owoców, możemy użyć wiertarki z mieszadłem. Tu jednak uwaga – powinno być ono ze stali nierdzewnej, a owoce przed ich rozdrobnieniem powinny zostać pozbawione pestek. Dotyczy to śliwek, renklod, brzoskwiń, czereśni i wiśni. W wyniku mieszania wytworzy się owocowa pulpa, którą możemy zaprawić rozmnożonymi wcześniej drożdżami winnymi lub wycisnąć z niej sok, na przykład za pomocą prasy do owoców.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zrobić domowe wino

Jak zrobić domowe wino
Wyrób domowego wina jest znakomitym sposobem na wykorzystanie nadmiaru plonów z ogrodowego sadu. Oprócz kilku niezbędnych do tego akcesoriów, dodatku ...
Czytaj więcej

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu
Szklane butelki posiadamy wszyscy. Pozostają w naszych domach po świątecznych kolacjach lub rodzinnych spotkaniach. Możemy oddać je do recyklingu albo...
Czytaj więcej

Domowe sposoby utrwalania żywności

Domowe sposoby utrwalania żywności
Chociaż obecnie warzywa i owoce dostępne są nie tylko sezonowo, ale przez cały rok, siła przyzwyczajenia jest na tyle duża, że każdej jesieni przygoto...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia i przybory do uzyskiwania owocowego moszczu