Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Kominki

Strzałka w prawo

Instalacje kominkowe

Strzałka w prawo

Kratki kominkowe

Strzałka w prawo

Kratki kominkowe

Kratki kominkowe są niezbędnymi elementami do budowy kominka. Sklep Castorama posiada szeroki wybór modeli, pozwalających na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji. Kratki stanowią element chroniący przed wydostawaniem się iskier i popiołu na zewnątrz.

Filtry

Kratki kominkowe

Kratki kominkowe są niezbędnymi elementami do budowy kominka. Sklep Castorama posiada szeroki wybór modeli, pozwalających na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji. Kratki stanowią element chroniący przed wydostawaniem się iskier i popiołu na zewnątrz.

91 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Instalacje kominkowe

Wyświetlanie 24 z 91 produktów

Załaduj więcej

Kratki wentylacyjne do kominka – cechy

Profesjonalna instalacja kominka zapewni maksymalne bezpieczeństwo domownikom, którzy przez długi czas będą mogli cieszyć się jego sprawnym działaniem. W kosztach montażu kominka należy zatem uwzględnić nie tylko wkład oraz obudowę, ale również wszystkie inne materiały, dzięki którym kominek będzie działał efektywnie i bezpiecznie dla otoczenia. Wśród nich są również kratki kominkowe.

Wyróżnia się dwa rodzaje kratek: użytkowe oraz dekoracyjne. Te pierwsze mają przede wszystkim umożliwiać przepływ powietrza przez kominek, co pozwala jednocześnie utrzymać proces spalania oraz odprowadzić gorące powietrze. W ten sposób instalacja wydajnie oddaje ciepło z paleniska.

Kratki wentylacyjne do kominka należy regularnie poddawać inspekcji, zwłaszcza w zakresie efektywności działania oraz czystości. Gromadzą się w nich kurz oraz inne zanieczyszczenia. Szczególnie narażone na zatkanie są kratki wylotowe. Z kolei kratki dekoracyjne nie wymagają żadnych prac poza tymi, które mają na celu przywrócenie im odpowiedniego wyglądu.

W tej kategorii znajdziesz wiele ciekawych wariantów produktów. Każda kratka wentylacyjna wyróżnia się świetną jakością wykonania. Większość modeli wykonanych jest ze stali, która jest materiałem odpornym na wysokie temperatury. Na uwagę zasługuje również wykończenie powierzchni kratek. Obecnie dostępne preparaty, które wykorzystuje się do uzyskania koloru, są naprawdę trwałe. Ich barwy nie zmieni nawet ciągły kontakt z gorącym powietrzem. Kratki wentylacyjne ozdobne i użytkowe posłużą Ci przez długie lata.

Proponujemy Ci kratki kominkowe, które bez trudu dopasujesz zarówno do tradycyjnych instalacji, jak i nowoczesnych modułów grzewczych. Artykuły do budowy kominka zostały zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić Ci ich prosty montaż w odpowiednim miejscu.

Kratki do kominków – korzyści ze stosowania

Podstawowym powodem, dla którego kratki wentylacyjne do kominka powinny znaleźć się w każdej powszechnie stosowanej instalacji kominkowej, jest bezpieczeństwo. Dzięki przepływowi powietrza pomiędzy kratkami – wlotową i wylotową – kominek się nie przegrzewa, a temperatura wewnątrz utrzymana jest na właściwym poziomie. Zapobiega to wybuchowi czy pożarowi. Kratka wentylacyjna to istotny element całej instalacji, dlatego ważne jest jej regularne czyszczenie i sprawdzanie stanu technicznego.

Dzięki kratkom możesz dowolnie sterować nawiewem ciepłego powietrza uzyskiwanego dzięki działaniu kominka. Przemyślane rozłożenie otworów wentylacyjnych pozwoli Ci doprowadzić ciepło dokładnie do miejsca, na którym Ci zależy. Kratka wentylacyjna w estetyczny sposób zamaskuje otwór w ścianie czy suficie.

Kratki kominkowe wykonane są z różnych materiałów, które cechują się odpornością na wysokie temperatury. Zazwyczaj jest to stal lub inny stop. Zróżnicowane wzornictwo i ciekawe kolory oraz dostępność kratek typowo dekoracyjnych pozwolą Ci urządzić wnętrze nie tylko praktycznie, ale również zgodnie z Twoim pomysłem na aranżację.

Niektóre modele zostały wyposażone również w żaluzje. Jest to dodatkowy element, dzięki któremu kratka wentylacyjna umożliwia regulację przepływu powietrza w taki sposób, by zapewnić Ci komfort cieplny.

