Jak usuwać odrosty korzeniowe?

Niechciane, pojawiające się w dużych ilościach na roślinach odrosty korzeniowe mogą stać się zmorą wielu ogrodników. Pojawiają się zarówno na krzewach, jak i drzewach. Wiele osób podejmuje walkę, by się ich pozbyć – warto zatem dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić, aby nie zagłuszyły pozostałej zieleni na naszej działce.

Jak usuwać odrosty korzeniowe

Na jakich roślinach mogą wyrastać odrosty korzeniowe?

Odrosty korzeniowe to pojawiające się nad ziemią pędy, która mogą się rozwijać z pąków przybyszowych lub śpiących. Wyrastają z korzeni i z czasem wyłaniają się z gruntu. Wytwarzanie przez rośliny odrostów może być przez nas wykorzystane podczas rozmnażania lub zagęszczania zieleni w danym zakątku ogrodu, a także podczas ratowania np. krzewów po ostrej zimie.

Jednak bardzo często nie są one pożądane na naszym terenie zielonym i chcemy je usunąć. Zagłuszają inne rośliny, które stają mniej dekoracyjne, a ogród sprawia wrażenie mniej zadbanego. Odrosty mogą pojawiać się na wielu gatunkach – przykładami są sumak octowiec (Rhus typhina) i rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides). U tych roślin pędy wyrastające z korzeni pojawiają się w sporych ilościach, nawet masowo. U złotlina (Kerria), lilaka (Syringa) czy róż (Rosa) również możemy zauważyć odrosty. Usuwanie ich jest dość kłopotliwe, ale warto je przeprowadzić, ponieważ rośliny zakwitną bardziej obficie i okazale.

Jak usuwać odrosty korzeniowe

Jak usuwać odrosty korzeniowe?

Pozbycie się odrostów nie jest proste. Pierwszym krokiem, jaki zwykle wykonujemy, jest obcięcie widocznej części pędu. Niestety, takie działanie spowoduje jedynie ich odrośnięcie w większej ilości. Dlatego, by się ich pozbyć skutecznie, należy dokładnie odkopać ziemię aż do korzenia, z którego wyrosły i dopiero przy samej nasadzie usunąć dany odrost. Możemy to wykonać za pomocą silnego sekatora lub nożyc ogrodowych – dobrze, by narzędzia te zostały wcześniej zdezynfekowane. Po zabiegu ranę zabezpieczamy ochronnym preparatem, by ułatwić jej gojenie. Z zasypaniem miejsca po odroście czekamy, aż ono zupełnie wyschnie.

Dodatkową metodą na zmniejszenie ryzyka na pojawienie się odrostów korzeniowych jest podniesienie poziomu gruntu i ściółki wokół krzewów, choć ten sposób nie zawsze jest skuteczny. W przypadku róż stosuje się też sadzenie ich w pojemnikach bez dna, aby ograniczyć wyrastanie niechcianych pędów.