Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Łuparki do drewna

Strzałka w prawo

Łuparki do drewna

Łuparki do drewna to produkty niezwykle przydatne w ogrodzie, które pozwalają na szybkie i sprawnie przecinać drewno na mniejsze kawałki. Dzięki nim prace porządkowe, jak również przygotowywanie opału na zimę stają się znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne.

Filtry

Łuparki do drewna

Łuparki do drewna to produkty niezwykle przydatne w ogrodzie, które pozwalają na szybkie i sprawnie przecinać drewno na mniejsze kawałki. Dzięki nim prace porządkowe, jak również przygotowywanie opału na zimę stają się znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne.

4 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Maszyny ogrodnicze

Wyświetlanie 4 z 4 produktów

Silny pomocnik drwala i zastępca siekiery. Czym jest łuparka do drewna?

Mieszkasz w domu z ogrodem? Jeśli tak, to pewnie zdarzyło Ci się pracować przy obróbce drewna na opał. Do kominka ogrzewającego budynek możesz kupić gotowe, pocięte wkłady – jednak taniej i często przyjemniej jest przygotować je samemu. Podczas gdy mniejsze kawałki możesz rąbać lekką siekierką, do dużych pniaków z twardego drewna nie zawsze wystarczą ręczne narzędzia. Wiele gospodarstw decyduje się na zakup łuparki do drewna, która znacznie ułatwia podzielenie dużych fragmentów pnia na mniejsze części.

Podstawowym zastosowaniem i celem działania łuparki jest rozdrabnianie grubych drew i dzielenie ich na mniejsze kawałki. Łuparka do drewna o odpowiedniej mocy i wielkości bez trudu poradzi sobie z ciężkimi, surowymi klocami. To narzędzie, które znajdzie szczególne zastosowanie w rozdrabnianiu pieńków – z jej pomocą szybko i sprawnie pozyskasz drewno opałowe odpowiedniej wielkości. Jej praca zaoszczędzi Ci trudu rąbania drewna siekierą.

Poza zastosowaniem amatorskim łuparka do drewna stanowi nieodzowne wyposażenie profesjonalnych warsztatów. Właściciele tartaków wykorzystują je na co dzień, aby przygotować surowe drewno do dalszej obróbki. Podczas gdy w domu jednorodzinnym częściej spotkasz urządzenia z napędem elektrycznym, zakłady obróbki drewna używają często łuparek ze zbiornikiem paliwa. Łuparka hydrauliczna z silnikiem spalinowym osiąga siłę nawet kilkudziesięciu ton nacisku.

Łuparki do drewna są przydatne w każdym gospodarstwie domowym, w którym znajduje się choćby jeden kominek, oraz w warsztatach i tartakach, specjalizujących się w przygotowywaniu drewna na opał. Dostępne na rynku modele są dostosowane do wielu możliwych zastosowań. Poświęć chwilę na poznanie ich charakterystyki, aby wybrać najlepszy dla siebie i zyskać jak najwięcej korzyści. Każda łuparka do drewna – mechaniczna, hydrauliczna, z silnikiem spalinowym czy elektrycznym – pozwoli Ci zaoszczędzić sporo energii, niezbędnej przy ręcznym rozłupywaniu drewna.

Łuparki do drewna dla amatorów i profesjonalistów – gdzie i kiedy warto z nich korzystać?

Łuparka do drewna wysokiej jakości zapewnia Ci większe bezpieczeństwo i tempo pracy niż urządzenia ręczne. Takie elektronarzędzie gwarantuje precyzyjne rozłupanie nawet największych pieńków. To umożliwi Ci przygotowanie szczap, które z łatwością wsadzisz do pieca czy kominka. Z jej pomocą błyskawicznie przygotujesz opał na zimę, a w razie potrzeby uzupełnisz zapasy.

Jeśli korzystasz z pieca opalanego drewnem do ogrzania dużego obiektu, możesz w ten sposób sporo zaoszczędzić. Choć dobre łuparki do drewna zazwyczaj kosztują co najmniej kilkaset złotych, w szerokiej perspektywie są bardzo ekonomiczne. Zakup dużych surowych pniaków i samodzielnie ich podzielenie będzie tańsze od zamówienia obrobionego drewna na opał w małych kawałkach.

Wbrew pozorom korzystanie z łuparki nie jest też trudne. Dokładny sposób działania zależy od wybranego typu i modelu: łuparka do drewna hydrauliczna wymaga nieco mniej pracy własnej, ale jest przez to wolniejsza. Z kolei przy konstrukcjach mechanicznych ważne będzie odpowiednie ustawienie rozłupywanego pniaka. Łuparki ze świdrem powinni wykorzystywać przede wszystkim doświadczeni użytkownicy.