Jak wybierać kratki kominkowe?

Dobór kratki o odpowiednich rozmiarach zazwyczaj jest ułatwiony, bo zajmuje się nim specjalista wykonujący kominek. Do wyliczenia parametrów kratki możesz użyć gotowych wzorów; wymaga to jednak odrobiny wiedzy z zakresu fizyki. W niektórych przypadkach producent wkładu kominkowego podaje istotne cechy kratek. Ze swojej strony powinieneś zwrócić uwagę na kwestię tego, jaki jest określony przepływ w produkcie. Wyższa wartość tego parametru oznacza lepszą wydajność.

Kratki kominkowe mogą mieć różne kształty i rozmiary. Najpopularniejsze są produkty prostokątne albo okrągłe, dopasowane do standardowych średnic przygotowanych wcześniej otworów w instalacji kominkowej. Jeśli dobór wymiarów jest niemożliwy z uwagi na nietypową konstrukcję kominka, niezbędne będzie zamówienie kratki na wymiar, wprost od producenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie przejścia redukcyjnego, dzięki któremu dopasujesz uniwersalną kratkę do swojej instalacji.

Jeśli przepływ powietrza jest prawidłowy, wystarczy, że Twój projekt kominka uwzględnia dwie kratki o odpowiednich wymiarach. Muszą być w nie wyposażone wszystkie najpopularniejsze kominki. Kratki wentylacyjne zamykane i tradycyjne te zapewniają swobodny przepływ powietrza i regulację. Jedna z nich to kratka wlotowa usytuowana w dolnej części kominka, pod paleniskiem. Zapewnia ona powietrze niezbędne do procesu spalania. Druga kratka wentylacyjna – wylotowa – montowana jest nad kominkiem i odprowadza nagrzane już powietrze przez otwory wentylacyjne kominka.

Jeżeli masz wiedzę o fizyce i termodynamice, to zapewne wiesz, że ciepłe powietrze jest lżejsze, dzięki czemu zbiera się pod sufitem. Z tego powodu stosuje się również dekompresyjne kratki kominkowe. Montuj je na wysokości około czterdziestu centymetrów od sufitu. Zadaniem tego elementu jest zapobieganie stratom ciepła w całej instalacji kominkowej. Dodatkowo uniemożliwiają one również nagrzewanie się sufitu, co mogłoby w skrajnych przypadkach uszkodzić konstrukcję budynku!

Istnieje kategoria kratek o funkcjach typowo estetycznych. Ich rola praktyczna jest właściwie znikoma, ale kratki kominkowe ozdobne mimo tego cieszą się dużą popularnością. Pierwszymi z nich są kratki typu luft, które mają dodatkową tylną maskownicę, dlatego przepływ powietrza w ich przypadku nie występuje. Nie mogą być więc montowane jako jedyne kratki w instalacji, bo zaburzy to cyrkulację powietrza.

Z kolei kratki kominkowe nowoczesne typu tunel mają zbliżoną formę, jednak bez tylnej maskownicy. Nie są wyposażone w przednią maskownicę – zamontuj je więc na tyle wysoko, aby niemożliwe było przypadkowe albo celowe wrzucenie do nich czegokolwiek.

Niezbędnym elementem instalacji kominkowej jest anemostat. Jest to specyficzny rodzaj kratki, która nie wygląda jak kratka. Produkt ten służy do regulowania nawiewu i ma prosty mechanizm oparty o dwa elementy: ramkę oraz środkowy panel, który za pomocą wkręcania i wykręcania możesz ustawiać na różnych pozycjach. Anemostaty montuje się w suficie albo ścianie. Ich zaletą jest dodatkowa izolacja akustyczna.

Ciekawym wyborem mogą być kratki wentylacyjne zamykane, w których wnętrzu stosuje się żaluzję z materiału odpornego na wysokie temperatury. Działa ona podobnie jak anemostat – ma pozwolić na kontrolowanie intensywności nawiewu i temperatury we wnętrzu. Ma jednak formę kratki, za którą ukryty jest mechanizm. Pamiętaj, że taka instalacja wymaga częstszego czyszczenia i sprawdzania przepływu powietrza, bo kurz i zanieczyszczenia osadzają się na większej liczbie elementów.

Mając na uwadze powyższe kryteria i znajomość asortymentu, bez trudu wybierzesz właściwe kratki wentylacyjne ozdobne i użytkowe. Wszystkie popularne i funkcjonalne warianty produktów bez problemu znajdziesz w naszej ofercie. Jeśli jesteś na etapie wyboru materiałów do wykonania systemu kominkowego, sprawdź tę kategorię produktów.