Zamiatarki
Zamiatarki to urządzenia służące do szybkiego i efektywnego sprzątania powierzchni z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W zależności od modelu, zamiatarki mogą być przeznaczone do czyszczenia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, np. na ścieżkach, parkingach lub w ogrodzie.
Zamiatarki
Zamiatarki to urządzenia służące do szybkiego i efektywnego sprzątania powierzchni z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W zależności od modelu, zamiatarki mogą być przeznaczone do czyszczenia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, np. na ścieżkach, parkingach lub w ogrodzie.
Zobacz więcej Maszyny ogrodnicze
Wyświetlanie 3 z 3 produktów
Polecane kategorie produktów:
Zamiatarki – zadbaj o porządek na podwórku bez wysiłku
Zamiatarki to urządzenia służące do prac porządkowych w przestrzeniach zewnętrznych. Maszyny te, w zależności od swojego przeznaczenia, mogą znacznie różnić się od siebie konstrukcją, napędem i możliwościami.
Zamiatarka wyposażona jest w szczotkę lub szczotki, które mogą zagarniać zanieczyszczenia do pojemnika lub odrzucać je poza sprzątany obszar.
Zamiatarki ręczne nie są wyposażone w silnik. Napęd szczotek przenoszony jest przez przekładnię połączoną z kołami jezdnymi, więc ich praca jest zależna od ruchu operatora. Takie urządzenia są przeważnie lekkie, niewielkie i sprawdzają się jako zamiatarka do kostki przed domem, alejek w podwórku czy do sprzątania garażu. Zwykle wyposażone są w pojemnik na odpady.
Zamiatarki mechaniczne mają szczotki napędzane silnikiem. Do urządzeń tego typu należy często spotykana w pracach porządkowych na dużych obszarach zamiatarka spalinowa, ale istnieją także urządzenia z napędem elektrycznym.
Zamiatarka spalinowa wykorzystywana jest między innymi do usuwania piasku ze świeżo ułożonej kostki, jako zamiatarka do chodników w służbach oczyszczania miasta i porządkowych, a zimą jako urządzenia do usuwania luźnego śniegu.
Zamiatarki elektryczne to przeważnie mniejsze urządzenia, zbliżone swoim zastosowaniem do maszyn ręcznych, ale lepiej radzące sobie ze żwirem czy innymi nieco cięższymi zanieczyszczeniami.
Zamiatarki do chodników o napędzie spalinowym mogą mieć także napęd kół jezdnych, dzięki czemu praca z ich użyciem jest lżejsza, mimo dużego ciężaru całego urządzenia. Jest to szczególnie przydatne zimą, ponieważ śnieg stawia większy opór od innych materiałów, do których usuwania stosuje się zamiatarki.
Dlaczego możesz potrzebować zamiatarki?
Prace porządkowe na podwórku czy placu przed budynkiem (np. warsztatem) często zabierają wiele cennego czasu. Zamiatanie szczotką czy grabienie liści z alejek i ścieżek, jest też pracochłonne i męczące. Można sobie to znacząco ułatwić, korzystając z zamiatarki.
Zamiatarki ręczne i elektryczne
Niewielka zamiatarka do kostki (ręczna lub elektryczna) jest przydatnym narzędziem na większości podwórek. Bruk betonowy lub zbliżona do niego nawierzchnia zwykle zajmuje chociaż część przestrzeni na i przed posesją. Dzięki zamiatarce możesz utrzymać ją w nienagannym stanie, szybko usuwając błoto, piach, fragmenty roślin (liście, płatki itp.) czy inne zanieczyszczenia.
Regularne zamiatanie ma duże znaczenie, jeżeli na Twoim podwórku lub placu poruszają się samochody. Przebicie opony to awaria kłopotliwa i kosztowna. Zamiatarka do kostki i betonu z pojemnikiem na zanieczyszczenia uprzątnie wszelkie elementy, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia ogumienia. Dlatego zamiatarka powinna znaleźć się na wyposażeniu warsztatów samochodowych, baz pojazdów, komisów czy parkingów prywatnych.
Zamiatarka do chodników jest też bardzo przydatna jako narzędzie przy układaniu kostki brukowej. Przestrzenie pomiędzy kostkami wypełnia się piaskiem lub suchą mieszanką piasku i cementu. Po wykonaniu spoin powierzchnię należy oczyścić (szczególnie jeżeli zastosowano cement). Dzięki zamiatarce nawet przy pracach na dużym obszarze możesz zrobić to szybko i bez większych problemów.
