Nawóz z pokrzywy – jak go zrobić i stosować

Osoby o zamiłowaniu do ogrodnictwa z pewnością wyposażone są w nawozy różnego typu. Nie zawsze jednak gotowy środek będzie niezbędny – korzystając z tego, co znajdziemy w naszym ogrodzie, na działce lub w ich pobliżu, z łatwością przygotujemy własny specyfik – naturalny i skuteczny. Poniżej opisujemy, w jaki sposób sporządzić gnojówkę z pokrzyw i jak ją stosować.

Pokrzywa – pełna witamin i minerałów, idealna na nawóz

Pokrzywa to roślina o właściwościach leczniczych i dużej wartości odżywczej, którą dziś traktujemy raczej jako niepożądany w naszym ogrodzie, parzący chwast. Odgrywa dużą rolę w medycynie ludowej, a jej właściwości prozdrowotne wykorzystywane są do dziś w łagodzeniu wielu schorzeń.

ścięta pokrzywa

Jak się okazuje, roślina ta doskonale nadaje się również na nawóz – jego przygotowanie jest bardzo proste, a stosowanie w przypadku wybranych roślin potrafi fantastycznie wpłynąć na ich kondycję.

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy

Do wykonania gnojówki potrzebujemy młodych pędów roślin – takich, które jeszcze nie zakwitły. Dzielimy je na mniejsze części i umieszczamy w odpowiednim pojemniku – najlepiej w plastikowej beczce albo wiadrze (nie mogą być metalowe). Pamiętajmy, by zbiornik nie był wypełniony roślinami po same brzegi. Następnie zalewamy pokrzywy wodą – doskonale sprawdzi się w tej roli deszczówka. Proporcje na gnojówkę to 1 kg pokrzyw na 10 l wody. Tak wypełniony pojemnik przykryjmy np. gazą – umożliwimy w ten sposób dostęp tlenu do jego wnętrza, co jest niezbędne, by zachodził proces fermentacji. Mino, wszystko koniecznym zabiegiem będzie także codzienne mieszanie zawartości zbiornika. Pamiętajmy, by beczkę lub wiadro, w którym produkujemy gnojówkę, ustawić w jak największej odległości od domu lub mieszkania – tego typu mikstura charakteryzuje się bardzo ostrym, nieprzyjemnym zapachem. Gnojówka będzie gotowa po upływie ok. 14-20 dni, co poznamy po tym, że na jej powierzchni nie będzie piany i bąbelków, a woda zmieni kolor na ciemniejszy.

opryskiwacz OPP Castorama

Jakie rośliny podlewać gnojówką i jak to robić?

Gnojówka doskonale sprawdzi się w przypadku wielu warzyw, np. pomidorów, ogórków czy kapusty. Wyjątkami są w tym przypadku czosnek, fasola, cebula i groch. Możemy zasilać nią także drzewa owocowe, krzewy, iglaki czy kwiaty jednoroczne i byliny. Przed użyciem gnojówki konieczne jest jednak jej rozcieńczenie wodą w stosunku 1/10.

Gnojówkę można zastosować także w formie oprysku, co wymaga wymieszania jej z wodą w stosunku 1/20 – działa w tym wypadku jako nawóz dolistny, a także naturalny środek zwalczający np. mszyce, przędziorki i niektóre choroby grzybowe. Do oprysku roślin możemy wykorzystać również wywar z pokrzyw, który będzie gotowy po 1 dniu od zalania roślin wodą. W takiej postaci wymaga rozcieńczenia wodą w stosunku 1/5.

Data publikacji: 19.08.2016