Ogród w stylu włoskim - jak go urządzić?

Ogród w stylu włoskim – naturalne piękno, które wciąż zachwyca

Dostrzegasz piękno w prostocie, harmonii oraz dużej ilości zielonych rośli? Włoski ogród z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jego aranżacje docenią także miłośnicy architektury słonecznej Italii.

Ten typ zieleńca wymaga ciągłego pielęgnowania i dopieszczania, ale praca jest warta zachodu. W efekcie powstanie nie tylko atrakcyjny i pomysłowy ogród, ale także małe dzieło sztuki. Skąd wywodzi się ten styl i co go charakteryzuje?

Ogród w stylu włoskim swoimi korzeniami sięga Italii z epoki renesansu (z tego też powodu często nazywa się go ogrodem renesansowym). Pomimo że wiele trendów przemija, taki rodzaj aranżacji zieleni wciąż inspiruje współczesnych projektantów.

Co zaproponowali ówcześni mieszkańcy południa Europy? Przede wszystkim harmonię – okiełznali naturę w geometrycznym układzie i kwadratowych kwaterach. Te dwa elementy najlepiej charakteryzują ogród włoski.

Inne cechy, którymi wyróżnia się ten zieleniec, to regularność i perfekcyjna pielęgnacja. Każdy krzak, w tego typu ogrodzie, jest idealnie i równo przycięty, zgodnie z zamierzeniem projektanta.

We włoskich ogrodach, poza utrzymaną w ryzach roślinnością, pojawiają się także altany dające schronienie przed upalnym słońcem. Nie brakuje też fontann z kaskadowo przelewającą się wodą, rzeźb i charakterystycznych donic.

Donica kwadratowa Blooma Nurgul z nawadnianiem 38 cm szara
Trawa vertigo doniczka Fi 16 cm
Donica Verve efekt cementu okrągła 40 cm antracyt

Ogród włoski – urządź go przy swoim domu!

Marzy Ci się własny, elegancki ogród włoski? Cechy, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz stworzyć taki zieleniec, to dobra kompozycja, odpowiednia roślinność oraz elementy dekoracyjne, korelujące z epoką renesansu.

Ogrody włoskie są niezwykle geometryczne. Tworzą je kwadratowe kwatery, których ilość uzależnia m.in. kształt i wielkość działki. Każda część ogrodu oddzielona jest od drugiej ścieżką. Te przecinającą się pod kątem prostym.

Środek takiej kwatery wypełniają ornament z żywopłotu, kwiaty lub labirynty. W całej kompozycji włoskiego ogrodu istotne są proste linie, koła, łuki i geometryczne zdobienia stworzone z roślin.

Aranżujesz ogród włoski? Rośliny w tym zieleńcu to podstawa. Musisz je nie tylko starannie wybrać, ale także odpowiednio pielęgnować. Nieprzycięte krzewy zaburzą ład całej kompozycji oraz sprawią, że straci ona swój urok i styl.

Czym obsadzić ogród włoski? Rośliny, które sprawdzą się najlepiej to m.in.:

  • bukszpan,
  • cyprys,
  • róża,
  • lawenda,
  • jaśmin,
  • goździki,
  • zioła.

Mówiąc o roślinach, warto wspomnieć, że w ogrodach renesansowych zielone krzewy przeważają nad drzewami i kwiatami.

Deska Róża pnąca Verve doniczka c2 mix
Lawenda wąskolistna doniczka śr. 11 cm

Rośliny wybrane? Teraz swój projekt ogrodu w stylu włoskim wzbogać o elementy dekoracyjne, takie jak fontanny, donice czy posągi. Ważne, by wybrane przez Ciebie elementy, nawiązywały stylem do epoki renesansu.

Gdzie je ustawić? Fontannę ulokuj w centralnym miejscu – wzorem z dawno minionej epoki. Na środku ogrodu doskonale będą się też prezentować posągi i kolumny. Donice ustaw z kolei przy wejściu do zieleńca lub wewnątrz kwater.

Mimo że ogród w stylu włoskim okazale wygląda na dużym terenie, jesteś go w stanie stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Jak? Pomyśl o rozplanowaniu czterech kwater w rogach ogrodu lub dwóch w prostej linii (jedna za drugą). Podczas aranżacji postaw głównie na bukszpan i kilka drzewek lub wyłącznie trawę.

Nie zapomnij również o meblach w stylu włoskim, które możesz postawić w okolicy ogrodu. Pasujący komplet dopełni całości, a Ty, wygodnie odpoczywając, będziesz mógł podziwiać swój włoski ogród.

 

Ogród włoski – podsumowanie

Symetria, piękne formy i dużo zieleni – takimi cechami charakteryzuje się ogród włoski. Ten niezwykle piękny zieleniec, niemal małe dzieło sztuki, wydaje się łatwy w utrzymaniu. W rzeczywistości wymaga poświęcenia mu wiele troski, uwagi i czasu. Nawet najmniejsze zaniedbanie wprowadza do ogrodu nieład i odbiera mu urok.

Wbrew temu, że ogrody włoskie najokazalej prezentują się na większej przestrzeni, z powodzeniem stworzysz go w o wiele mniejszym, przydomowym ogrodzie. Dobrze zaplanuj układ zielonych kwater i ciesz się namiastką włoskiego krajobrazu.