Produkty

Kaskady i fontanny w ogrodzie

Kaskady i fontanny w ogrodzie

Woda to element niezbędny do życia wszystkim organizmom. Dodatkowo dźwięk delikatnie przepływającej wody kojarzy nam się ze spokojem i naturą. Wiele osób twierdzi, że jej szum wprawia ich w relaksacyjny, melancholijny nastrój. Mnóstwo z nas uwielbia odpoczywać nad brzegiem wody. Dlatego ogrodnicy często decydują się na stworzenie w swoim zielonym zakątku małego zbiornika wodnego, przy którym będzie można się zrelaksować.

mini fontannaWoda w ruchu

Aby woda mogła swoim delikatnym szemrzeniem ukoić nasze nerwy, musimy wprowadzić ją w ruch. Sposobem na to w naszym ogrodzie jest stosowanie kaskad, strumyczków czy fontann. Woda wydaje wtedy delikatne pluskanie, a przez to mamy wrażenie, że jesteśmy bliżej natury.

Fontanny to zbiorniki wodne, gdzie woda zaciągana przez specjalną pompę wodną jest wyprowadzana pod ciśnieniem z rurki i tworzy wodny parasol. Taki rozwiązanie dostępne jest dla wszystkich posiadaczy zbiorników wodnych – już nawet w płytkiej wodzie możemy zainstalować mechanizm pobierający i wydający wodę. Fontannę możemy zbudować sami za pomocą sprzętów kupionych w sklepach ogrodniczych. Bardzo modne jest również montowanie gotowych fontann, które oprócz podłączenia wody i prądu nie wymagają większych nakładów pracy podczas instalacji. Dostępne są kamienie, po których spływa woda, możemy kupić także rzeźby czy inne stojące elementy z wkomponowaną fontanną lub jednym spływającym strumieniem wody. Modne stały się również połączenia wypływającej wody z metalem. To rozwiązania do nowoczesnych ogrodów, gdzie taka konstrukcja jest główną ozdobą działki.

Innym pomysłem na wprowadzenie wody w ogrodzie są kaskady, czyli woda spływająca z jednego elementu na drugi. Mogą być to kamienie, płyty, kamienne ozdoby, naczynia lub zbudowane gotowe kaskady dostępne do kupienia w całości w sklepach ogrodniczych. Spływająca woda zwykle krąży w zamkniętym obiegu, gdzie na dole jest zbierana i pompowana za pomocą odpowiedniego mechanizmu na górę kaskady. W tym przypadku warto pamiętać, ze tego typu konstrukcje zajmują sporo miejsca. Nie zapominajmy też o sprzęcie, który musi być zamontowany w pobliżu oraz o roślinności.

Potrzebny sprzęt

W sklepach dostępne są różnego rodzaju pompy oraz urządzenia i przewody, które będą pompować i wyrzucać wodę. Całość musi być dostosowana do wielkości stawu i do wydajności, jaka jest nam potrzebna. Mały mechanizm nie będzie w stanie wyrzucać wysoko wody, a strumień będzie niewielki. Większość dostępnych w sklepach ogrodniczych pomp ma różne końcówki, które montuje się na dyszy wypuszczającej wodę. Możemy dzięki temu sprawdzić, który rodzaj nakładki jest najlepszy dla naszego zbiornika.

W przypadku pomp mamy do wyboru urządzenia powierzchniowe lub zatapialne. Te pierwsze montuje się zaraz na brzegu zbiornika i wykorzystuje się je głownie w dużych zbiornikach wodnych. Montaż takiego typu pompy nie jest prosty, a dodatkowo jej mechanizm jest głośniejszy niż przypadku pomp zatapialnych. Te z kolei są bardzo popularne w małych zbiornikach wodnych oraz łatwe w instalacji. Wystarczy ustawić ją tak, by się nie przewracała i podpiąć do źródła prądu.kaskada

Do większych zbiorników poleca się także instalacje systemu filtrującego służące do oczyszczania wody. Pompa nie będzie się zapychać, a efekt estetyczny będzie większy. Możemy zainstalować filtr mechaniczny lub biologiczny. Pamiętajmy o dostosowaniu wydajności takiego urządzenia do wielkości stawu – warto poradzić się specjalisty w sklepie ogrodniczym.

Dobrym pomysłem jest też oświetlenie naszej fontanny bądź kaskady. Możemy do tego celu użyć niedrogich lampek solarnych, które łatwo ustawić w każdym miejscu. Po zachodzie słońca delikatnie nadadzą jasności. Innym sposobem jest zainstalowanie lamp podpiętych do prądu. Płynąca nocą woda, która będzie oświetlona blaskiem światła, stanie się niezwykłą ozdobą w naszym ogrodzie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu

Przygotowanie oczka wodnego do nowego sezonu
Oczko wodne jest jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów krajobrazu w ogrodzie, na działce czy małej przydomowej przestrzeni. Aby przebywanie w je...
Czytaj więcej

Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne stanowi atrakcyjne urozmaicenie przydomowego krajobrazu. Aby przetrwało zimę i cieszyło nas kolejnej wiosny, jesienią, jeszcze przed pierw...
Czytaj więcej

Projektujemy oczko wodne

Projektujemy oczko wodne
Prawidłowo zaprojektowane i wykonane oczko wodne będzie atrakcją naszej przydomowej lub ogrodowej przestrzeni w każdym sezonie. Jeśli zdecydujemy się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.05.2016
A gdzie można by dostać takie gotowe kaskady? Piękny byłby mój ogród...

Ocena i komentarz dla:

Kaskady i fontanny w ogrodzie