Zamiatarki spalinowe
Zamiatarki spalinowe dobrze sprawdzają się do sprzątania dużych obszarów, parkingów przed budynkami czy placów. Można ich używać cały rok i mają wysoką wydajność. Ich minusem jest to, że generują spaliny i hałas, dlatego ich stosowanie powinno być ograniczone czasowo i do miejsc, w których nie są one uciążliwe dla mieszkańców.
Zamiatarka z napędem spalinowym może zostać także łatwo przezbrojona do innych zastosowań. Zamiast szczotek można zamontować do niej dedykowaną odśnieżarkę wirnikową, glebogryzarkę, pług lub lemiesz. Dzięki temu staje się ona uniwersalną platformą narzędziową, za pomocą której możesz wykonać liczne prace na podwórku i w ogrodzie.
Jeżeli zajmujesz się układaniem dużego obszaru z kostki lub podobnej nawierzchni, małe zamiatarki mogą być niewystarczające. Na powierzchniach powyżej 100 m2 lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie spalinowe.
Parametry zamiatarek – na co zwracać uwagę?
W przypadku zamiatarki ręcznej zwykle parametry techniczne nie mają wielkiego znaczenia. Urządzenia tego typu mają ograniczoną wydajność i pod tym względem nie różnią się od siebie. Tym, co wyróżnia dobrej klasy zamiatarki, jest ergonomia i jakość wykonania.
Dobra zamiatarka jest łatwa w obsłudze, wymiana szczotek nie wymaga użycia narzędzi, a demontaż pojemnika na odpady nadmiernego wysiłku. Powinna mieć regulowany kąt ustawienia i długość rękojeści, aby możliwe było dostosowanie jej ustawienia do wzrostu operatora.
Wartościową opcją jest także możliwość kompaktowego złożenia urządzenia. Zamiatarki tego typu zwykle wykorzystuje się w gospodarstwach domowych i przechowywane są w garażach, domkach narzędziowych czy komórkach. Ograniczenie zajmowanej przez dane narzędzie przestrzeni z pewnością jest więc przydatne.
W przypadku urządzeń z napędem elektrycznym warto zwrócić uwagę na rodzaj silnika (obecnie stosuje się zwykle nowoczesne jednostki bezszczotkowe, które są w większym stopniu niezawodne od silników ze szczotkami), jego moc i wydajność zamiatania. Przeważnie jest to sprzęt z zasilaniem akumulatorowym, dlatego istotna jest pojemność i czas pracy baterii na jednym ładowaniu.
Zamiatarka spalinowa to zdecydowanie najbardziej skomplikowany typ tego narzędzia. Poza wydajnością zamiatania należy zwrócić uwagę na cechy konstrukcyjne silnika. Urządzenia tego typu często zasilane są przez jednostki dwusuwowe, które wymagają uzupełniania oleju lub mieszania go z paliwem w zbiorniku (jest on spalany wraz z benzyną). Obecnie coraz częściej zamiatarki zasilane są silnikami czterosuwowymi, w których olej należy wymieniać co najmniej raz na 2 lata. Zamiatarki czterosuwowe pracują ciszej i generują mniej spalin, ale silniki takie są też bardziej skomplikowane, dlatego ich ewentualna naprawa będzie droższa.
Musisz pamiętać o tym, by stosować odpowiednie paliwo i olej do każdego silnika spalinowego, w tym także tego, który napędza zamiatarkę. Informacje o zalecanych materiałach eksploatacyjnych i częstotliwości obsługi serwisowej znajdziesz w instrukcji urządzenia.
Ze względu na charakterystykę pracy, należy zwracać uwagę przede wszystkim na moment obrotowy silnika, a nie na jego moc. Parametr ten powinien wynosić co najmniej 10 Nm dla średniej wielkości zamiatarki.
Silnik zwykle napędza koła jezdne i szczotkę, dlatego zwykle połączony jest z nimi za pośrednictwem przekładni. Im większa jest liczba biegów, tym łatwiej dostosować obciążenie silnika do danych warunków. Przełożenie ustala się na początku pracy i jeżeli chce się je zmienić, należy zatrzymać zamiatarkę i rozłączyć napęd.
Zobacz również:
Maszyny ogrodnicze | Akcesoria i części | Glebogryzarki | Kosiarki i traktorki | Kosy i podkaszarki | Łuparki do drewna | Nożyce do żywopłotu | Odkurzacze do liści | Odśnieżarki | Pilarki | Rozdrabniacze i rębaki do gałęzi | Wertykulatory i areatory | Baseny i jacuzzi ogrodowe | Dekoracja ogrodu | Oświetlenie ogrodowe | Narzędzia ogrodowe | Meble ogrodowe | Nawadnianie ogrodu | Place zabaw i trampoliny