Ogrodzenie panelowe – rodzaje

Ogrodzenie na własnej posesji można zbudować w prosty sposób – wystarczy tylko skorzystać z rozwiązań systemowych i możliwych do kupienia gotowych elementów. Najlepszym tego przykładem są ogrodzenia panelowe, które są bardzo łatwe w montażu i nie wymagają skomplikowanych robót.

ogrodzenia

Do niedawna ogrodzenia tego rodzaju wykorzystywane były głównie do grodzenia obiektów sportowych i firm, rzadziej zaś prywatnych posesji. Dzięki prostemu montażowi (panele możemy samodzielnie złożyć nawet w 2 dni) oraz oszczędności czasu i pieniędzy – tego typu konstrukcje coraz częściej wybierane są przez osoby prywatne.

Ich trwałość, stopień zabezpieczenia posiadłości i sztywność uzależnione są jednak od użytych materiałów (drewno, beton, metal), zastosowanej technologii (cynkowanie ogniowe, malowanie proszkowe), a nawet od producenta. Ogrodzenia można zamawiać nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także za pośrednictwem sklepów internetowych – wystarczy wybrać typ, kolor, wymiary i ilość elementów, a całość w ciągu kilku dni dostarczy nam kurier.

Na korzyść paneli przemawia także ich niski koszt naprawy – bez problemu można wymienić pojedynczy element. Dla porównania – w przypadku tradycyjnego ogrodzenia ślimakowego należy wymienić większą część siatki. Wady? Ażurowa konstrukcja ogrodzeń panelowych, która nie zapewni nam prywatności. Na szczęście można temu zaradzić – wystarczy, że przy ogrodzeniu posadzimy rośliny, np. bluszcz lub iglaki.

Ogrodzenia panelowe mogą być montowane z cokołem (słupki zakończone są stopami, które umożliwiają ich przykręcenie do twardego podłoża) lub bez niego (słupki osadza się wówczas na fundamencie). Jeśli chcemy, aby ogrodzenie posłużyło nam na lata, powinniśmy wybrać metalową, pokrytą powłoką antykorozyjną konstrukcję.

Panelowe ogrodzenia produkowane są z prętów lub profili zgrzewanych na przecięciach, które tworzą regularne oczka (kwadratowe lub prostokątne). Większą wytrzymałością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych charakteryzują się też elementy ocynkowane ogniowo. Ich trwałość szacowana jest nawet na kilkadziesiąt lat (znacznie większą odporność mają elementy dodatkowo pokryte warstwą poliestrową).

ogrodzenia

Co wybrać?

Dobrze sprawdzają się ogrodzenia z gotowych bloczków betonowych. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można tworzyć z nich oryginalne konstrukcje. Takie rozwiązanie powinno współgrać ze stylem całej posesji, inaczej cała aranżacja może sprawiać wrażenie ciężkiej wizualnie.

W sprzedaży dostępne są również drewniane prefabrykaty (ogrodzenia z drewna egzotycznego lub rodzimego – dąb, świerk, modrzew, sosna). Wyglądają estetycznie i na pewno przyciągają wzrok, ale nie są trwałe i wymagają stałej konserwacji (specjalnymi impregnatami do drewna, np. olejemlakierobejcą lub bejcą). Szacuje się, że prawidłowo zakonserwowane ogrodzenie może przetrwać do 15 lat.

Nowością na rynku są ogrodzenia, w których można zmieniać poszczególne elementy. Takie rozwiązanie wybierane jest ze względu na dekoracyjny charakter – możliwość demontażu paneli i zastępowania ich nowymi pozwala tworzyć tematyczne aranżacje, np. bożonarodzeniowe lub wielkanocne.

Ogrodzenia proste i przetłaczane 

Ogrodzenie proste tworzy się z elementów o szerokości 2,5 m (najpopularniejsze rozwiązanie). W poziome druty mają wymiary: 2x6 mm lub 2x8 mm, w pionie: 5 mm lub 6 mm. Standardowo mają wielkość: 200x50 mm. Pamiętajmy jednak, że ogrodzenie oparte wyłącznie na takich panelach nie będzie stabilne, dlatego konieczne jest mocowanie ich do słupków ze stalowych kształtowników. Łączy się je złączkami lub śrubami, zaś mocuje się w betonowym fundamencie (punktowe betonowanie) lub przykręca się je do ziemi.

Z kolei w ogrodzeniach przetłaczanych stosowane są pręty toczone wzdłużnie. Cała konstrukcja jest stabilna, więc nie jest wymagane dodatkowe jej usztywnienie przez mocowanie do słupków. Elementy te są wyższe i mają do 2230 mm. Aby konstrukcja była stabilna, gotowe panele przykręca się do betonowanych w gruncie słupków (słupki do ogrodzenia mogą być też przytwierdzone do podłoża za pomocą kotew). Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom w postaci samozrywalnych nakrętek uniemożliwimy demontaż i kradzież naszego ogrodzenia.