icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli chcemy niewielkim kosztem przerobić komodę lub szafkę, możemy zastosować okleinę meblową – to prosty i niedrogi sposób na uzyskanie całkiem nowego wyglądu starego mebla. Co warto wiedzieć o okleinach meblowych, zanim zaczniemy wyszukiwać najładniejszą spośród wielu wzorów?

okleina meblowaokleina meblowaokleina meblowaokleina meblowa

Rodzaje oklein meblowych

Do produkcji oklein używana jest samoprzylepna, nietransparentna folia PCV. Na jej powierzchnię nanoszony jest nadruk w fotograficznej rozdzielczości pozwalający uzyskać idealne wzory. Wysokiej jakości okleiny są odporne na zarysowania, zmywanie i nie płowieją od promieni UV. Często posiadają wykończenie lateksowe, czyli z kauczuku syntetycznego,które jest nietoksyczne i bezwonne – dlatego taką okleinę można bezpiecznie stosować w pokoju dziecięcym i w mieszkaniu alergika.

Okleina z PCV

Nadaje się szczególnie do mebli laminowanych oraz do modernizowania wyposażenia wnętrz – drzwi, framug, paneli ściennych itp. Drewniane elementy lepiej pomalować odpowiednim środkiem renowacyjnym, choć producenci posiadają w swoim asortymencie okleiny, które sprawdzą się jako laminaty do surowego drewna. Najważniejsze, aby powierzchnia, do której przytwierdzamy materiał, była czysta, gładka i sucha.

Bardzo trwałe okleiny na meble

Gdy zależy nam na wyjątkowej trwałości materiału dekoracyjnego, do oklejania na przykład blatu mebla, stołu czy szafki łazienkowej, użyjmy grubej folii samoprzylepnej pokrytej laminatem. Warto też zapytać sprzedawcę lub sprawdzić w specyfikacji technicznej produktu, czy okleina jest wytrzymała termicznie i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

W rolkach lub arkuszach

Okleinę można kupić w rolkach lub nabyć skrojone na wymiar arkusze. Niektórzy producenci umożliwiają zamówienie naklejki z wybranym przez nas wzorem, ale wybór gotowych wzorów jest na tyle szeroki, że łatwo znajdziemy materiał idealnie dopasowany do naszych potrzeb i gustu.

okleina gekkofixokleina gekkofixokleina gekkofixokleina gekkofix

Wzory i faktury oklein meblowych

Nowoczesne okleiny są dostępne w nieograniczonych wzorach. Mogą być klasyczne, czyli drewnopodobne, jak i bogato zdobione nowoczesnymi nadrukami. Materiały różnią się nie tylko wzorami i kolorami, ale także fakturami i wykończeniem. Dostępne są całkiem gładkie folie meblowe oraz imitujące strukturę naturalnych materiałów. Do dekoracyjnego oklejania mebli użyjemy folii matowych lub z połyskiem.

Pomocnicze kratki

Warstwa ochronna oklein posiada zwykle od spodu kratki, które ułatwiają cięcie okleiny na równe kawałki. To niezwykle pomocne rozwiązanie, ponieważ tylko równo i precyzyjnie docięta okleina da nam oczekiwany rezultat.

Przyklejanie okleiny do mebli

Nie jest to czynność bardzo trudna, ale wymaga wprawy. Dlatego zacznijmy od mniejszej powierzchni – na początek sprawdźmy swoje umiejętności na równej, gładkiej płaszczyźnie, na przykład drzwiczkach od szafki czy tylnej części regału. Folię odklejajmy stopniowo, dociskając naklejony fragment linijką lub płaską deseczkę. To pozwoli uniknąć bąbli pod materiałem i umożliwi ewentualną korektę, jeśli coś pójdzie nie tak.

Data publikacji: 20.10.2016