Produkty

Ogórki - uprawa i pielęgnacja

Ogórki - uprawa i pielęgnacja

Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw. Jemy je świeże i wykorzystujemy na przetwory – konserwy i marynaty. Jeśli dysponujemy ogrodem lub działką, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w sezonie letnim mogli cieszyć się własnymi zbiorami, a w sezonie zimowym wykonanymi z nich przetworami.

kwiat ogórkaUprawę ogórków rozpoczynamy w połowie maja, gdy nie ma już ryzyka wystąpienia ujemnych temperatur, a słońce będzie wpływało na szybkie nagrzewanie gleby. Ogórki wysiewamy z nasion bezpośrednio do gruntu pamiętając, że należą do roślin, które mocno się rozrastają. Powinniśmy więc zachować min. 70 cm odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami i 15 cm pomiędzy nasionami. Najlepiej wysiewać je po kilka, by następnie pozostawić sadzonkę najsilniejszą i najdorodniejszą.

Ogórki możemy także wysiewać z rozsady – w tym wypadku nasiona wysiewamy w pojemnikach już w kwietniu, by umieścić je w gruncie, gdy będą miały kilka listków, a temperatury na zewnątrz będą odpowiednio wysokie.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by uprawę prowadzić w tunelach, inspektach, szklarniach i pod przykryciem z włókniny lub foli perforowanej.

Stanowisko do wysiewu powinno być ciepłe i słoneczne, tak by zapewnić odpowiednią temperaturę gleby. Ta z kolei powinna być próchnicza, o pH zasadowym – w tym celu najlepiej już jesienią wykonać wapnowanie oraz nawieźć obornikiem lub nawozem do ogórków.

Pamiętajmy, by nie sadzić ogórków w miejscach, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne dyniowate. Możemy to zrobić dopiero po upływie min. 3 lat. Jeśli prowadzimy warzywniak, najlepszy przedplon dla ogórków stanowią fasola, cebula, buraki czy groch. Weźmy również pod uwagę, by nasze ogórki miały odpowiednie towarzystwo – będą dobrze rosły w otoczeniu kopru, pietruszki czy słonecznika.ogórek

Gdy nasz nasiona wzejdą, usuńmy roślinki najmniejsze i wątłe. W okresie wegetacji warto rośliny nawozić – w tym celu wystarczy preparat uniwersalny. Pamiętajmy również o regularnym podlewaniu, zwłaszcza podczas upałów. Najlepiej robić to wieczorem i korzystać z wody letniej, a nie zimnej.

Ogórki charakteryzują również wąsy czepne, warto zapewnić im więc stosowne podpory. Krzaczki będą pięły się zarówno po płotach wykonanych z siatki, jak i po tyczkach czy sznurkach. Z pnących się krzaczków łatwiej zebrać warzywa, szybciej również ścieka z nich woda i mają lepszy dostęp do światła.

Ogórki zbieramy z krzaczków w miarę ich dojrzewania. W zależności od naszych upodobań i potrzeb, możemy obrywać te mniejsze lub czekać nieco dłużej, aż osiągną większe rozmiary.

Uprawa własnych ogórków nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści. Ogórki są zdrowe i maja bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Ich prywatna uprawa z pewnością przyczyni się również do oszczędności, a przede wszystkim do satysfakcji z udanych zbiorów.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogórki - uprawa i pielęgnacja