Kaskady i fontanny w ogrodzie

Woda to element niezbędny do życia wszystkim organizmom. Dodatkowo dźwięk delikatnie przepływającej wody kojarzy nam się ze spokojem i naturą. Wiele osób twierdzi, że jej szum wprawia ich w relaksacyjny, melancholijny nastrój. Mnóstwo z nas uwielbia odpoczywać nad brzegiem wody. Dlatego ogrodnicy często decydują się na stworzenie w swoim zielonym zakątku małego zbiornika wodnego, przy którym będzie można się zrelaksować.

Kaskady i fontanny w ogrodzie

Woda w ruchu

Aby woda mogła swoim delikatnym szemrzeniem ukoić nasze nerwy, musimy wprowadzić ją w ruch. Sposobem na to w naszym ogrodzie jest stosowanie kaskad, strumyczków czy fontann. Woda wydaje wtedy delikatne pluskanie, a przez to mamy wrażenie, że jesteśmy bliżej natury.

Fontanny to zbiorniki wodne, gdzie woda zaciągana przez specjalną pompę wodną jest wyprowadzana pod ciśnieniem z rurki i tworzy wodny parasol. Takie rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich posiadaczy zbiorników wodnych – już nawet w płytkiej wodzie możemy zainstalować mechanizm pobierający i wydający wodę. Fontannę możemy zbudować sami za pomocą sprzętów kupionych w sklepach ogrodniczych. Bardzo modne jest również montowanie gotowych fontann, które oprócz podłączenia wody i prądu nie wymagają większych nakładów pracy podczas instalacji. Dostępne są kamienie, po których spływa woda, możemy kupić także rzeźby czy inne stojące elementy ze wkomponowaną fontanną lub jednym spływającym strumieniem wody. Modne stały się również połączenia wypływającej wody z metalem. To rozwiązania do nowoczesnych ogrodów, gdzie taka konstrukcja jest główną ozdobą działki.

Innym pomysłem na wprowadzenie wody w ogrodzie są kaskady, czyli woda spływająca z jednego elementu na drugi. Mogą być to kamienie, płyty, kamienne ozdoby, naczynia lub zbudowane gotowe kaskady dostępne do kupienia w całości w sklepach ogrodniczych. Spływająca woda zwykle krąży w zamkniętym obiegu, gdzie na dole jest zbierana i pompowana za pomocą odpowiedniego mechanizmu na górę kaskady. W tym przypadku warto pamiętać, z tego typu konstrukcje zajmują sporo miejsca. Nie zapominajmy też o sprzęcie, który musi być zamontowany w pobliżu oraz o roślinności.

Przeczytaj także: Zakładamy staw hodowlany

Kaskady i fontanny w ogrodzie

Potrzebny sprzęt

W sklepach dostępne są różnego rodzaju pompy oraz urządzenia i przewody, które będą pompować i wyrzucać wodę. Całość musi być dostosowana do wielkości stawu i do wydajności, jaka jest nam potrzebna. Mały mechanizm nie będzie w stanie wyrzucać wysoko wody, a strumień będzie niewielki. Większość dostępnych w sklepach ogrodniczych pomp ma różne końcówki, które montuje się na dyszy wypuszczającej wodę. Możemy dzięki temu sprawdzić, który rodzaj nakładki jest najlepszy dla naszego zbiornika.

W przypadku pomp mamy do wyboru urządzenia powierzchniowe lub zatapialne. Te pierwsze montuje się zaraz na brzegu zbiornika i wykorzystuje się je głównie w dużych zbiornikach wodnych. Montaż takiego typu pompy nie jest prosty, a dodatkowo jej mechanizm jest głośniejszy niż przypadku pomp zatapialnych. Te z kolei są bardzo popularne w małych zbiornikach wodnych oraz łatwe w instalacji. Wystarczy ustawić ją tak, by się nie przewracała i podpiąć do źródła prądu.

Sprawdź też: Miniaturowe oczko wodne w Twoim ogrodzie

Do większych zbiorników poleca się także instalacje systemu filtrującego służące do oczyszczania wody. Pompa nie będzie się zapychać, a efekt estetyczny będzie większy. Możemy zainstalować filtr mechaniczny lub biologiczny. Pamiętajmy o dostosowaniu wydajności takiego urządzenia do wielkości stawu – warto poradzić się specjalisty w sklepie ogrodniczym.

Dobrym pomysłem jest też oświetlenie naszej fontanny bądź kaskady. Możemy do tego celu użyć niedrogich lampek solarnych, które łatwo ustawić w każdym miejscu. Po zachodzie słońca delikatnie nadadzą jasności. Innym sposobem jest zainstalowanie lamp podpiętych do prądu. Płynąca nocą woda, która będzie oświetlona blaskiem światła, stanie się niezwykłą ozdobą w naszym ogrodzie.