Wspomniana łuparka hydrauliczna to dobry wybór dla profesjonalnych zakładów. Firmy specjalizujące się w obróbce drewna i przygotowaniu materiału opałowego często decydują się na modele o takiej konstrukcji. To urządzenie znacznie przyspiesza codzienną pracę z surowym drewnem. Podczas gdy łuparki domowe wykorzystują zwykle nacisk rzędu kilku ton, najmocniejsze łuparki do drewna w dużych warsztatach oddziałują na pień drzewa z siłą nawet kilkudziesięciu ton.

Profesjonalna łuparka do drewna – hydrauliczna lub mechaniczna – to sprzęt niezastąpiony w leśnictwie. Planowa wycinka drzew czy też sprzątanie po burzach i wichurach staje się znacznie łatwiejsza z takim mechanicznym wsparciem. Mocna łuparka do drewna bywa wręcz niezbędna do uprzątnięcia powalonych pni wysokich drzew. Jeśli znajdziesz się kiedyś w pobliżu wiatrołomu porządkowanego przez leśników, prawdopodobnie zauważysz łuparkę przy pracy. Mniejsze mobilne łuparki często są też wyposażeniem firm zajmujących się miejskimi terenami zielonymi.

Łuparka do drewna – hydrauliczna, świdrowa, spalinowa czy elektryczna? Wybierz mądrze, aby ułatwić sobie pracę

Dostępne na rynku łuparki do drewna można klasyfikować na wiele sposobów. Brane pod uwagę są sposób działania, zasilanie czy ustawienie przestrzeni roboczej. Żeby wybrać idealny model dla siebie, poczytaj o różnych możliwościach i związanych z nimi wadach i zaletach. Przy okazjonalnym korzystaniu na użytek domowy nie będzie Ci potrzebna łuparka do drewna hydrauliczna o nacisku kilkunastu ton.

Prosty system do rozłupywania drewna możesz też zbudować samodzielnie, co wiąże się z mniejszymi kosztami. Jednak w tym wypadku naprawdę nie warto oszczędzać. Łuparka do drewna to potężne urządzenie, które musi poradzić sobie z równie potężnymi kłodami. Źle skonstruowana łuparka może być niebezpieczna. Używanie niedokładnie wykonanego sprzętu często kończy się wypadkiem, który w najlepszym razie ma tylko nieprzyjemne skutki! To samo tyczy się najtańszych urządzeń niskiej jakości. Słabe komponenty i niedziałające lub wadliwe zabezpieczenia nie posłużą Ci zbyt długo.

Na co zatem zwrócić uwagę, gdy potrzebna Ci łuparka do drewna? Ważnym parametrem jest wspomniana już siła nacisku. Im większa, tym grubsze i twardsze kawałki drewna możesz rozdrobnić. W gospodarstwie domowym nie przyda się raczej siła większa niż 4–6 ton. W leśniczówce czy warsztacie lepiej sprawdzi się urządzenie zdolne wywrzeć na kłody nacisk kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu ton. Przy okazji zwróć też uwagę na jakość elementu tnącego – świdra lub klina. Mądrą inwestycją będzie łuparka do drewna z opcją wymiany zużytego elementu.

Żadna siła nacisku nie wystarczy, jeśli dany pniak nie zmieści się do urządzenia. Dlatego przy zakupie sprawdź, jakie maksymalne wymiary może obsłużyć dana łuparka do drewna. Mechaniczna czy hydrauliczna łuparka zawsze jest skonstruowana w taki sposób, aby objąć kłody o konkretnej długości i średnicy. W tym wypadku polecamy jak największy rozstaw przy zachowaniu wygodnej poziomej pozycji. Łuparki dzielą się na poziome i pionowe – te pierwsze wyposażone są w wygodną platformę do układania drewna.

Nie zapominaj też o podstawowej specyfikacji maszyn i urządzeń, czyli mocy silnika. Wiele zależy tutaj od jego rodzaju: najmocniejsze są zdecydowanie silniki spalinowe. Łuparka do drewna hydrauliczna z napędem spalinowym to bardzo mocna maszyna, najczęściej spotykana w profesjonalnych warsztatach. W przydomowej drewutni możesz pozwolić sobie na tańszy silnik elektryczny, na przykład o mocy 1,5–2 kW. Dobrej jakości łuparki elektryczne z silnikiem 2–3 kW będą wystarczające na potrzeby gospodarstwa domowego.

Łuparki do wygodnej obróbki drzewa znajdziesz również w sieci sklepów Castorama. Oferujemy też mobilne maszyny na kółkach, za pomocą których swobodnie przemieścisz je w pożądane miejsce lub schowasz z powrotem do szopy czy garażu. Możesz zaopatrzyć się również w akcesoria ułatwiające pracę, takie jak wymienne części oraz olej czy paliwo do łuparek spalinowych.