Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Jak usuwać odrosty korzeniowe?

Niechciane, pojawiające się w dużych ilościach na roślinach odrosty korzeniowe mogą stać się zmorą wielu ogrodników. Pojawiają się zarówno na krzewach, jak i drzewach. Wiele osób podejmuje walkę, by się ich pozbyć – warto zatem dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić, aby nie zagłuszyły pozostałej zieleni na naszej działce.

Korzenie

Na jakich roślinach mogą wyrastać odrosty korzeniowe?

Odrosty korzeniowe to pojawiające się nad ziemią pędy, która mogą się rozwijać z pąków przybyszowych lub śpiących. Wyrastają z korzeni i z czasem wyłaniają się z gruntu. Wytwarzanie przez rośliny odrostów może być przez nas wykorzystane podczas rozmnażania lub zagęszczania zieleni w danym zakątku ogrodu, a także podczas ratowania np. krzewów po ostrej zimie.

Jednak bardzo często nie są one pożądane na naszym terenie zielonym i chcemy je usunąć. Zagłuszają inne rośliny, które stają mniej dekoracyjne, a ogród sprawia wrażenie mniej zadbanego. Odrosty mogą pojawiać się na wielu gatunkach – przykładami są sumak octowiec (Rhus typhina) i rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides). U tych roślin pędy wyrastające z korzeni pojawiają się w sporych ilościach, nawet masowo. U złotlina (Kerria), lilaka (Syringa) czy róż (Rosa) również możemy zauważyć odrosty. Usuwanie ich jest dość kłopotliwe, ale warto je przeprowadzić, ponieważ rośliny zakwitną bardziej obficie i okazale.

Łopatka ogrodowa

Jak usuwać odrosty korzeniowe?

Pozbycie się odrostów nie jest proste. Pierwszym krokiem, jaki zwykle wykonujemy, jest obcięcie widocznej części pędu. Niestety, takie działanie spowoduje jedynie ich odrośnięcie w większej ilości. Dlatego, by się ich pozbyć skutecznie, należy dokładnie odkopać ziemię aż do korzenia, z którego wyrosły i dopiero przy samej nasadzie usunąć dany odrost. Możemy to wykonać za pomocą silnego sekatora lub nożyc ogrodowych – dobrze, by narzędzia te zostały wcześniej zdezynfekowane. Po zabiegu ranę zabezpieczamy ochronnym preparatem, by ułatwić jej gojenie. Z zasypaniem miejsca po odroście czekamy, aż ono zupełnie wyschnie.

Dodatkową metodą na zmniejszenie ryzyka na pojawienie się odrostów korzeniowych jest podniesienie poziomu gruntu i ściółki wokół krzewów, choć ten sposób nie zawsze jest skuteczny. W przypadku róż stosuje się też sadzenie ich w pojemnikach bez dna, aby ograniczyć wyrastanie niechcianych pędów.

 

Data publikacji: 02.02.2016